• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    _LEPIK_Těžení kryptoměn

    Těžba kryptoměn pomoci ASIC, procesoru, grafickych karet...tipy ohledně alternativních coinů, poolů, multipoolů, doporučená nastavení pro konkretní težební zařízení, aplikace pro těžbu, přetaktovávání, fotky rigu, chlubení se vytěženým množstvím coinů atp.
    Smyslem je trochu odlehčit Bitcoin klubu, kde podobně specializované informace nemusí zajímat každého.


    CST, GMT, UTC= Central Standard Time, Greenwich Mean Time, Coordinated Universal Time
    EST= Eastern time = GMT-5 (tzn pro čechy -6)
    Čechy se nacházejí v pásmu CST+1, GMT+1, UTC+1


    Start nových mincí
    http://cryptodir.com/calendar/#action=calp_month
    http://www.shiliwu.com/
    http://www.altcoincalendar.info/
    rozbalit záhlaví
    IV0
    IV0 --- ---
    PALEONTOLOG: Souhlasím, akorát ľudí zapomínají započítat do nákladů cenu peněz resp inflaci.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    IV0: jedina myslenka tezby je, ze musi kryptotezba stat min nez nakup. ucgebky se musi platit prubezne a zbytek muzes hodlovat nebo shortovat.
    nekdo treba tezi s 10 letym planem prodeje
    IV0
    IV0 --- ---
    LIVE_RUSTY: Moje zkušenost je, že za české ceny elektřiny se nevyplatí těžit. Aby to začalo dávat smysl, musel jsem vždy přidat nebo navíc (typicky víc než jednu věc): Čekat s prodejem (= hrát si na burze), ne půjčovat si na investici ale naopak investovat peníze, které by jinak ztratily hodnotu; odpadním teplem nahradit jinou útratu za vytápění, která by ale nastala tak jako tak (pracovna v létě to asi nebude?); koupit hardware velmi levně (second hand); náklady na servis neplatit v komerčních cenách atd.
    Jakou má pro Tebe cenu to, že občas můžeš PC použít i na něco jiného, si asi musíš říct sám. Jestli se ptáš, co se víc vyplatí (investičně, pracností atd.), tak odpověď je koupit krypto rovnou na burze.
    MAJA
    MAJA --- ---
    LIVE_RUSTY: elektřina po novém roce zdraží cca o polovinu i těm, kteří mají klasické tarify ČEZ a nespekulovali s Bohemia Energy apod.
    OTAVA
    OTAVA --- ---
    LIVE_RUSTY: když si spoctes náklady na elektriku a morální zastarávání toho PC, vyjde té líp za ty prachy ( 100 kc / den tzn 36 500 ročně) nakoupit nějaký krypto rovnou
    LIVE_RUSTY
    LIVE_RUSTY --- ---
    Ahoj,
    o těžení mám znalosti cca tři dny googlení po večerech.
    Situace: hodlením a pár dobrými nákupy v minulosti jsem vyrobil cca 2000USD. Dva měsíce experimentuju s platformou shrimpy.
    Spíš se tím bavím, peníze jsem odepsal po tom co mi LTC spadl, ale nakonec se zadařilo. Přemýšlím co s tím dál, nejsem úplně zdatný investor, přes shrimpy se celkem daří, ale je to spíš o štěstí.
    Napadlo mě ty peníze vyndat a koupit počítač:
    HP Pavilion Gaming TG01-1003nc Black - Herní PC | Alza.cz
    https://www.alza.cz/hp-pavilion-gaming-690?dq=6622152#parametry
    Je to osazený RTX 3060 TI. Při ceně 5,-kwh to vychází na stovku denně + si zatopím v pracovně. Celej kompl by se teda zaplatil za 10-12m (zde asi záleží na tom, co budu těžit a na kurzu). Je to zcestná představa? Za rok bych byl na svém + bych měl počítač. Jaká je životnost té karty? Dá to dva roky, při dobré péči?
    Nejde mi o to, že bych nemusel chodit do práce, ale o přesun peněz z burz na jiný systém a zkusit zas něco nového.

    Také jsem narazil na program Alza Neo, kde na dobu minimálně 18 měsíců dokáží půjčit počítač s RTX3090 za 2 700,-/měsíc.
    otázkou je, proč si jich neobjednat 10ks a nehodit nohy na stůl?
    Jaké jsou slabiny?

    Díky za všechny názory.
    OTAVA
    OTAVA --- ---
    TEAPACK: to CPU pujde na oboje, grafika s 2 Gb neni na tezeni ETH, ma moc velky DAG uz.
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    OTAVA: CPU ryzen 2800, GPU Nvidia Quadro 2200 (2GB) a Radeon 580 nitro+ (8GB)
    OTAVA
    OTAVA --- ---
    TEAPACK: jaký CPU a jaký GPU.

    na CPU můžeš Monero nebo třeba Riecoin. na GPU prakticky cokoli. zkus Raven coin třeba.
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    nazdar =) chtěl bych si vyzkoušet těžbu, nechci to na profit (zatím), jen si vyzkoušet celý proces na svém kompu, jak to vlastně funguje a co je k tomu potřeba. Máte nějaké tipy jak začít? aktuálně mám 16core, 64GB RAM, 2x GPU, Ubuntu

    Existuje ještě varianta, kdy by se vyplatilo "těžit" na clusterech z Raspi a podobných?
    INOX
    INOX --- ---
    DAKRLS: jen bych to upřesnil, že spotřeba rozjetého disku je kolem 11W. Zdroj je větší aby pokryl výkonovou špičku při restartu/zapnutí, to si těch 7-8 disků vezme na pár sekund těch 150 w
    DAKRLS
    DAKRLS --- ---
    Nam jedno RasPi a 150W zdroj obsluhuje 7-8x 3,5'HDD.

    XSOFT: Kdyz se farmarila jen Chia, tak byla aktivita temer nulova. Ted se nam farmi na Chia ploty jeste dalsich 20? forku, a to uz ty disky hrabou pomerne aktivne. Je to rozdil.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    NIGHTHUNTER: dík za vyjasnění.

    a takhle vznikaj draci v jeskyních ;)
    NIGHTHUNTER
    NIGHTHUNTER --- ---
    PALEONTOLOG: ten NVMe ale využiješ jen na vytváření těch souborů - pak je z toho NVMe cpeš na plotnové disky. Můžeš samozřejmě vytvářet ty 100 GB soubory i přímo na plotnových discích, ale vytvoříš jeden soubor za několik dnů, kdežto na tom NVMe v řádu několika hodin. A já s tím začal v květnu, takže jsem chtěl "dohnat vlak", kterej se rozjel už toho března a dostat se rychle na úroveň, kdy budu mít šanci získat nějaké XCH, proto jsem do toho šel i za cenu "zničení" několika NVMe disků. V dnešní době, kdy je už pár měsíců ta síť zhruba stále stejně velká (cca 35 exobajtů, neboli 35 milionů terabajtů), tak už je celkem jedno, jestli svoje desítky TB naplníš za týden nebo za měsíc. V květnu to bylo o tom, že po měsíci už ta síť byla dvojnásobná a tvoje šance na výhru tudíž poloviční.

    Jinak teď mi ty disky opravdu jen v klidu běží, farmit by je zvládlo i jedno Raspberry Pi, žádný výkon už není potřeba.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    XSOFT: čerpám od nighthuntera, kterýmu zůstal v ruce NVMe disk s 56% životností, s tím, že mainnet beží od března 2021. tak úplně nevím, jak s tím chia zachází, že NVMe takhle "použije" za 7 měsíců. možná nebyl novej.

    ten příkon 100w vypadá dobře.

    no k tomu Sia/SiaPrime cloud storingu, potřeba konektivity je jasná, s tím se počítá. kvůli uptime je vhodný dokonce i záložní připojení, protože downtime může bejt jen 5% kvůli údržbě, jinak to sežere kolateral, ale to jsou drobný. nakonec jeden file je uloženej 30x.

    jako činnost mi to přijde smysluplnější, než držet místo na disku a občas ho ověřit. ale to bych nechal na majiteli hw. představoval jsem si, že plotováním odchází životnost disků rychle.

    těžba no, definuj těžbu, simtě. helium jede proove of covarage, sdílením připojení přes longFi, žejo. jestli dostáváš odměnu za definovanej share v technologii blockchainu, tak to sem imho patří
    XSOFT
    XSOFT --- ---
    PALEONTOLOG: Jen aby bylo jasno co to "konstantne nicit techniku" znamena.

    Takhle vypada vyuziti 4x 8GB disku na XCH

    diskova aktivita = prakticky nula.
    (tolik asi praxe k tomu niceni. Uplne stejna aktivita jako to mit v NASce se zalohama).

    Vedle mam i BitcoinHD (jo, to neni XCH a ten si nejakych 20GB za 1-2 minuty da). Ale o BHD se nebavime. Rec je o XCH.
    I 12x 8TB HDD s deskou, zere 100W (na BHD+BURST)

    Je 20 let po dokonceni vejsky a disky z te doby mam, a v pohode makaji i s dost drsnym dennim pouzivanim.

    ---

    Tezeni stylem share pro ostatni, no .. to se da taky, ale fakt to chce drsne dobry uptime a linku.
    Navic, to uz je mozna lepsi delat sitovyho operatora, nebo prodat disky Googlu. UlozTo, .. (ale ty to stejne nekoupi).
    Uplne za tezbu bych to neoznacis. Spis jako sluzbu "pronajmuti mista za prachy".

    ---

    Uplne nevim, kam odpovedi miris. Tohle je skupina o tezeni, no a tezeni JE o tom davat svuj cpu/gpu/hdd vykon na PoW.
    Takze .. ano, je to niceni HW, pokud pokuzivani vlastniho HW na tenhle ucel povazujes za "niceni".
    Uplne stejne jako je konec koncu hrani her. To taky "nicis" gpu a hdd :-).
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    XSOFT: :-) tak je a není, asi budu radši, když na tom disku bude něco ležet a někdo si to zpět stáhne, až bude chtít, než aby disk naprázdno ověřoval prostor hashovacím bordelem a konstantně ničil techniku. dává mi to tak smysl. nicméně jestli je užitečnost tam, kde je spokojenej majitel hw, tak co já s tím. a gpu aspoň nejsou jednoúčelový jako asicy ;)
    XSOFT
    XSOFT --- ---
    PALEONTOLOG: ona grafika je na tomhle stejne jako disk, pouziva se, zanasi se, nici se, ... ale tak nejak o tomhle mining je ;-) nebo se pletu?
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    JOINTER: já teda o chia neuvažuju ani omylem, plotování považuju za kokotinu ničící disky zbytečně, ale to je můj boj :o) při plotování se děje něco trošku jinýho než při rentingu do cloudu, ale rozdíl ve spotřebě bude asi podobnej
    JOINTER
    JOINTER --- ---
    PALEONTOLOG: No chci tim naznacit ze to zalezi od zateze. Tusim ze stare 4770K mi bralo naprazdno okolo 60W, takze v tomhle kontextu je takovy odber prekvapive maly.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    NIGHTHUNTER: jasně, to byl ode mě hloupej dotaz. dík za trknutí.
    JOINTER: se storage hostingem budu teprv experimentovat, tak se hodí nějaká hovnota nebo hausnumero, kde se to cca pohybuje pod zátěží
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam