DANYSEK: no, je to velmi obecné a je to intencích "přemýšlíme o tom". A přesně jak říkám, píšou tam i:
Navíc začíná hrát roli věk, takže ze sousloví “nepodmíněný základní příjem” musíme škrtnout úvodní adjektivum, prostě úplně "nepoodmíněné" to bude jen stěží, i podle Pirátů.
Obecně Piráti a ZP je podobná kapitola jako ODS a "zjednodušíme daňová přiznání" - tedy zrušíme úlevy a snížíme dáně všem. ODSka to reálně nikdy reálně neudělá, ani kdyby se jim splnil sen vyhrát volby a vládnout sami mimo jakoukoliv koalici. A daně reálně nesníží, protože jejich kamarádi podnikatelé jsou často mistry v získávání veřejných zakázek a čerpání... Ale to jim nebrání postavit si na tom image.
Piráti jsou aspoň fér, že říkají "uivažujeme o tom, ale v současné situaci to moc nevidíme". Fakticky, já u Pirátů byl třeba kvůli svobodě Internetu a tak, a ne kvůli ZP. Ale ZP bylo téma, které se tak nějak bezprizorně povalovalo ve veřejném diskurzu a všichni se od toho distancovalii ... tak proč se toho neujmout aspoň v teoretické rovině, typu "kdyby to šlo, tak by to nevadilo"?
Podstatné je, že určité formy rozdávání dnes probíhají, akorát mimo přímou organizaci státem. Máš free služby od Googlu, Facebooku, Twitteru a dalších, v omezené míře v českých podmínkách i tady u nás NYX nebo Seznam. Tedy spousta subjektů se pustila do rozdávání něčeho výměnou za určitou formu kontroly a důvěry (vlastnictví soukromých informací a specifické formy jejich zpracování). Ať se ti to líbí nebo ne, tak společnost ve které žijeme, začíná obsahovat některé výrazné post-scarcity prvky a to trochu paradoxně zejména u nových služeb, které se rozvinuly velmi rychle a nebyly spojené s tradičím povědomím o tom, jakou mají hodnotu. Takže ačkoliv do služeb informační společnosti bylo v absolutních číslech investováno obrovské množství zdrojů a lidské práce, tak fakticky spousta těch služeb je dnes k dispozici zdarma všem (novináři se to teď snaží trochu zvrátit svými paywally skoro všude, ale jediné, co tím dosáhli, byl další nárůst vlivu sociálních sítí...)
Reálně žiješ ve společnosti, jejíž služby se klasickému modelu ekonomiky už vzdalují velice významně. Spousta zdrojů je dnes uvolňována způsobem, kdy spotřebitelé služeb nejsou tak docela zákazníci. Dokonce je to ještě vzdálenější řadě klasických ekonomických představ, než ten ZP... on ZP je vlastně velmi konzervativní úvaha, ve smyslu "tradiční"... je nějak uchopitelná selským rozumem, byť někdo se může rozhodnout i s tím nesouhlasit. Některé dnešní formy "disipace" energie vynaložené do informačních služeb jsou dost nesrozumitelné. Vezmi si třeba čínský TikTok a boj proti němu: proti tomu představa světa, kde na jednu stranu pobíráš základní příjem, na druhou si třeba za služby sociálních sítí platíš, je neuvěřitelně přímočará, srozumitelná a klasická.