• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    RESCAPEQUADROKOPTÉRY , Coptery DJI Phantom a jiné osazené kamerou, všeobecná diskuze, fotky a videa
    LUKK
    LUKK --- ---
    ANARCHY: vypadá dobře..... díky za info....
    LUKK
    LUKK --- ---
    MERTLAS: mnohokrát děkuji za obsáhlé info.... dostuduju si cos napsal ....
    MERTLAS
    MERTLAS --- ---
    LUKK: Pokud mas na mysli vymenitelny kamery, pak uvazujes o Matrici 300, se kterou ale v soucasny dobe nedostanes jen tak povoleni pro lety v huste osidlenym prostoru, respektive dostanes, ale musis naprosto vedet, jak zadat na UCL o vyjimku a mit k dronu navic bezpecnostni zarizeni pro snizeni rizikovosti na zemi (GRC), jinak od UCL neodstanes Opravneni k Provozu, nebot M300 spada do kategorie C3 a tedy potrebujes Specific a A2. S hodne odrenejma usima se ti do Open kategorie podari spadout s M30 (musis mit ale C2 certifikaci!), ale nevim, esi kamera splnuje tvoje pozadavky, dle meho ano. Cenove se nicmene pohybujes v obou pripadech ve vyssich statisicich az milionech (neni to jen o dronu, ale i o naslednem vybaveni, pokud to mas mit k opravdu poradnymu pouziti). Nepredpokladam, ze to je tvoje situace, ale samozrejme se muzu plest :) (proto se ptam na ty podrobnosti a mozna jsem jeste mohl doptat na budget).

    Nevim co je tvoje prace, ale odhaduju nejaky inspekce solaru, strecharina, zatepleni budov a uniky a podobne? Tedy to, co v posledni dobe chce delat kdekdo a jedna se tedy o litani v huste osidlenem prostoru respektive podkategorii A2? V takovem pripade je tva snaha se dostat vahove co nejniz, abys spadl do Open kategorie a mohl si vyjednavat Opravneni k Letu, coz je trochu jednodussi nez OkP ve Specificu. Pak zalezi, esi ti DJI Mavic 3T bude vyhovovat specifikacema. Opet se cenove pohybujes ve statisicich porizovaci cena plus vybaveni... Teoreticky i s tou M30 by ses tam mohl dostat.

    Pokud ti specifikace tohohle stroje nebudou vyhovovat, pak budes muset jit do varianty dvou dronu. Pak co se normalniho videa tyce, tak je asi docela jedno, kterej stroj si vyberes. v dobrych svetelnych podminkach budes mit video kvalitni od vetsiny soucasnych dronu. Co se termalni kamery tyce, opet skoncis s velkou pravdepodobnosti u Mavica 3T.

    U vsech budes potrebovat vyvest obraz do bryli (jestli je to to, co mas na mysli pojmem "headset"). V techto pripadech bude jedina cesta pripojit k ovladaci HDMI kabel do bryli nebo pouzit DJI Transmission a posilat to bezdratove. Jen nevim, proc bys to delal... k cemu bryle pri inspekcich? To mi trochu napovida, ze zatim s touto cinnosti nemas bud zadny nebo pramaly zkusenosti. Pokud neletis malym FPV dronem, se kterym musis mit velky zkusenosti s litanim, pac to neni vubec sranda, tak vzdycky chces videt prostor, do kteryho letis, chces videt perspektivu a co je kolem tebe. Radsi bych misto bryli koukal na dron a po ocku koukal co inspektujes... Pripadne (jak to delam ja) mam s sebou inspektora, kterej ma velkej displej, do kteryho bezdratove posilam obraz z dronu a on si me naviguje presne, co potrebuje videt a ja defakto jen koukam na dron a vim, kam letim, mam prehled o situaci a zaroven vim, ze on vidi to, co potrebuje, nemam ho na kabelu a muzu si chodit tak, abych na dron vzdycky videl, aniz by on musel neustale chodit za mnou.

    Dale pak zalezi do jak uzkych prostor se s dronem dostavas a nasledne jak moc dobry pilot jsi. Kdyz delam ruzne inspekce, tak se velmi casto dostavam do hodne uzkych prostor, kam normalne inspektor fyzicky nemuze, jsou vysoko, tezko pristupny a podobne a i po deviti letech zkusenosti a tisicu nalitanych hodin mam vzdycky hodne stazenej zadek, protoze to je proste milimetrova operace a ve vzduchu ti visi techinka za desetitisice az statisice a kolem tebe treba byvaji technoligie za desitky milionu, kterou fakt nechces ohrozit... pokud ale litas v otevrenym prostoru, tak te samozrejme tohle zas az tolik trapit nemusi :)

    V neposledni rade budes ke vsem strojum potrebovat zkousky a nasledne, pokud chces letat legalne, budes do ruznych mist potrebovat ruzna povoleni... Ted budu delat inspekci strechy, ktera se nachazi v centru a navic v ochrannem pasmu troleji... tedy budu muset vyresit zabor (coz bude jednoduchy, pac ten barak patri mestske casti, takze delam inspekci pro ni a tohle nebude problem), souhlasy DPP ke vstupu do ochranneho pasma troleji a nasledne vyjimku od UCL.

    Kdyz jsem vloni delal inspekci jedny lavky dole na Smichove, tak jsem musel spolupracovat s PCR, ktera mi zavirala dopravu - ziskat na tohle povoleni byl docela masakr, souhlas TSK, Magistratu a az nasledne jsem s timhle mohl jit na UCL...

    Spousta lidi si mysli, ze to je jen o tom si koupit dron a trada do vzduchu... Bohuzel k tomu patri i tahle druha stranka veci, pokud to chces delat poctive a legalne a ne se zaradit k tomu hejnu lidi, co to delaj nelegalne a zcela uprimne jednak podkopavaj ceny a druhak berou klienty, protoze kdyz jim vysvetlime, co vsechno bude potreba zajistit, tak to radsi prave daj nekomu takle nacerno, protoze oni nic neriskujou. Pokud se stane pruser, tak jde vsechno za tebou jako za pilotem a pokud se stane neco velkyho, jakoze se to muze stat, tak pokud skodu nechces platit ze svyho, tak pojistovna (a nedej boze treba policie) bude hodne stourat v tom, jestli jsi tam byl legalne a mel splneny vsechny podminky nebo ne 🤷🏻‍♂️ Samozrejme dalsi veci je, ze si pojistovna casto chce najit jakoukoliv zaminku neplnit... ale to je vec jina :)
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    LUKK: Pojem, který hledáš, je "FPV". Akorát v takovém případě potřebuješ kvůli zachování legality parťáka, který bude udržovat VLOS…
    LUKK
    LUKK --- ---
    LUKK: headset mám na mysli jako ovládací brýle či brýle jen pro přenos obrazu z dronu
    LUKK
    LUKK --- ---
    MERTLAS: ahoj, děkuji za reakci.....chci dron k práci ale i pro sebe, slyšel jsem o vyměnitelné kameře přičemž infra má 640x480 což by stačilo pro mé účely....a stejný slot (?) by případně mohl být použit pro náhradní 4k kameru....pokud je to blbost (což nevylučuju) budu muset uvažovat o 2 dronech....tudíž vše nejlépe kompatibilní s jedním headsetem, ovladačem....a nejlépe baterkou....jsem ochotný se odměnit za případnou pomoc a nákupem.....

    Děkuji
    MERTLAS
    MERTLAS --- ---
    CUKI: Sevilla - https://www.provideosevilla.com/tienda-oficial-dji/

    Malaga - https://atyges.es/en/tienda/

    Granada - https://formadron.es/dji/

    nevim esi to fakt maj, ale obchody evidentne existujou... 🙂

    Proc ti to spadlo se bohuzel takle urcit neda... jak jsem psal i nekolikrat tady... je to proste jenom litajici pocitac, kterej proste muze kdykoliv jit pa a ze se to deje temer denne. A musi se k tomu tak pristupovat....

    Mohla to byt technicka zavada, mohl si mit blbe nasazenou vrtuli, mohl se (pri)zadrit motor prachem, mohl exnout ESC, mohl tam byt mnohem teplejsi vzduch, kterym ten stroj propadl (nevim jaky zrovna jsou v danem miste konkretni podminky), tech moznosti je mnoho a jedinej zpusob, jak to zjistit je vytahnout data z logu...
    CUKI
    CUKI --- ---
    MERTLAS: Právě Madrid jsem našel ofiko DJi, ale tam se zrovna vůbec nechystám. Jiný místo jsem nenašel. Teď konkrétně bych to nabral kdekoli v Andalusii, lepší než čekat někde na poštu. Tady funguje snad ještě mnohem hůř než u nás. Ano opravdu je to možné. Zrovna z Madridu do Valencie mi šla pošta asi 20 dní... :-( Teď jsem objednával v rámci kraje přes DHL asi za 20E poštovného. A nedokázali mi to doručit do 5ti dní. Takže dva litry v prdeli. :-(
    V Ampostě jsem našel nějakej kamenej obchod, ale museli by mi to taky objednat...

    Jinak spadlo mi to z originál vrtulema. Pokud někdo ví co se mohlo stát, budu rád za info.

    Prostě musel "propadnout" z ničeho nic asi o min 2-3m možná víc. A to nebyl jediný problém. druhý byl že jak se dostal na zem pořád se tvářil, že je ve vzduchu. Přitom byl o cca 2m níž než hladina vzletu. A tím se pomlátil poměrně dost. Dokonce i "složil" jedno rameno.
    MERTLAS
    MERTLAS --- ---
    CUKI: jednak rozhodne nedoporucuju kupovat neoriginalni vrtule na aliku... do servisu nam chodi dost kousku s neorigo vrtulema, ktery jsou naprosto tragicky a lidi se pak divi, proc jim to spadlo (nerikam, ze to byl tvuj pripad, jen konstatuju).

    Nevim, kde presne jsi, ale v Madridu a Barce jsou normalne kramy, kde to muzes koupit a predpokladam, ze neco bude i v dalsich mestech...



    LUKK: tahle kombinace imho neexistuje... respektive 4K a infra... pak nejak nevim, co mas na mysli pojmem "headset"? Zkus se vic rozepsat, k cemu ho planujes pouzivat atd...
    CUKI
    CUKI --- ---
    Kde se dají ve špáňu sehnat ideálně offline náhradní vrtule na DJ2 mini. Z ničeho nic mi spadnul do větví (o pár metrů níž) to asi přežil v pohodě, ale když dopadl na zem, tak než se mi podařilo ho vypnout, tak se omlátil o beton. Trochu mě to překvapilo.

    Ale tady mi přijde že všechno jede přes net a pošta nic moc.
    Na ali stojej pakatel, ale doručení je takové...
    https://es.aliexpress.com/item/1005002995678554.html?src=google&src=google&albch=shopping&acnt=439-079-4345&slnk&plac&mtctp&albbt=Google_7_shopping&albagn=888888&isSmbAutoCall=false&needSmbHouyi=false&albcp=18928172568&albag&trgt&crea=es1005002995678554&netw=x&device=c&albpg&albpd=es1005002995678554&gad_source=1&aff_fcid=ac5758b145dd455f94bc42bf9d653b52-1708544266245-02654-UneMJZVf&aff_fsk=UneMJZVf&aff_platform=aaf&sk=UneMJZVf&aff_trace_key=ac5758b145dd455f94bc42bf9d653b52-1708544266245-02654-UneMJZVf&terminal_id=5e66abf8c56d42ea83364ffd2f7c3e02&afSmartRedirect=y
    LUKK
    LUKK --- ---
    Ahoj všem ve spolek.... hodlám si pořídit dron s min 4k kamerou,headsetem, infra kamerou, ovladačem...... poradíte mi prosím?
    BANKABANATA
    BANKABANATA --- ---
    ANARCHY: Open drone map. Je to trochu vopruz, protože si musíš vytvořit virtuální Linux server přes Docker, ale podle tohohle návodu se mi to podařilo zprovoznit a funguje to nad očekávání (ortofoto i DTM / DSM).

    Installation and Getting Started — OpenDroneMap 3.3.4 documentation
    https://docs.opendronemap.org/installation/

    Ještě jsem trochu zápolil s nastavením nodes, ale pomohlo https://github.com/OpenDroneMap/WebODM/issues/823
    ZRK
    ZRK --- ---
    MHO: už jsem dořešila v poště, co jsem potřebovala. Děkuju.
    MHO
    MHO --- ---
    ZRK: ano. Ja jsem poprve nechal s FPV poletovat syna asi kolem 12let. Co te zajima?
    MERTLAS
    MERTLAS --- ---
    deti nemam, ale ptej se, copak by te zajimalo?
    ZRK
    ZRK --- ---
    Ahoj. Je tu, prosím pěkně, někdo kdo pořizoval drona primárně pro svoje dítě věkem pod 15 let? Nebo ho nechává lítat? Měla bych pár dotazů O:-)
    MERTLAS
    MERTLAS --- ---
    citlivost pacek nastavujes expama, citlivost gimbalu nastavujes u nastaveni gimbalu...
    CUKI
    CUKI --- ---
    MORPHLER: Našel jsem akorát kalibraci joysticků. ale nic jiného tam není :-(

    Napadlo mě tam dát menší šroubky, ty originální jsou na můj vkus strašně vysoké...
    MORPHLER
    MORPHLER --- ---
    CUKI: : da. v menu v appce. respektive nastavujes jak moc na to dron reaguje.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam