• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    XCHAOSMěstské utopie - fungují města? co táhne lidi do velkoměst? a před čím z nich jiní utíkají?
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    LINKOS: takze i kdyby rostli v treba tech 20-30 cm zeminy,obnasi to vysokou spotrebu vody,stromy si nejsou schopny vytahnout podzemni vodu z hloubky,strom je takova prirodni pumpa a vzrostly strom listy odparuje znacne mnozstvi vody a tim si vytvari priznive mikroklima. Otazka je kde tu vodu vezme
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    JAZZZ: podle me je uz ta uvodni fotka nesmysl,rostou tam stroy,pritom koreny by meli o patro niz kde je byt. Strom neni travnik,aby mu stacilo 30cm zeminy. Nebo to tak maj vymysleno aby to byli zakrneli mrzaci a odpada jim problem s tim,ze ty stromy jednou vyrostou tak,ze budes mit v obyvaku tmu...
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    KEIKIN: na to se fakt těším :) dream comes true. ale bojím se, že se to opět někde zvrtne. možná ta zeleň bude vypadat jako pražské truhlíky .. a nebo bude potřeba spousta energie k udržení toho města v chodu .. a třeba to tentokrát navrhnou opravdu dobře. jsem fakt zvědavý.
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    Město budoucnosti bude vypadat jako zelený les. Vyroste v Číně - iDNES.cz
    http://ekonomika.idnes.cz/...lene-mesto-0zm-/eko-zahranicni.aspx?c=A170906_104717_eko-zahranicni_rts
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    JAZZZ: tak ono i to přistávání raket na nožičkách je klasická pulp sci-fi 30tých let, že jo... :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Trochu kopie pařížského R.E.R. "rychlometra", ale dobrý, no (já to např. mám na Karlák přímější trasu, než na Smíchov :-)
    http://prahaeu.tumblr.com/...330339/praha-se-p%C5%99ipravuje-na-revoluci-v-%C5%BEelezni%C4%8Dn%C3%AD
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    XCHAOS: proste takova variace na hyperloop ala : vezmu sto let starej napad, udelam cool 3D prezentaci, zkusim sehnat hejly co ode me koupi prava = profit
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    XCHAOS: nope, obdobnej projekt zkoumali naposled číňani, pravda, bez gyroskopu, ale na klasickejch čtyřech kolech. Stačí jeden kokot, co bude mít o půl metru vyšší auto a průser je na světě, stačí se podívat, kolik náklaďáků uvízne pod různejma mostama a tunelama a to to jsou statický překážky označený cedulema a trolejema.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    skutečně minimálně nápad týdne, anebo okurkovou sezónu 2017 vyhrává...
    Toto je nový nápad, jak vyzrát na městskou dopravu. Realizovat ho prý lze ihned | Autoforum.cz
    http://www.autoforum.cz/...je-novy-napad-jak-vyzrat-na-mestskou-dopravu-realizovat-ho-pry-lze-ihned/
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    KEIKIN: ale jako jo, jen nechápu, proč by nemohli přiletět tím megadronem rovnou a proč musej nejdřív gyroskopovat v hustém provozu. ale jako jinak je to příjemně obskurně neškodně osvěžující, v rovině teoreticky možného, no prostě to dokazuje moji teorii, že lidi do měst táhne hlavně to, že se v řídkém osídlení nuděj :-)
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    XCHAOS: ale ti hasiči ti jsou fajn ne ? Ty už tam vidíš ty detaily, to je jasný, že je tam nasimulován ideální stav. A Solární pohon zřejmě zaručen :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    KEIKIN: LOL :-) to chci vidět, až se jim ty setrvačníky zaseknou nebo až jim dojde šťáva :-)
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    V Utrechtu se otevírá největší parkoviště pro kola na světě. Cyklistů ale přibývá a Nizozemci chtějí víc | iROZHLAS - spolehlivé zprávy
    https://www.irozhlas.cz/...-nejvetsi-parkoviste-pro-kola-na-svete-cyklistu-ale-pribyva_1708091540_dp
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    KEIKIN: jenze i do tech poli se rozleva voda co mesty jen protece. Vyuzivani destove vody jak o tom mluvis ma jiste smysl,cca dva litry vody potrebujem na piti,kterou vesmes lidi stejne kupujou balenou,plus neco na vareni,to je veskera spotreba vody vycistene na "pitnou". Zbytek muze v klidu obstaravat mene vycistena voda,treba destova.
    Vidim reseni v jakesi kombinaci, zelene strechy,umele mokrady za mesty,kombinovane se zachycovanim destove vody. Pomer nekde mezi zachycenou a "odparenou" vodou udava to kolik vody naprsi a kolik ji je potreba.
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: Ještě bych přidal je voda je obrovská akumulační hmota, která nás chrání před extrémními výkyvy teplot.


    KEIKIN: Nebál bych se čistoty vody ve městě. Je to stejné jako vzduch, který dýcháš a který nemáš vůbec žádnou šanci vyfiltrovat.
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    LINKOS: V moderní utopii už budou lidé zachytávat vodu jako surovinu (prodávat, sdílet) a distribuovat vlastní sítí. Můžeš s ní zalívat, splachovat, prát, sprchovat se, mýt si ruce. Problém ale vidím v čištění "městské" dešťovky.
    To, že voda nemá kam v zastavěných územích vsakovat je průšvih. Otázka je, do jaké míry to může způsobit kolaps civilizace. U polí je to jinak
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    KEIKIN: ja si dokazu predstavit i to,ze budou zachycovat destovku na splachovani,ale primarni problem je,ze ve meste na mnohych mistech nebyva kam by se voda vsakla,aby se pak mohla odparit,to je primarni efekt zelenych strech. Dnes tato voda odteka soustavou kanalizaci do rek a mimo naše uzemi. Podobne to je problem s polemi,pokud nejsou schopny vodu pojmout,odtece po povrchu a vznika eroze.
    CUKI
    CUKI --- ---
    JIMIQ: Ten článek je pěknej paskvil. Chvílemi sice velmi chytlavě napsané, ale jako celek je to soubor nesprávně a záměrně překroucených informací.
    On totiž není až tak velký problém zábor zemědělské (řekněme zelené) půdy, ale problém je v tom, že z měst děláme poušť. Ono i ve městech by se dalo stavět s mnohem "zelenějším" přístupem a nic by to skoro nestálo, ale nikdo o to nestojí.

    Největší problém našeho ekosystému je pitná voda. Města jsou v tomto ohledu jen stokou, kde se cenná dešťová voda ihned přemění v odpad, který putuje bez využití do moře.

    Místo toho aby se města rozrůstali do šířky, a volné plochy ve městech zazeleněli, tak se staví houšť a houšť a vedle je pole které je stejně k ničemu, protože vlivem toho města přes léto vyprahne.

    Podle mě jediným funkčním (a mě známým) řešením je rozšířit možnost rozrůstání města na druhořadé zemědělské pozemky v okolí, za cenu ekologické daně a tou je zadržování dešťové vody v lokalitě a zachování zeleně.
    Tedy jelikož jsem pro nedotknutelnost soukromého vlastnictví, tak ať si každý staví jak chce, ale nesmí to jít na úkor té vody a zeleně. Tedy pokud někdo chce si postavit obrovské betonové parkoviště na svém pozemku, tak ano, ale za předpokladu že zaplatí takovou daň, aby někde v okolí někdo mohl udělat pravý opak. Ta daň by se vyšvihla na takovou cenu, že by lidé začali sami od sebe stavět více s rozumem.

    Zazelenění střech s odstatečným využitím dešťové vody nestojí o tolik více než konvenční stavba. Velmi rychle by se vyřešilo spekulativní držení brownfieldů a přeměňovali by se na zelené plochy a nebo zelené stavby.
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    LINKOS: No to zachytávání vody je důležité i ve městech. Bohužel se na to nemyslí, ale dneska je trend stavět zásobníky na dešťovku a pak tím splachovat WC či zalívat.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam