VYHULENY_UFO: no ano. A přemýšlej, v jakém prostředí si zaměstnavatel může vybírat z velké řady nudících se zájemců, které práce baví kvůli tomu co dělají a ne kvůli penězům? A současně kdykoliv kohokoliv vyhodit, aniž by s tím bylo spojené stigma buď pro toho vyhozeného, nebo pro toho zaměstnavatele?
Volný trh předpokládá ne úplnou zaměstnanost, ale spíš prostředí, ve kterém si konstantně nějaké množství lidí hledá práci a zaměstnavatel si může vybírat. Dnešní forma podpory, kdy si musíš práci "aktivně hledat" a čas tě tlačí, není nutně ideální z hlediska toho, aby si opravdu lidi našli práci, kterou dělat chtějí a aby zaměsntavatel takové pracovní místo dokázal vytvořit. ZP by prostě vytvořil lepší podmínky pro obě stranny a Elon Musk to ví a nebojí se o tom mluvit, protože se nebojí řkat kontroverzní věci (ne, že bych souhlasil se vším, ale jako oligarcha je rozhodně sympatičtější, než třeba Babiš)
To, že děláš, ze ZP strašáka, je tvoje osobní hobby. Neměl by si ale vykládat blbosti typu jak je "komunistický" - možná je komunitický ve smyslu "je součástí projektu liberální utopie", ale to je opravdu hodně paleokomunismus. Dnešní komunismus znamená spíš takové to nenávistné "kdo nepracuje, ať nejí!". A v podstatě celý Marx je špatně pochopený a převyprávěný Adam Smith, šmrcnutý bláboly z Hegela (což byl spíš takový nesrozumitelně se vyjadřující proto-fašista, než co jiného). Adam Smith teoretizoval o zbytečnosti rentiérů (z toho bys asi radost neměl, i když on kritizoval spíš pronájem půdy, než pronájem činžovního bydlení, které v té době bylo teprve v začátcích a vyžadovalo naopak velké investice a hodně pracovní síly, apod.). Marx se to pokusil
Marx nikdy pokud vím koncept liberálně demokratické společnosti zahrnující základní příjem neřešil - byl skeptický k demokracii kritický k "buržoazii" (tedy k nám všem - rozhodně každého, kdo vlastn počítač, by označil za buržoazii, stejně jako pro Pol Pota každý, kdo nosí brýle, buržoazie a intelektuál..) a byl podobně jako ty posedlý řešením toho, kdo pracuje a kdo nepracuje, případně kdo nepracuje na koho. (Vlastně mezi libertariány a Marxem není tolik rozdílů, jak si všimla řada komentátorů: Marx bude kritizovat, když dělník musí živit kapitalistu, libertarián bude kritizovat, když daňový poplatník musí živit státního úředníka vybírajícího daně - ale ten pocit, že to jde rozlišit na spravedlivé a nespravedlivé je podobný)
ZP je pre-marxistický (Thomas Payne, apod.) a současně i post-marxistický koncept... můžeš ho označit za levicový, jestli tě to škatulkování baví, ale není komunistický, není rovnostářský a není nenávistný (naopak, předpokládá toleranci těch, kdo ZP pobírají, k těm, kdo jsou výrazně bohatší a mají vyšší příjmy). Marxistické a komunistické období levice jde dokonce označit za určitou slepou uličku a zdržení na cestě k demokracii zahrnující základní příjem (prostě takové to "ne, soudruzi, žádný základní příjem, hezky vyrábět tanky budete").
A v neposlední řadě: všichni takoví ti kritici "neoliberalismu" (dnes je pravda modernější nadávat na neomarxismus, ale všechno je to stejný blábol :-) si prostě musí uvědomit, že pokud nějaké globalistická liberální utopická vize existuje, tak zahrnuje hodně jiné věci, než ti kritici tvrdí - a ZP je samozřejmě jeden z nich, spolu s demokracií, lidskými právy, svobodou pohybu i obchodu i projevu, rovnými právy žen, zvířat a já nevím koho dalšího, a tak různě.