• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    _BENNYNepodmíněný Základní Příjem
    OLDASADLO
    OLDASADLO --- ---
    JIMIQ: ale panáčku, to se na to díváte ze zcela špatné perspektivy. nemůžeš si to dovolit, protože ti zaměstnavatel dává málo a vymlouvá se na daně. a proto pracuješ osm hodin. je to věc narativu, i ten zůstává stále stejný.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    wut?
    Já bych klidně mohl pracovat třeba 6 hodin denně, ale nemůžu si to finančně dovolit, protože mi stát ukradne přes 50% toho, co za moji práci dá můj zaměstnavatel.
    OLDASADLO
    OLDASADLO --- ---
    JIMIQ: lol. chceš říci, že kdyby si u nás firmy neutrhly od huby těch 19%, tedy daň z příjmu právnických osob, tak by dobrovolně zkrátily pracovní dobu? zvláště pokud by jejich zaměstnanci bez jakýchkoliv záchranných sítí sociálního státu byli zničehonic totálně závislí na dobrodinní zaměstnavatele? nu, tomu říkám optimismus, protože co já si pamatuju, tak z historického hlediska můžeme být za zkrácení pracovní doby z nějakých 60 hodin týdně na začátku předminulého století na dnešní úroveň vděční jedině odborům, kolektivnímu vyjednávání a progresivní legislativě, což jsou všechno kroky podniknuté přímo proti vůli kapitalistů, prostřednictvím stávek a dělnických nepokojů.
    čili, běž si umýt pusu mýdlem a mysli na postřílené stávkující dělníky.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    pracovní doba se nezkracuje, protože krmíme "sociální" stát, politiky a jejich trafiky a dotace...
    OLDASADLO
    OLDASADLO --- ---
    tak hlavně je docela zajímavý, že i přes všechen technologický pokrok posledních padesáti let se nezkracuje pracovní doba, což by tak nějak naznačovalo, že motorem pokroku je nějaký mamon a snaha vydělat.

    naproti tomu, když už se bavíme o těch počítačích, tak zde například existuje určitá miskoncepce, že křemíkové údolí v kalifornii je parádním příkladem toho, jak málo regulovaný byznys produkuje inovace. to je totiž docela zavádějící, když si vezmu, že silicon valley stále tyje z vládou financovaného výzkumu na univerzitách, kde vymysleli naprostou většinu dnes používaných technologií, což je v podstatě opak neregulovaného trhu.

    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    XCHAOS: tohle všechno lidi vymysleli ne proto, že by byli líní, ale proto že na tom chtěli vydělat prachy ;-) ono se říká, že lenost je motorem pokroku, ale jsou to (a vždy byly a budou) jen a jen peníze
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    XCHAOS: existence kalkulacek jeste neimplikuje, ze se prestava ucit pocitani v hlave/na papire/obecne principy matematickych funkci atd.
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    XCHAOS: Lenoši, sobci, mamonáři etc. jsou dycky hybnou silou. Bez nich by hodný Mirci Dušíni zdechli hlady.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DANYSEK: jasně. tak například kalkulačku vymysleli lidi, kterým se nechtělo písemně počítat pomocí tužky a papíru.. takový lenoši. a co teprve takový počítač! nebo vůbec všechny dopravní prostředky... kdyby ty lidi radši všude chodili pěšky. takový úpadek proti starým dobrým časům....
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    XCHAOS: Stoji...? Spise na tom upada... :)
    OLDASADLO
    OLDASADLO --- ---
    XCHAOS: tak pokud vím, tak jsem pracovní smlouvu podepisoval s normálním borcem, výplatu mi posílá účetní a i když pracuju ve velké korporaci tak jsou za všechna rozhodnutí zodpovědní lidé. algoritmy nás nezaměstnávají, protože nemají potřeby a to ani potřebu vydělávat peníze. ještě jsem neslyšel o počítači, který by si vymyslel podnikatelský záměr, najmul si lidi a vyřídil si papíry na úřadech.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    OLDASADLO: ale vždyť lidi se v podstatě už dnes nechávají zaměstnávat roboty (tedy minimálně algoritmy - jsou zaměstnáváni v korporacích, ve kterých rozhodnutí stejně dělají složité informační systémy, a ti, kdo ty systémy provozují, mají nejvýše poradní hlas, nebo ta rozhodnutí jen prezentují ostatním). chceš-li vidět prostředí, ve kterém "roboti" (rozuměj: algoritmy a informační systémy) zaměstnávají lidi, tak se stačí podívat do jakéhokoliv supermarketu (o internetovém prostředí a Googlu vůbec nemluvím...)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    VYHULENY_UFO: ty seš normální troll.. víš, že ani nepoužíváš smajlík, když je to na místě?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    VYHULENY_UFO: celá dnešní společnost stojí na tom, že se někomu nechtělo makat, když je možný to nějak vymyslet... kdyby nebylo těch, co se jim nechceš, tak pořád hrabeš tím nějakým pěstním klínem jámy na lovení mamutů a vymýšlíš intriky, jak se stát tím, kdo bude šéfovat ostatním a komandovat je, kde tu jámu budou kopat.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    MANFRED: no a ted si predstav, az si takovy roboty uvedomi, ze muzou makat na sebe misto na nejaky piraty, kteri stoji s natazenou rukou ve fronte, jenom proto, ze se jim nic nechce.
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    DANYSEK: Taky bude třeba stanovit, jakého pohlaví je který robot, aby nedocházelo k diskriminaci v údržbě, a výkonnější roboty víc zdanit, aby bylo možno dotovat energii a další potřeby pro skupinu fungování odmítajících robotů válejících se ve skladu....vidim v tom dalekosáhlé možnosti realizace pro obvyklé bojovníky za cokoliv :-)
    OLDASADLO
    OLDASADLO --- ---
    If the robots are coming for our jobs, make sure they pay their taxes | John Naughton | Opinion | The Guardian
    https://www.theguardian.com/commentisfree/2017/feb/26/robots-make-sure-pay-taxes

    DANCHEZ: v guardianu teď vyšel článek, který vypadá jako kdyby byl odpovědí na ten první článek z fee.org. pokud ho zredukujeme na argumenty v posledních dvou odstavcích, tak musím konstatovat, že profeseor van cott skutečně žije ve slonovinové věži, když říká, že problém s nezaměstnaností způsobenou technologickým pokrokem je čistě otázkou času: profesorů ekonomiky se to fakt netýká, nicméně srovnatelný gamechanger, totiž průmyslová revoluce a související přechod velké části populace z primárního do sekundárního sektoru znamenal stagnaci příjmů pracujících po dobu několika desítek let. politické důsledky jsou doufám všem známé, revoluce v první polovině devatenáctého století, a že jich bylo, jsou důsledkem těchto změn. pokud to van cott chce nechat vyhnít a tvrdí, že je vše v pořádku, tak je poněkud nezodpovědný. jako příčinu problému viní špatné školství, ale technologická revoluce bez sociálně politických změn může snadno vyústit ve vytvoření elitní třídy vzdělaných a podtřídy nevzdělaných prolétů, mezi kterými bude téměř vyloučená nějaká sociální mobilita, což je recept na politickou nestabilitu, jejíž preview už posledních pár let běží. a argument, že podpora v nezaměstnanosti způsobuje nezaměstnanost, no tak určitě.

    MATHEZ: v článku nejsou přímo metodiky, spíš argumenty pro. lidská práva pro roboty asi budeme řešit až ve vzdálené budoucnosti, ale požadavek na zdanění robotů je imho celkem aktuální, protože pokud současný daňový model vede k historicky bezprecedentně nerovné distribuci kapitálu, pak se nedá čekat že počínající masivní automatizace výroby a služeb povede v tomhle aspektu k nějakému zlepšení. a kdo bude platit daně za pracovníky nahrazené stroji?



    FARFELOO
    FARFELOO --- ---
    VYHULENY_UFO: Jj, to je super, přestěhovat se na venkov a přitom chtít pracovat ve městě a mít večer plný hospody... idiocie.
    DANCHEZ
    DANCHEZ --- ---
    VYHULENY_UFO: a duchod, a davky v nezamestnanosti, a volebni pravo!
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam