VYHULENY_UFO: podívej: zkus si to představit tak, že ZP je ekvivalent silnice v pro dobu, která především nepracuje s kamenem na dláždění silnic, jako starý Řím, ale s informacema.
tvoje obvinění, že chci brát _vydělávajícím_ je dvouznačné, ale aspoň tím připouštíš, že ZP nemá být o tom nutit někoho, aby pracoval za mě. Očekává se, že ZP zafunguje tak trochu jako náhrada minimální mzdy (u některých typů činností, po kterých fakt bude poptávka) a zvýší cenu práce. Proto práce ostatních, kterou si budeš moci dovolit zaplatit ze ZP, skutečně moc nebude (např. do restaurace s obslouhou za to asi nějak extra mockrát za měsíc nebudeš moc jít, očekávám...).
Pořád se na to koukáš špatně: ZP je spíš něco jako poukázka na náhradu za zdroje, ke kterým ti civilizace nějakou svojí samotnou existencí odepřela přístup (má to tedy blízko ke konceptu života v indiánské rezervaci). (Např. dnes nemůžeš jen tak jít do řeky si chytit rybu - musíš mít rybářský lístek, atd... ale takových příkladů je bezpočet, nemůžeš jít a zasít si vlastní obilí, protože všechny pozemky už patří někomu jinému, atd. .. de facto jsme dávno ve stavu, kdy mezi náma a většinou primárních zdrojů stojí civilizace, která sice možná uživí daleko víc lidí, než kdybychom žili bez ní a nabídne větší pohodlí - ale současně výrazně omezuje možnosti volby, které by měl skutečně svobodný člověk v divočině)
Integrace do civilizace dnes není v žádném smyslu dobrovolná záležitost: prostě se do toho všichni narodí, nemají na výběr. Já měl relativně štěstí. Kdybych se narodil do jiného prostředí a byl nějak výrazně traumatizován, tak bych třeba dospěl k jiným záměrům, než úvahám zavádění ZP - takové snahy jsou projevem v podstatě pozitivního vztahu k ostatním lidským bytostem (=neposílám je, ať chcípnou, pokud nedokážou vymyslet, jak bejt někomu užitečný - což je stále těžší).
Přiznávám, že ty moje formulace zní trochu jako z manifestu Unabombera :-) jenže pointa na tom je, že on opravdu tím činem "zpopularizoval" určitý proud dejme-tomu sociologického a antropologického myšlení, které je v podstatě velmi logické a opodstatněné - je to tak samozřejmá věc, že se o tom nemluví. Pointa je, že zdaleka ne každého to přivede k myšlence na vyhazování věcí do vzduchu. Někteří se prostě smíří s tím, jak to je... a jiní začnou vymýšlet právě třeba základní příjem.
samozřejmě, od přemýšlení o světě můžeš dospět k různým závěrům - od mirně alturistických (ZP je v podstatě jakási "minimální úroveň altruismu" - někdo může dospět k daleko vyšším levelům, nebo úplně jiným formám). nebo někdo z principu altruismus zavhrnuje a naopak věří v represi a boj, a podobně se třeba umírňuje a vymýšlí nějaké "minimální úrovně represe".
Myšlenka ZP například je velmi umírněná, protože si vezmi, kolik různých sociálních radikálů navrhovalo zrušit peníze úplně a provozovat nějaké komunitní sdílení. Stoupenci ZP například akceptují, že planeta je kulatá, zdroje omezené a všeobecný blahobyt se s omezenými zdroji asi vybudovat nepodaří. A také to "každému podle jeho potřeb" se definuje obtížně - viz
http://historje.tumblr.com/image/132587553378
Takže ZP je v podstatě proti jiným nápadům v historii obrovsky umírněná, neradikální myšlenka. Nehlásá kolaps, nehlásá brzký konec světa, nehlásá, že se budou mít všichni bez práce dobře... navíc, navzdory obecnému přesvědčení není populistická - nemá nijak masovou podporu, není vůbec veřejností pochopena (ačkoliv populisté jsou občas tak hloupí, že si to nevědomují a zkouší to - viz
[ SYMEON @ Věci Veřejné - . Omamný jed, šířený mainstreamovými politiky, médii v čele s Českou televizí a Českým rozhlasem. ] )