• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ATTILAHObří ACTA" - Transatlantická obchodní a investiční dohoda (TTIP)
    ATTILAH
    ATTILAH --- ---
    Obsáhlý rozhovor k TTIP s novým europoslancem, zajímavý:
    Europoslanec Pavel Poc o GMO a TTIP
    http://www.freepub.cz/2014/europoslanec-pavel-poc-gmo-ttip/
    IHAY
    IHAY --- ---
    JORIM: ok, v třetím odstavci mám chyby, ale věnuj se klidně i prvnímu odstavci, je to reakce na tvůj příspěvek o "silné" ochraně spotřebitele v USA ....

    k tvým výtkám :
    - jednání neprobíhá s obchodní komorou, ale na diplomatické úrovni, moje chyba. ovšem cílem smlouvy je oživit obchod, a budou-li se pravidla sjednocovat na slabší americké normě, je jasné pro koho je tato smlouva výhodná a kým je motivovaná
    - diktovat zákony - hrozí, že smlouva TTIP bude evropským zákonodárcům bránit ve schvalování vlastní legislativy a američtí dovozci nebudou muset respektovat evropské normy. bude jim stačit respektovat americké normy a dojde tak fakticky k zneplatnění norem evropských
    - pokutami za ušlý zisk myslím "finanční kompenzace" za ušlý zisk vymahatelné v rámci ISDS (tzv. mechanismus urovnání vztahů mezi investory a státy)
    JORIM
    JORIM --- ---
    IHAY: ??? obchodní komorou ??? diktovat zákony ??? pokuty za ušlý zisk ???
    Ale tak to snad už opravdu ne... :-)
    IHAY
    IHAY --- ---
    Dirty deals: oil lobbyists push tar sands on Europe | Friends of the Earth Europe
    http://www.foeeurope.org/dirty-deals-oil-lobbyists-tar-sands-europe-170714
    IHAY
    IHAY --- ---
    JORIM: Ano i na deregulovaném trhu se můžeš obrátit na soud, ale máš šaci uspět pouze pokud jsi utrpěl nějakou zásadní újmu, a máš tedy šanci vysoudit tučnou částku. Pouze v tom případě jsi totiž zajímavý klient i pro ty nejlepší právníky. Ovšem ochrana spotřebitele je něco podstatně jiného. Dotyčným škodám předchází a minimalizuje spotřebitelovo riziko.

    Opět zde narážíme na zásadní rozpor mezi evropským a americkým pojetím práva a svobody. Zajímavé by to bylo propojit se srovnáním podílu chudoby, míry vzdělanosti a zdravotního stavu obou populací. To jsou podlě mě celkem prokazatelné ukazatele, co je lepší.

    Zpátky k JORIMu, opatrnost není zas tak špatná věc, byť by nedejbože mohla někomu kazit obchody. Dnes přeci obchod s USA normálně probíhá, proč si nechat US obchodní komorou diktovat jaké naše zákony jsou ok a proč platit pokuty za to, že kvůli našim zákonům nějaké firmě ušel možný zisk...
    JORIM
    JORIM --- ---
    LINKOS: Ano, ten příklad, který jsem odkazoval, naprosto jasně ukazuje, že to nejde a že v soudním sporu s velkou korporací nemáte šanci...

    Opatrnost je samozřejmě správný přístup, ale přehnaná opatrnost může napáchat víc škody než nějaké to přiměřené riziko. Autem taky jezdíme, i když můžeme mít nehodu, letadlem taky létáme, i když ho může nějaký debil sestřelit. Máme tedy zakázat veškerý volný obchod s USA, protože je tu zanedbatelné riziko, že nějaký kretén použije nějaké ne zrovna kvalitní hnojivo? (Kdybysme se podívali, co používají čeští zemědělci, co je dodnes v půdě ještě z dob komunismu a srovnali to s dovozem z USA, tak bysme možná čuměli. O dovozu dejme tomu z Rumunska nebo Bulharska ani nemluvě.)

    (A mimochodem, víte, že téměř 100 % angličanů má v moči diaminomethanon a nikoho to příliš nevzrušuje?)
    JORIM
    JORIM --- ---
    NYX: Z čehož paradoxně vyplývá, že v USA mají ještě LEPŠÍ systém ochrany spotřebitelů, než my, protože u nás punitive damages nepřiznáváme...
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    JORIM: no, ale na druhou stranu máš takový věci jakože se nezkoumalo příliš co s lidským tělem dělají pesticidy, třeba roundup, tedy glyfosáty, protože se prostě nepočítalo, že se dostane do lidského organizmu a dnes už se ví, že ho má v moči přibližně 60% evropanů- v každé zemi se to liší, v Anglii myslím 90%, navíc v USA se vůbec neznačí GMO, které se pro jistotu nezkoumalo vůbec.

    Já osobně si nedokážu se stavem justice představit, že se budou lidé soudit s korporací na druhé straně oceánu, že se jim narodilo postižené díťě, protože se do jídla dostalo něco co tam nemá být. S jejich armádami právníků a zkorumpovaným justičním systém, to bude stát lidi hodně nervů.
    Spíš volím opatrnost, než později řešit nastalé problémy.
    NYX
    NYX --- ---
    JORIM: Tyhle absurdni castky jsou tzv. Punitive damages, ktere nemaji funkci odskodneni, ale maji potrestati vinika - tj. jejich vyse je stanovovana tak, aby ho to dostatecne bolelo, ne aby to nejak reflektovalo skody, ktere zpusobil konkretnimu poskozenemu, ktery se s nim zrovna v danem pripade soudi.

    Punitive damages - Wikipedia, the free encyclopedia
    http://en.m.wikipedia.org/wiki/Punitive_damages

    Ty horke kelimky jsou ten samy priklad (ostatne ho jako ukazku uvadi i na wiki)
    JORIM
    JORIM --- ---
    LINKOS: No a to je právě to, o čem mluvím. Na každé krabičce cigaret je napsáno, že kouření je nezdravé, na každém kelímku kafe je nápis, že je obsah horký, na krabičce párátek je návod k použití... A pokud je náhodou v nějakém jídle nějaká škodlivá látka, postižení vysoudí miliardy. To mi přijde jako dost vysoký, možná až přehnaný standard ochrany spotřebitele.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    JORIM: takle bys to už dneska neuhrál, na každé krabičce máš varování co to způsobuje, tabákový průmysl se tím mimo jiné brání těmto žalobám.
    JORIM
    JORIM --- ---
    Jak vidíte, standard ochrany spotřebitele v USA je naprosto neexistující, velké korporace si dělají, co chtějí, spravedlnosti se dovolat nelze, a pokud už ano, přiznané odškodné je směšné a pouze symbolické:
    Manžela jí zabila rakovina plic, Američanka vysoudila 23 miliard dolarů - iDNES.cz
    http://zpravy.idnes.cz/...58_zahranicni_jj#utm_source=sph.idnes&utm_medium=richtext&utm_content=top6
    ATTILAH
    ATTILAH --- ---
    TRAVIX: Ta nestastna Ukrajina je spis o nadejich nez o tom, jak spolecny trh funguje. To je podobne jak u nas, pred vstupem byla vetsina hrozne prounijni a ted je nalada bohuzel opacna. Ale o tom, co nam vstup prinsel/vzal to moc neni, spis o nalade ve spolecnosti.
    LALINA
    LALINA --- ---
    IHAY:
    EU ani USA se nesmí vzdávat standardů sociálně tržního hospodářství. TTIP by měl naopak sociální standardy posilovat. Nejlepším výsledkem by bylo, aby TTIP umožňoval regulaci kapitalismu na transatlantické úrovni

    regulace kapitalismu - čili konečný krok k reálnému socialismu...II. internacionála už může pomalu slavit.
    TRAVIX
    TRAVIX --- ---
    ATTILAH: Nevím jak Francouzi nebo Rumuni, ale třeba na Ukrajině ještě před pár měsíci lidi demonstrovali a dokonce umírali za to, aby jejich země mohla vstoupit do EU. Takže oni to asi jako výhodu vnímají.
    ATTILAH
    ATTILAH --- ---
    ZAPPO: "Výsledný balík může mít velký dopad - se zabudovaným sračkometem uvnitř."
    :-DDD To si s dovolením někdy vypůjčím.
    ATTILAH
    ATTILAH --- ---
    IHAY: Sem zrovna chtěla dat.
    ATTILAH
    ATTILAH --- ---
    TRAVIX: Otázka je, co funguje. Jo, zboží se vozí, kapitál proudí, lidi můžou přes hranice (ale tu už výjimky jsou a přibývají, v rozporu s hesly o čtyřech svobovách coby základu), ale jaký vliv mají kamiony na rumunský dálnice a levní Rumuni na francouzské zaměstnance (příklady by voko)? Respektive, všechny ty miliardy eurodotací jsou určený právě na zmírnění těch nevýhod (pro nové země). A porovnání výhod, nevýhod vstupu pro obě země by bylo zajímavý a určitě barvitý. (I když těžko úplně srovnávat, protože třeba kulturní benefity vstupu do EU se měřit nedají, ale určitě oboustranně jsou. TTIP taky Erasmy nezavede. To už jsem ovšem za tématem společného trhu).
    TRAVIX
    TRAVIX --- ---
    IHAY: Jak už jsem říkal, USA a EU sice mají odlišné standardy, ale taková Francie a Rumunsko mělo standardy ještě odlišnější a společný trh mezi nimi zjevně funguje.
    IHAY
    IHAY --- ---
    V rozhovoru s náměstkem ministra zahraničí Petrem Drulákem na TTIP taky přišla řeč.

    http://a2larm.cz/2014/07/kritika-prestupku-zapadu-by-mela-byt-nejprisnejsi/

    ...

    Před volbami do Evropského parlamentu se snesla vlna kritiky na Jana Kellera, který zpochybnil transatlantickou smlouvu o spolupráci mezi USA a EU (TTIP). Jaký na ni máte názor?

    Jsou tu dvě roviny. První je strategická. Myslím, že v globalizovaném světe by Evropa a USA měly táhnout za jeden provaz a TTIP se může stát mostem, který tuto spolupráci stvrdí. Pak je tu ale otázka, jak bude TTIP vypadat v praxi, kdo z něho bude profitovat a jakým způsobem se podaří nastavit podmínky. Jedno by mělo být jasné: EU ani USA se nesmí vzdávat standardů sociálně tržního hospodářství. TTIP by měl naopak sociální standardy posilovat. Nejlepším výsledkem by bylo, aby TTIP umožňoval regulaci kapitalismu na transatlantické úrovni.

    Jedna z hlavních námitek ale zní, že standardy na práci nebo kvalitu potravin jsou na obou stranách Atlantiku různé a že dojde naopak k tlaku na jejich snižování a deregulaci.

    Vaši obavu považuji za reálnou a je důležité, aby se dostala k evropským vyjednavačům. V Německu nebo Francii kolem TTIP probíhá obrovská diskuse, takže diplomaté už tyto otázky začínají vnímat a vědí, o co jde. V Česku se sice žádná velká debata nevede, ale to je otázka kapacit. Nemáme možnosti zabývat se vším. Jedna věc jsou média, která se o to nezajímají, ale já to vnímám hlavně jako problém společnosti. Otázka je, jak prolomit nezájem obyčejných lidí.

    ...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam