• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    XCHAOSMěstské utopie - fungují města? co táhne lidi do velkoměst? a před čím z nich jiní utíkají?
    Klub o všem, čím se zabývám už dvě desetiletí, ale chybělo mi pro to jednotné označení: Jak by mělo vypadat město, před kterým nebudou chtít lidé utéct do venkovských komunit či sekt, nebo alespoň do předměstského satelitního hypotékové bydlení, ze kterého se dojíždí do práce auty? Co nás drží ve městech a co za námi přivádí další přistěhovalce? Je utopie přežitek a nadávka, nebo má v lidském myšlení nezastupitelnou úlohu?

    Město jako podvědomý cíl útěku z otroctví/sekty/uzavřené společnosti (a proč to vždycky nefunguje). Problémy lidí co se narodili ve velkoměstech. Alternativní architektura (dřevěné mrakodrapy, vertical farming...), alternativní doprava (cyklodoprava, visuté cyklostezky, elektromobilita, bezplatná MHD), alternativní ekonomika (coworking, workspace sharing, homeworking, všeobecný základní příjem), alternativní cestování (couchsurfing), celoživotní vzdělávání, sousedské telekomunikační sítě, alternativní formy rodiny... soužití ve městech: co se dá dělat společně a kdy vám sousedé už lezou krkem a chcete být sami. "Koldomy" - proč to soudruzi vizionáři ve 30.letech vymysleli špatně? Co nahradí rodinu ve 21.století? Venkov jako bašta "tradičních hodnot" - město jako volný trh s možností volby a šancí na individualitu a experiment...

    Eco-city network: místní zdroje energie ve městech, rekuperace tepla, akumulace energie, recyklace, úspory z rozsahu (při vytápění, čištění odpadních vod, apod.), využití odpadního tepla průmyslových procesů (např. datacentra), využití budoucí vysoké koncentrace elekotromobilů k akumulaci přebytků energie na noc noci, apod. Topení dřevem ve městech: ano či ne, případně jakým? Jaký dopad na životní prostředí by mělo, kdyby se civilizační infrastruktura měst plošně zhroutila?
    rozbalit záhlaví
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CUKI: jako ale to je právě to: já fyzicky ty lidi ve městě ani tolik nepotkávám. debatuju s nima u netu, ten bych měl i na venkově. co mi tady vlastně drží? (no, mě konkrétně: dobrá možnost prodat net někomu, kdo ho zatím ještě nemá tak kvalitní.. ale i tohle dřív nebo později skončí, asi...)
    CUKI
    CUKI --- ---
    KEIKIN: Možná je to tím, že je potřeba si uvědomit proč ty města vlastně začali vznikat (když pominu obranné účely, které dávno jsou pasé), tam města sdružovali "profese" lidí, které byli potřeba minoritně a na vesnici by se ti lidé neuživili. Jenže dnes už díky nepoměrně lepší dopravní situaci toto také neplatí. V zemědělství které patří vesnicím dřív pracovalo 70% lidí, ale dneska už to nejsou ani 2%.
    Takže toto srovnání je dosti liché.

    Pravdou je, že schopní jedinci se mají mnohem větší možnost dostat do města, než ta intelektuálně slabší část lidí, ale opačně je to stejné. Jen s tím rozdílem že ve městě je to město spolkne.

    Jediné co městské inteligenci nahrává, je fakt, že jsem jezdí lidé studovat a dost často zde zůstanou. To se ale týká opravdu velkých univerzitních měst. A vzhledem k přístupu našeho státu ke vzdělání které jde ke dnu už to snad brzy ani nebude výhoda.

    Nechtěl jsem vytvářet flame, ale píšu to právě z toho důvodu, že je potřeba si uvědomit, co dnes pro nás ty města znamenají (opomíjím skupiny obyvatel kteří by prostě jinde žít nechtěli a naopak-to jsou obojí extrémy). Nejde o soběstačné žití kde je vše ideální, ale jde o to že se zde sdružují minoritní skupiny obyvatel a profesí. Jiný přínos jako takový města nemají.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    KEIKIN:
    CUKI: popravdě, nezaložil jsem tenhle klub proto, aby se spolu (malo)město, velkoměsto a úplný venkov hádali o inteligenci :-) (projevem inteligence je dokázat vyhnout se online trollingu, podle mě :-)

    pokud kritizuju společnost na maloměstě (což v mém pojetí zahrnuje klidně i okresní města v ČR), tak kritizuju ten společenský mechanismus a organismus - neviním rozhodně jednotlivce, že se do toho narodili nebo jsou nuceni z jiného důvodu se toho účastnit. ale stačí se podívat třeba na výsledky voleb (preference Babiše, apod.) nebo na spoustu jiných drobných náznaků...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    KEIKIN: jj. Brasilia je tu rozhodně ontopic :-) přihodím si - Chandrigar, Indie, Le Corbusier:

    (projížděl jsem tamtudy vlakem, ale blbec jsem v tý době nevěděl, že to stojí za vidění...)
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    Ale poďme k topicu:

    Brasilia - 1/3 Monument der Moderne wird 50 (Architekt Oscar Niemeyer)
    https://www.youtube.com/watch?v=v-9Aa51tTNI
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    CUKI: ale já to samozřejmě generalizuji. Většinou ti lidé, co pochází z okolí toho okresního města a vystudovali vš, tak mají práci spíše v tom městě než na vesnici. To platí pořád, samozřejmě z vyjímkou vesnic v okolí velkých měst, tam už to beru jako předměstí...
    CUKI
    CUKI --- ---
    "kde se zabydlí ti nejchytřejší z těch vesnic kolem" To si děláš doufám srandu. Jak můžeš třídit inteligenci lidí dle toho jestli bydlí na vesnici nebo v okresnim městě? Takové věci už dávno neplatí. To by pak ti lidé kolem Boleslavi měli být rádi, že vůbec žijou, protože jejich inteligence by hraničila s tím aby jejich vůbec mohli pohybovat svým tělem...

    Zrovna v těchto průmyslových městech žije několik generací lidí, kde je jasný vliv budoucích pracovních pozic, který dlouhodobě potírá intelekt, protože v 95% případů se jedná o pracovní pozice kde není třeba myslet.
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    CUKI: no jedno to není. Město s 20k tisíci je většinou u nás jakýmsi okresním městem, tedy místem, kde se zabydlí ti nejchytřejší z těch vesnic kolem. Tedy obyvatelstvo v těchto maloměstech není městského typu. Je pravda, že čistokrevnej pražák už bude časem taky ohrožený druh, ale přeci jen ten rozdíl v hlavách a myšlení lidí tam je...A neberme Boleslav, tu bych řadil k PRaze jako předměstí :-)))
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    LINKOS: to je takový věčný flejm, co je lepší jestli vesnice nebo město. Ideální je imho kombinace, protože život na vesnici znamená dojíždění, dojíždění a ještě jednou dojíždění. KDyž si to tak vemeš, tak si ten vesnický život vychutnáš jen o víkendu. Takže být ve městě s dětmi nemusí znamenat nutně odstřižení od chrámu přírody.
    CUKI
    CUKI --- ---
    já myslím že pokud město zajištuje většinu "potřeb" obyvatel tak je to velkoměsto. Je jedno jestli má 20k nebo 60M lidí. Prostě je to samostatná jednotka, která !omezuje" část svých obyvatel v pohybu a tak žijí vesměs jenom uvnitř a to je problém.
    Jinak většina Pražáků má kolem mnohem víc přírody než člověk z Boleslavi, tam široko daleko není nic než zasr. rovina beton a pole. Až dál na SV a SZ začínají lesy a něco zajímavýho.
    Navíc v Boleslavi většina lidí žije jen z města a montuje ty plechový nesmysly.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    jo a deti tehle megamestkych ekolidicek si mysli,ze vajicka vyrabi v supermarketu.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    LINKOS: i Praha je vesnice, proti městům jako Berlín, Paříž... to klidně přiznám bez mučení.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    XCHAOS: ja zapomel ze jsi arogantni prazak :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    LINKOS: no ano.. maloměsto :-)
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    XCHAOS: "Boleslav je už příklad maloměsta", podle tebe je skutečně okresní město s 45000 obyvateli, jedno z páteřních měst čeké ekonomiky "maloměsto"? Jinak je to asi polovina aby bylo město velkoměstem.
    "to eko-myšlení se týká velkoměst, kam vede několik čtyř až šesti proudých dálnic s pravidelnými kolonami aut, apod." opět, jak můžeš takhle paušalizovat?
    "jinak ale nemůžeš popřít, že čerstvě přistěhovalý vesničan ve velkoměstě uvažuje jinak, než třeba obyvatel města v 3. generaci" V čem se to podle tebe má projevovat?

    KEIKIN: vzhledem k tomu, že se probírá i život na vesnicích atd. tak mi to přijde ohromné zploštění, brát na vědomí jen města nad milion. Naopak i na menších městech může docházet k zajímavým věcem.
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    LINKOS: Tady se opravdu bavíme o městech kategorie Praha výše. Toto zúžení předmětu diskuse proběhlo již na začátku.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    LINKOS: no ano, Boleslav je už příklad maloměsta, kde je příroda hned za humny a lidi jsou hrdí na svůj kousíček (uklizené :-) civilizace uprostřed.... to eko-myšlení se týká velkoměst, kam vede několik čtyř až šesti proudých dálnic s pravidelnými kolonami aut, apod.

    nevím, co je na tom demagogického.. jsem z demagogie obviňován, ale není to prostě fér. lidi jsou občas idioti, jako v tom případě, co říkáš s náměstím. jinak ale nemůžeš popřít, že čerstvě přistěhovalý vesničan ve velkoměstě uvažuje jinak, než třeba obyvatel města v 3. generaci, jehož prarodiče ještě topili v kamnech uhlím, apod. (a maloměsta jsou kategorie sama o sobě, popravdě... popravdě jedním z důvodů existence tohoto klubu je určitá skepse k maloměstské mentalitě a k věcem, co v takovém prostředí bublají pod povrchem... je příznačné, že lidi asi sní spíš o životě na samotě, možná v malé komunitě nebo naopak o tom ztratit se v anonymitě velkoměsta... všechny prostředí mají svoje vlastní patologie...)
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    XCHAOS: :-) vidis a mel za to ze demagogicka temata do debaty jsou spis tvuj obor. Vtipne ty tvoje jednostrane soudy,treba o te plevelneho vnimani stromu. A o te ochranarske peci ve mestech. Mas tam jeste nejakej jinej vtip? Predstav si,ze v Boleslavy kdyz se delalo nove namesti tak lide si prosadili,ze tam nebude jediny strom. Proc? Protoze z toho pada bordel jmenem listi.
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    XCHAOS: řešení je už dávno vymyšleno. Přesazování již vzrostlých stromů:
    Přesazování stromů | Historie
    http://www.treespade.eu/Historie.html
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    KEIKIN:
    LINKOS: na sídliště se často stěhovali přistěhovali z venkova, kteří prostě mají k přírodě úplně jiný vztah, než lidi ve městech.

    na skutečném venkově (vlastně už kousek za Prahou) jsou stromy vnímané tak trochu plevel... pár let nesekáš pravidelně louku, a už tam máš náletové dřeviny a za chvíli les. tzn. příroda je tam invazivní síla, která se umí prosadit, lidské artefakty chátrají (trouchniví, rezaví, zdi se rozpadají mrazem), zarůstají, je tam třeba neustálé vynakládání úsilí, aby se "civilizace" udržela a zadržela postup přírody.

    ve městech je tohle vcelku naopak a plocha zabraná civilizací je ve vztahu k ostrůvkům přírody v dost obráceném poměru. samozřejmě si tu vážíme každého stromu, protože než doroste nový, tak v létě bude citelně chybět každý kousek stínu, apod.

    samozřejmě ve městě je problém i to sdílení prostoru, to, že každý má jiný názor. uspořádání se soukromými domy a soukromými pozemky/zahradami, kde majitel je absolutní vládce, ve městech moc nefunguje - je docela možné, že v hlubokém socialismu vysadili strom na městském pozemku a teď se diví, že jim do toho město kecá... jinak ale na úroveň osvětlení v bytě jsou určité normy a samozřejmě pokud je to fakt tak kritické, tak by nějakou "bumážku" asi sehnali i dnes, a dokázali, že město porušuje nějaké své povinnosti v péči o tu zeleň.. je to nejspíš bouře ve sklenici vody, prostě někdo vytáhl marginální příklad protože chce demagogické téma do debaty...
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    LINKOS: A to by ses divil. Lidi dělají furt stejné chyby. Chtějí, aby strom rychle vyrostl , ale pak očekávají, že ho setnou.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam