Tenhle týden se má spustit pooling pro Chia, tak jsem koukal na MadMax, který umí vytvářet ploty rychleji a jako - jo ;-). Všechno je to stavěné tak, že se využijou staré výkonné servery, které mají i 2 procesory, mraky slotů pro paměti RAM, takže se z ní vytvoří RAMdisk, staré disky s 15k otáčkama se spojí do RAIDu 0 a vytvoří tak nesmrtelný rychlý disk místo NVMe... Prostě je to ekologičtější - využije se starý HW a neničí se nové NVMe disky, může to běžet stále - takže jsem to chtěl taky vyzkoušet.
Nejdřív jsem zkusil pro další srovnání můj pracovní komp s i7-6700 a 2TB NVMe - místo 6h původně to teď s MadMaxem běží jen 90 minut a i7 nestíhá, skoro neustále na 100%, super. Takže už není prostor pouštět víc plotů paralelně kvůli 100% vytíženému CPU a tak jsem vyhrabal jeden starší server a začal ho trochu tunit. Z původních 64 GB RAM jsem udělal 192 GB, takže můžu v klidu vytvořit 128 GB RAMdisk (prý stačí 110 GB).
Vyházet 4 GB moduly a nahradit je 8 GB zabralo víc času, než by jeden řekl (nevěděl jsem kolik jich bude, resp. jestli jich najdu dost, tak jsem postupoval fakt A0+B0, A1+B1... A12+B12), ale výsledek stál za to :-).
.
Vytvořil jsem RAMdisk, na data vytvořil virtuální disk ze 3 nejrychlejších SAS disků co mám a pustil MadMax - 1 plot běžel přes 3 hodiny :-(. Pustil jsem benchmarky na disky a RAMdisk v pohodě, ale ten RAID byl pomalej a při běhu bylo vidět, že jakmile se na něj zapisuje nebo z něj čte, tak se procák fláká. Víc disků jsem aktuálně neměl, tak jsem zkusil rozběhat NVMe disk a přes PCI redukci se to se Samsungem 970 nakonec povedlo. Využívat ho můžu i díky tomu, že 75% všech zápisů by měl pobrat RAMdisk, takže NVMe disk by měl vydržet mnohem dýl. Tím už jsem se dostal na 110 minut na plot (=stále bída). Největší problém jsem tedy viděl v 1. fázi, kdy byl vytížený skoro jen 1 procesor a hlavně při frekvenci 2.2 v boost režimu je to někde jinde než moje i7 se 3.8 GHz v boostu. Takže když si 4-jádra na i7 vedou líp, než 12 jader dvou Xeonů, bylo na čase najít lepší procesory. Vyhrabal jsem proto 2 desetijádrové Xeony se základní frekvencí 2.8 GHz a po pamětech a discích tak upgradoval i procesory. Vyšší frekvence i 20 jader / 40 threadů tomu docela pomohlo a dostal jsem se na 70 minut / plot. Fáze 2 už vypadá celkem slušně, procesory se fakt neflákají ;-).
.
Takže teď ještě zkusím měnit počet bucketů, můžu to zkusit i s Windows Server 2016 na který mám také podporu všech ovladačů, ale podle toho co jsem četl, asi skončím někde na Ubuntu nebo Debianu, protože na tyhle náročné operace je prý Linux mnohem lepší a RAMdisk dokáže dávat až o 50% lepší výsledky. Až se dostanu pod 30 minut na plot, tak budu spokojený ;-)