• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    _BENNYNepodmíněný Základní Příjem
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    OLDASADLO: nemam dva ucty, ekonomicky vypatlance.
    OLDASADLO
    OLDASADLO --- ---
    FIONOR: heh, ufo, ty máš dva účty? ne vole, umím jenom psát. jestli už jsi konečně něco našel, tak to sem klidně dej, ať si to můžeme přečíst a doplnit si ty naše mezery v ekonomii. připomínám že hádanka zní: když mi fionor půjčí korunu a já mu jí vrátím, o kolik vzroste hdp?
    OLDASADLO
    OLDASADLO --- ---
    FIONOR: to je skutečně působivá dojmologie, teď jsi to celý rozsekl. no a jak to bylo s tou korunou, byla to teda nakonec kravina nebo už jsi našel nějaký materiál, kterým to máš podložené?
    FARFELOO
    FARFELOO --- ---
    VYHULENY_UFO: jakože nejsme tak přihruble agresivní? To máš asi pravdu, no...
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    achojo,s timhle matrosem to nzp nikdy zavedeny nebude.
    FARFELOO
    FARFELOO --- ---
    VYHULENY_UFO: Ne. Nikdo nic nevysvětlil:-D jedinej kdo se pokusil o definici jsem byl já.

    Jestli teda nepovažuješ ten zvláštní příměr s dírou za vysvětlení.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    FARFELOO: no, to uzi tady tady par idecek vysvetlilo, ze pocitas spatne. nebo ne? :D
    FARFELOO
    FARFELOO --- ---
    VYHULENY_UFO: Ty jsi fakt trošku pomalejší, že? Jde o princip počítání HDP. Ne o ten příklad...
    OLDASADLO
    OLDASADLO --- ---
    :)
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    OLDASADLO: obavam se, ze si nepochopil ani id fionor, ani id vyhuleny_ufo. mozna bys mel jit zase spat.
    OLDASADLO
    OLDASADLO --- ---
    VYHULENY_UFO: lol toto nemá chybu, bavíme se tady o fionorově teoretickém lapsu s korunou a hdp a při přímé konfrontaci s tím, že je to prostě kokotina, tak meleš něco o hypotékách a o tom, jak se rodiny hádají o peníze.
    a pak velké finále, generický kec o chápání textu, máš tyhle floskule někde předvyplněný a pak je jenom pastuješ?
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    OLDASADLO: problem s chapanim psaneho textu? ja vim, je to problem, ze dneska mladi lide nectou.
    OLDASADLO
    OLDASADLO --- ---
    VYHULENY_UFO: heh, povšimněme si zde již klasického ufova tahu, už už to vypadá, že se nějak třeba argumentačně projeví, ale pak oznámí, že má osobní zkušenosti s něčím uplně jiným a proto považuje další diskuzi za zbytečnou. no tak děkujem.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    FARFELOO: prosimte, bezurocna pujcka na barak/chalupu se resi maximalne v rodine, mezi normalnimi lidmy a obchodnimi partnery se uroky a vracena castka resi bezne. chapes ty vole?
    operujes se zcela nesmyslnym prikladem, ktery maximalne dokaze akorat to, ze i rodina se muze mezi sebou pohadat o prachy. tak jo, zkus vymyslet neco jinyho...
    FARFELOO
    FARFELOO --- ---
    VYHULENY_UFO: V tom příkladu nebyl úrok a nebyla tam ani spotřeba... každopádně to nikdy nejsou ve výsledku 2 koruny, i kdyby to bylo takhle:

    Když mi někdo půjčí mega a já si za to postavím chalupu, tak je přírůstek HDP mega. Když potom mega vrátím, tak už žádnej přírůstek není, pokud tam nebyl úrok. A když bych vrátil 1,2 mega, tak je přírůstek HDP při vrácení 0.2 mega. Chápeš? A přestaň urážet ostatní, prosím.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    FARFELOO: když si myslí, že když půjčím a vrátím korunu

    ne, mily internetovy kamarade, ja mam hypoteku, par pujcek uz sem taky videl a vim co jsou uroky... takze ano, s tebou je cokoliv zbytecny resit.
    FARFELOO
    FARFELOO --- ---
    VYHULENY_UFO: A proč teď ololuješ nad debatou nad definicí HDP? Vaše skvadra tady akorát ukazuje, že o ekonomii nemá ani páru, když si myslí, že když půjčím a vrátím korunu, tak něco produkuju... takže asi je zbytečný už cokoliv řešit.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    FARFELOO: ja nevim, cim clovece ctes. nosem? usima? vypocty tu probehly, operuji s maximalni NZP castkou 3000kc a jeste neprisel zadny pirat, ktery by mi to svymi vypocty vyvratil.
    proto uz jen ololuju, protoze tahle diskuse se toci v tragickem kruhu marnych myslenek o praci robotu nebo o tom, jak nzp bude vsechny lidi motivovat hledat si praci, ktery roztaci zoufali priznivci nzp, pokazde, kdyz jim nekdo nasype davku zrni.
    FARFELOO
    FARFELOO --- ---
    VYHULENY_UFO: Nějaký argumenty a výpočty nebo jenom troleníčko? Běž podlízat někam jinam už konečně.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    OLOL
    FARFELOO
    FARFELOO --- ---
    HDP=spotřeba domácností + soukromé investice + výdaje státu + (export-import) = mzdy + zisky různých forem

    Takže bez příběhu o tom, co se s tou půjčenou korunou stalo je to prostě jenom účetní operace, protože tam není ani spotřeba, ani investice, ani úrok. Důležitý je uvědomit si taky, že nemůžu míchat dohromady výdajovou a důchodovou metodu. Buď sčítám, co se utratilo, nebo sčítám co se vydělalo.

    Ale vlastně mě hodně uklidňuje, že mezi místníma odpůrcema progresivních myšlenek není moc lidí, kteří mají aspoň základy makra, natož aby rozuměli ekonomii...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam