• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    _LEPIK_Těžení kryptoměn
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    A ten duvod proc jsem to zminil je, ze lidi rychle nahrazuji vzduch necim jinym. Neuvedomuji si, ze jim to moc nepomuze.

    Muzu prestavet ASIC na olejova kamna, ale pokojova teplota nutna pro provoz nebude 60, 30 ale treba jenom 25 stupnu a v lete se ti to vypne.
    MATT
    MATT --- ---
    MCKIDNEY: ok. takže v praxi jsou de fakto limitující rozměry (plochy výměníků, průřezy hadiček), přes který teplo prochází?
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    Kompresor ti umozni manipulovat s tou teplotou, coz prinasi do celeho systemu dalsi element.
    Kdyz jsme pravdepodobne vsichni ITaci, tak se na kompresor divej stejne jako na kompresi v IT. Ano ubere na rychlosti kvuli kodovani a dekodovani, ale to neznamena ze se ti to nevyrovna tim ze nepotrebujes sirsi pasmo.
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    MATT: No ono je obtizne predat vsechno co si clovek mysli :)

    Hele zakladni myslenka je mnozstvi energie co musis prevest z jednoho materialu (Heatspreader na ASIC) do odpadu (V tve uvaze neomezene mnozstvi vzduchu kolem 20 stupnu). Tvoje uvaha vynechava problem s tepelnym odporem. Nebo jinak receno tepelnym rozdilem mezi chipem a vzduchem. (A vsemi prvky mezi tim.)

    Ted se dostavame k tomu, ze potreba teplota v uzavrenem systemu neni 60 stupnu, ale treba 25 stupnu.
    Takze musis navysovat mnozstvi nositele.

    Tady je pak to proc ta diskuze potrebuje vice detailu - Naklady na prenos vzduchu nerostou rovnomerne s vodou, vodou co obsahuje aditiva, kovy. Kdyby to tak bylo, tak chladime vse vzduchem.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    MATT: tak muzes minimalne tomu teplu trochu pomoci proudit a odvest ho treba do zimni zahrady, ze. :D
    MATT
    MATT --- ---
    PALEONTOLOG: právě s takhle zjednodušenym přístupem jsem došel k tomu, že je nejlepší nechat teplo samovolně proudit ve směru jeho gradientu, bez vkládání dalšího zařízení, který ve výsledku zas jen generuje další teplo..
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    MATT: zkus to brát tak, že potřebuješ ohřát vzduch a někde na asicu se ti povaluje teplo :)
    MATT
    MATT --- ---
    PALEONTOLOG: no jasně, ale klasickej případ užití TČ je tam, kde potřebuješ něco ohřát na víc, než má zdroj tepla (nebo obráceně, kde potřebuješ ochladit na míň, než má okolí do kterýho chladíš).

    když vezmu druhej extrémní případ pasivního chlazení, tak ten poměr máš 0:∞, tj. mnohem výhodnější ;)

    v mej prvotních úvahách mě nenapadlo, že stejně jako někdy může bejt "výhodnější" mít vodní chlazení oproti, vzdušnýmu, tak někdy může bejt výhodnější mít "kompresorový" oproti vodnímu, i když tepelnej spád je pořád jednim směrem.. proto jsem začal s tim mim ehm ehm, jelikož pan ledvina používá termíny, jak se mu zamane a ze svejch úvah napíše jen půlku..
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    MATT: nejsem od fochu, znám jen princip na kterým to běží. předpokládám, že větším rozdílem teplot v chlazení (expanze) a zahřátí (komprese) na splitu ti stačí mnohem menší výměník a průtok, protože se v oběhu nachází větší teplotní gradient. obecně. při extrémních poměrech TČ 1:5 už se počítá každej prd, abys toho dosáhnul. běžně se prodávají 1:3 a nikomu to nepřipadá málo.
    MATT
    MATT --- ---
    PALEONTOLOG: to nerozumim, cos tim chtel rict.

    ale predstavuju si dve moznosti

    1) zdroj tepla, treba 60°C > HTF > radiator + vetraky > venkovnich 20°C
    2) zdroj tepla, treba 60°C > HTF > TČ > radiator + vetraky > venkovnich 20°C

    v pripade 1) mi HTF prenese (60-20*kapacita*prutok) tepla
    v pripade 2) mi HTF prenese (60-T*kapacita*prutok) tepla, kde T je teplota, na jakou mi chladi TČ, takze kdyz budu chladit na -20, tak mi stačí poloviční průtok HTF.

    v pripade 1) mam náklady energie na provoz obehu HTF, a veteraky
    v pripade 2) mam polovicni náklady energie na provoz obehu HTF, a veteraky mi sezerou cca stejne (?) a pribyl mi naklad na kompresor.

    a vy řikáte, že je výhodnější případ 2) oproti 1)? chápu to dobře, nebo mi zas někde něco vypadlo?
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    MATT: tepelný čerpadlo s poměrem 1:1 by nikdo nechtěl
    MATT
    MATT --- ---
    takže finta je v tom, že je výhodnější podchlazovat HTF na nižší teplotu než je okolí s tim, že ušetřim energii na oběhu HTF?
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    MATT: menším průtokem dotáhneš chladivo na výměník, ale stejně ho pak musíš někde odevzdat ve stejným množstvím. když jsem byl na školení u NIBE, tak se holedbali efektivitou 1kw elektřiny/5kw tepla
    MATT
    MATT --- ---
    MCKIDNEY: tak to prosimtě nějak rozepiš. měl jsem za to, že i při užití kompresoru, to končí radiátorem a větrákama. kopresor tě žádnýho tepla nezbaví, jen ho převede na vyšší teplotu.
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    MATT: Abych nebyl jenom odsekavajici pako s Ehm Ehm :)

    Efektivita prenosu tepla zavisi na mnozstvi tepla a jak rychle ho potrebujes prenest. Predstava ze kompresor nikdy nebude vyhodny je spatna, protoze predpoklada ze efektivita vzduchoveho okruhu je konstantní.

    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    MCKIDNEY: ke snižování tepelného odporu - chlazením :D je to běžná funkce TO. no a pak
    MATT vyčetl, že je to ala waterblock + radiator.
    btw. COP je mi z tepelných čerpadel známo, imho by byla cena za split TČ někde trochu jinde
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    PALEONTOLOG: Pravdepodobne ti poslou bezny coolent pro vodni chlazeni s 30% marzi :)
    https://en.wikipedia.org/wiki/Coolant

    MATT: Ehm Ehm, Dostanes ho tam kde muzes levne chladit :)
    MATT
    MATT --- ---
    PALEONTOLOG: to by byla dobrá frajeřina, prodávat půl litru vody za $8 ;)) treba je to aspon destilka ;) ale jakej by byl duvod pouzivat neco jinyho, nez vodu? ten glykol akorat nejni tak korozivni (tušim)

    Blinker fluid znáš? ;))


    MCKIDNEY: ehm ehm ;) a co se stane s teplem, ktery "precerpas" kompresorem?
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    PALEONTOLOG: Mineralni olej se stara o snizovani tepelneho odporu a zvyseni tepelne kapacity. Sam o sobe nic nechladi.

    MATT: Neuvedomujes si jak moc tepla to je. Okolni teplota je pak uz dulezita spis pro vypocet CoP, ale rozhodne nestaci k uchlazeni takoveho zdroje tepla. Pro pasivni i velke reseni te zabije tepelny odpor vzduchu.

    Nakonec zjistis ze spotreba ventilatoru je vetsi nez spotreba pumpy a casem zjistis ze i spotreba pumpy muze byt vetsi nez spotreba kompresoru.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    MATT: prodávají cooling fluid, tak nevím jestli ti pošlou vodu... ? :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam