• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    _BENNYNepodmíněný Základní Příjem
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    Pracovní týden zhuštěný do méně dnů není zdravý, zjistili vědci - iDNES.cz
    http://ekonomika.idnes.cz/...odi-zdravi-dhs-/eko-zahranicni.aspx?c=A170308_094449_eko-zahranicni_nio
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    VYHULENY_UFO: bystry a inteligentni ctenar si vsimne, ze autor dokonce pouzil i par cisel...

    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    Naděje uprostřed apokalypsy. Roboti pracovní místa nevezmou, ale vytvoří • RESPEKT
    https://www.respekt.cz/...enu/nadeje-uprostred-apokalypsy-roboti-pracovni-mista-nevezmou-ale-vytvori
    Ale dřív než začnete horovat pro základní příjem (financovaný zdaněním robotické práce – zatím posledním fanouškem je Bill Gates) nebo kopat bunkr, vězte, že není třeba vidět všechno tak černě. Strach, že nám stroje seberou práci, není novinka. Nejdřív dělníci rozbíjeli tkalcovské stavy, pak přišla fobie z počítačů a dnes se totéž opakuje s roboty a umělou inteligencí. Technologický pokrok nikdy v historii nešel proti zaměstnanosti, tak proč by to tentokrát mělo být jiné, píše Quartz. Světlo naděje uprostřed robotické apokalypsy prý přece jen existuje.

    Už je to skoro 500 let, co anglický duchovní zkonstruoval automatický pletací stroj a snil o tom, jak ušetří lidem práci. Když zažádal královský dvůr o patent, královna Alžběta I. odmítla – kvůli strachu o pracovní místa. Prezident Johnson dostal v 60. letech na stůl varovnou zprávu, podle níž měly počítače přivodit masivní nezaměstnanost. Dnes se mluví o konci lidské práce kvůli nástupu robotů.

    Pletací stroje nakonec o práci nikoho nepřipravily. Naopak, během průmyslové revoluce v 19. století se počet tkalců a tkadlen v anglických továrnách zečtyřnásobil. Každý člověk mohl díky strojům vyrobit dvacetkrát víc plátna než o sto let dříve. K čemu tedy čtyřikrát víc dělníků? Podle optimistů to funguje tak, že továrny díky automatizaci ušetří náklady na práci, a díky tomu buď 1) sníží ceny, což vede k větší poptávce, k nárůstu výroby a následně i zaměstnanosti, nebo 2) vytvoří větší zisk nebo zvednou mzdy, což vede buď k větším investicím, nebo větší spotřebě, což obojí opět vede k větší produkci a zaměstnanosti. Amazon ukazuje, že stejně to může fungovat i dnes. V jeho skladech dnes pracuje 45 tisíc robotů, oproti 1400 před třemi lety. Nabírání lidí v Amazonu ale běží dál pořád stejným tempem.


    Existuje řada studií o tom, jak počítače a technologie vedou k nutnosti zaměstnat víc lidí. Obvyklá námitka je, že nová pracovní místa jsou ovšem špatně placená, ale teorie i praxe ukazují, že to tak být nemusí. Pokud podnik vydělá víc peněz se stejným počtem zaměstnanců, má peníze na to, aby jim přidal. Pokud se díky automatizaci zlevní výrobky, zaměstnanci firem si jich mohou koupit víc. Přesně to udělalo během průmyslové revoluce z Británie nejbohatší zemi světa. Tkalci brali v roce 1900 na hodinu dvakrát víc než v roce 1830.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    OLDASADLO: ono to je trochu složitější.. on někdo, kdo dělá složitější činnosti a nejen dělníka u pásu, by taky mohl začít přemýšlet. když bude přemýšlet a ještě ke všemu bude mít odvahu, tak si třeba sám založí firmu, místo aby jen byl zaměstnancem. když bude mít firmu, tak ale zjistí, že ho nebaví platit daně. Atakdál. V tomhle má ta zdejší banda v podstatě pravdu.

    Akorát, že nic z toho se netýká základního příjmu. To je záchytná síť pro ty, co nikdy podnikat nebudou. A co by pro ně pracovní místo bez dotací stejně nevzniklo. Pokud dochází k soutěži na volném trhu, tak ta soutěž má vítěze a poražené. No a ti poražení nebudou na nule, ale budou mít ZP. Vítěz má právo mít se líp - ale už nemá žádné právo na triumfální průvod a na to, aby pak ti poražení makali v dolech, nebo tak.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DANYSEK: v jistém smyslu, jo. akorát dotaci dostane ten, kdo ty byrokracií a daněmi vysílené malé firmičky pak skupuje :-/

    jenže ZP s tímhle nemá společného vůbec nic, jen takmimochodem.
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    DANYSEK: :-) Doba se změnila, ale soudruzi jsou furt stejní. Mužou si na to založit neziskovku "Za právo na rohlíky v bydlišti"..
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    MANFRED: centralni planovani v jine forme...
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    DANYSEK: Osobně se mi taky líbí postup-něco zničit-pak za peníze daňovejch poplatníků s velkym jekem znovu zřídit v trvale dotacema podporovaný formě. Momentálně to chystaj na "vesnické obchůdky" :-)
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    JIMIQ: Asi málo státních zásahů:-) Zemi je třeba řídit jako firmu. Lidi taky. Nějakej divokej kapitálizmus, to tady nechceme, soudruzi....
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    OLDASADLO: a co tady hledas? :-) Slepici, co snasi zlate vejce? :D
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Kdyz je tady takova radost podnikat, tak proc se ty lidi zamestnavaji v montovnach a radsi si nezalozi firmu? Btw zisk 5% nebo kolik tady zaznelo je desetina proti danim
    OLDASADLO
    OLDASADLO --- ---
    DANYSEK: a sorry, ale tyhle odpovědi o jedné větě, trojtečky a smajlíky nejsou to, co tady hledám. já chápu tvojí radost z toho, jak jsi mě zahnal do kouta, ale proč kurva na úrovni čtvrté třídy?
    OLDASADLO
    OLDASADLO --- ---
    DANYSEK: bavili jsme se o tom, jestli se zde vyplatí podnikat, ano, vyplatí, má z toho pracující lid něco, no ani ne. já samozřejmě nechci aby se tady ty montovny stavěly, nicméně současná strategie kapitánů českého průmyslu je jiná a ano, podle mne jsou vládní pobídky legitimní nástroj, jak investory přilákat, ačkoliv by imho měly být zaměřené na nějaké jiné byznysy než jsou tyhle šroubárny. ale to je normativní otázka, lidé s rozdílnými politickoekonomickými preferencemi mají na vládní pobídky obecně takřka nevyhnutelně rozdílný pohled.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    OLDASADLO: Abych nezapomel - ty pobidky jsou obvykle pretaveny v zisk, ktery odtece ze zeme pryc :)
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    OLDASADLO: Nize si argumentoval tim, jak to tu je super pro podnikani... jak je nizka nezamestnanost... u toho jasas nad temi montovnami budovanych jen diky pobidkam kde ac lidi zamestnas, tak dostanou nizky plat... ale to je podle tebe super :D
    OLDASADLO
    OLDASADLO --- ---
    DANYSEK: je to volba mezi pracující chudobou a nezaměstnaností, hýk hýk.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    OLDASADLO: No vsak... pobidkami lakane montovny, ze kterych leze chudina... :D Odpovedel sis sam...
    OLDASADLO
    OLDASADLO --- ---
    VYHULENY_UFO: já v tom grafu vidím, že 51% procent bere mezi 21k hrubého (něco přes 16 čistého, tedy něco přes kilo na hodinu) a 41k (cca 30 čistého, tedy něco pod dvě kila). ok, plných 70% procent to mezi kilem a dvěma zřejmě nevychází, mea culpa, na první pohled jsem si myslel že jsou tam čisté mzdy. nicméně ta příjmová rovnost je tu poměrně zjevná

    DANYSEK: ale tak to není moc dobře ne? a navíc je to jedna věc: z továren které dělají z plechů za deset euro plechy za dvacet euro vychází pracující chudina, která nemá na nájmy v centrech svých měst. proto je třeba kategoricky nevolit politiky, kteří vypouštějí hovadiny jakože máme málo učňů a moc vysokoškoláků. hovno. je v silách systému nahnat do vysokých škol 70% ročníku a zaplatit jim kvalitně učitele a myslím si že je to lepší nápad, než sem tahat tesla gigafactory nebo amazon.

    asi jsi minulý týden četl, je to velice k věci.
    Češi prozřeli: Všichni jsme chudí | Hospodářské noviny (IHNED.cz)
    http://nazory.ihned.cz/komentare/c1-65636990-cesi-prozreli-vsichni-jsme-chudi
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    OLDASADLO: jenze CR je spise montovnou...
    Ad ta zamestanost, potazmo mzdy - hezke srovnani mas tady:
    Události — iVysílání — Česká televize
    http://www.ceskatelevize.cz/...1328-udalosti/217411000100305/obsah/528044-naklady-na-bydleni-v-najmu
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam