• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    _BENNYNepodmíněný Základní Příjem
    OLDASADLO
    OLDASADLO --- ---
    VYHULENY_UFO: neznám větší intelektuální lenost než odmítnout diskuzi s tím, že se těm mudrlantům prostě nechce makat a že kdo chce mít peníze, má hákovat o víkendu. tak já vím že už máš ty léta a obhajuješ jima svůj konzervatizmus, ale tohle protože proto a basta mi přijde pramálo sofistikované.
    //a ještě uplně mimo mísu nehovoříš o zaměstnancích (a fakt si myslíš že kratší pracovní dobu chtějí jenom lidi u pásu? tyvole.), ale o řemeslnících, kteří z principu pevnou pracovní dobu obvykle nemají nebo jsou osvč ffs

    DANYSEK: investiční pobídky jsou pro zahraniční firmy, kterým chce stát v boji s nezaměstnaností nabídnout práci místních. vzhledem k tomu, že to tak dělají všechny státy, kde je pracovní síla levnější než v západní evropě, kde ony firmy sídlí, musí to naše vláda dělat taky, jinak sem zahraniční kapitál nepřijde vůbec žádný.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    OLDASADLO: kdyby to bylo jak tvrdis, tak nepotrebujes investicni pobidky (=vydaje statu) pro vytvareni pracovnich mist... asi se to nevyplati, kdyz bez pobidek se sem nikdo nehrne.
    OLDASADLO
    OLDASADLO --- ---
    DANYSEK: jo, těch daní je více a zaměstnancova mzda stojí asi polovinu toho, co za něj podnikatel zaplatí, to víme všichni. vláda chce vybrat těch peněz co nejvíc, proto to musí nastavit jednak tak nízko, aby to nikdo nechtěl ochcávat, a taky tak nízko, aby se vyplatilo podnikat. rate of the return of investment je (od boku) mezi 2,5 a 5,5%, takže se podle odvětví investice vrátí tak za 15 - 35 let. podnikat se v současnosti rozhodně vyplácí.

    JIMIQ: kdo chvíli stál, již stojí opodál.


    PETER_PAN: nojá bych řekl, že pracovní doba se spíše snižuje, když uvážíš že se v poslední době zkrátila pracovní doba ve francii a v německu, tak bych řekl že se stav světa obecně spíše zlepšuje. ale máš jako naprostý recht, pokud mzdy už čtyři dekády stagnují a ekonomika roste, tak je blbost nechat se ukolébat úrovní spotřebního zboží a být rád že seš rád.
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    FARFELOO: Realna pracovni doba se obecne zvysuje a realna mzda snizuje. Na tom trvam. Neprepocitavejme na mnozstvi smartphonu co si muzes koupit. To se deje od 70. let v celem zapadnim svete.
    FARFELOO
    FARFELOO --- ---
    OLDASADLO: Nejenomže pracovní doba zůstala stejná, ale i reálné mzdy zůstaly stejné. Co se zvýšilo je rozlišení televizí, rychlost přenosu dat a množství hraček pod stromečkem...
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    OLDASADLO: Zapominas na to, ze zamestnavatel ma na zamestnance dalsi odvody. Neni to jen o danich, ale je tu i socialni a zdravotni pojisteni (take defacto dan). Vse se odvozuje od hrube mzdy (mzda, co si zamestnanec domluvi), ale celkovy naklad zamestnavatele na zamestnance je vyssi, nez sjednana hruba mzda. A to jsou dalsi penize, ktere stat sebere...

    Je chybou se divat na system optikou jedne dane. Je treba posuzovat system jako celek.

    Jedna stara moudrost rika, ze cim vyssi dane jsou, tim spis se vyplati hledat zpusoby, jak snizit celkovou sumu, ktera se odvede. A ano, je-li danova zatez v rozumne vysi, klesne pocet podvodu. Proste se nevyplati je delat...
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Jestli jedeme marxovy teorie tak se neucastnim :D
    OLDASADLO
    OLDASADLO --- ---
    XCHAOS: ne. nadhodnota je to co zamestnavateli zbude pote co ti zaplatil minimalni moznou mzdu. coz je tolik kolik jsi ochoten prijmout a jeste nekdy prijit do prace.

    pokud tvrdis ze nekdo bere vic nez kolik vcydela zamestnavateli pak se jeho zamestnavatel chova iracionalne.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    OLDASADLO: takhle... jakákoliv "total value" značně relativní, protože jí musíš posuzovat v rámci nějaké nabídky a poptávky.. pokud to, co někdo produkuje, je financováno např. spekulativní investicí, tak může velmi snadno nastat situace, kdy ta reálná hodnota, jak jí trh nakonec ohodnotí, je ještě menší, než "your income".

    v dnešní době je obecně spousta lidí, jejichž příjem je naopak vyšší, než hodnota, kterou vytváří. takhle by se dalo teoretizovat donekonečna, ale základního příjmu se to úplně netýká. základní příjem např. nemůže být financován jen progresivním zdaněním příjmů fyzických osob, to dá rozum.
    OLDASADLO
    OLDASADLO --- ---
    JIMIQ: ale panáčku, to se na to díváte ze zcela špatné perspektivy. nemůžeš si to dovolit, protože ti zaměstnavatel dává málo a vymlouvá se na daně. a proto pracuješ osm hodin. je to věc narativu, i ten zůstává stále stejný.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    wut?
    Já bych klidně mohl pracovat třeba 6 hodin denně, ale nemůžu si to finančně dovolit, protože mi stát ukradne přes 50% toho, co za moji práci dá můj zaměstnavatel.
    OLDASADLO
    OLDASADLO --- ---
    JIMIQ: lol. chceš říci, že kdyby si u nás firmy neutrhly od huby těch 19%, tedy daň z příjmu právnických osob, tak by dobrovolně zkrátily pracovní dobu? zvláště pokud by jejich zaměstnanci bez jakýchkoliv záchranných sítí sociálního státu byli zničehonic totálně závislí na dobrodinní zaměstnavatele? nu, tomu říkám optimismus, protože co já si pamatuju, tak z historického hlediska můžeme být za zkrácení pracovní doby z nějakých 60 hodin týdně na začátku předminulého století na dnešní úroveň vděční jedině odborům, kolektivnímu vyjednávání a progresivní legislativě, což jsou všechno kroky podniknuté přímo proti vůli kapitalistů, prostřednictvím stávek a dělnických nepokojů.
    čili, běž si umýt pusu mýdlem a mysli na postřílené stávkující dělníky.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    pracovní doba se nezkracuje, protože krmíme "sociální" stát, politiky a jejich trafiky a dotace...
    OLDASADLO
    OLDASADLO --- ---
    tak hlavně je docela zajímavý, že i přes všechen technologický pokrok posledních padesáti let se nezkracuje pracovní doba, což by tak nějak naznačovalo, že motorem pokroku je nějaký mamon a snaha vydělat.

    naproti tomu, když už se bavíme o těch počítačích, tak zde například existuje určitá miskoncepce, že křemíkové údolí v kalifornii je parádním příkladem toho, jak málo regulovaný byznys produkuje inovace. to je totiž docela zavádějící, když si vezmu, že silicon valley stále tyje z vládou financovaného výzkumu na univerzitách, kde vymysleli naprostou většinu dnes používaných technologií, což je v podstatě opak neregulovaného trhu.

    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    XCHAOS: tohle všechno lidi vymysleli ne proto, že by byli líní, ale proto že na tom chtěli vydělat prachy ;-) ono se říká, že lenost je motorem pokroku, ale jsou to (a vždy byly a budou) jen a jen peníze
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    XCHAOS: existence kalkulacek jeste neimplikuje, ze se prestava ucit pocitani v hlave/na papire/obecne principy matematickych funkci atd.
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    XCHAOS: Lenoši, sobci, mamonáři etc. jsou dycky hybnou silou. Bez nich by hodný Mirci Dušíni zdechli hlady.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DANYSEK: jasně. tak například kalkulačku vymysleli lidi, kterým se nechtělo písemně počítat pomocí tužky a papíru.. takový lenoši. a co teprve takový počítač! nebo vůbec všechny dopravní prostředky... kdyby ty lidi radši všude chodili pěšky. takový úpadek proti starým dobrým časům....
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    XCHAOS: Stoji...? Spise na tom upada... :)
    OLDASADLO
    OLDASADLO --- ---
    XCHAOS: tak pokud vím, tak jsem pracovní smlouvu podepisoval s normálním borcem, výplatu mi posílá účetní a i když pracuju ve velké korporaci tak jsou za všechna rozhodnutí zodpovědní lidé. algoritmy nás nezaměstnávají, protože nemají potřeby a to ani potřebu vydělávat peníze. ještě jsem neslyšel o počítači, který by si vymyslel podnikatelský záměr, najmul si lidi a vyřídil si papíry na úřadech.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam