• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ATTILAHObří ACTA" - Transatlantická obchodní a investiční dohoda (TTIP)
    Průběh vyjednávání kontroverzní dohody mezi USA a EU - informace, materiály pro veřejnost české i cizí. Zamýšleno hlavně jako místo soustředění argumentů a materiálů ev. koordinace akcí proti aktuální verzi výhodné pro byznys, ale žiloupouštěcí pro demokracii i veřejné zájmy, ale vítány samozřejmě i kvalifikované argumenty pro. Šiknou se i odkazy na reálné zkušenosti s NAFTA apod., s ISDS (arbitrážními tribunály dle smluv o ochraně investic), ale i na vyjednávání o Kanadsko-evropské a jiné obdobě TTIP.

    Základní info zde, zbytek na nástěnce:

    Blogy Nadi Johanisové (s řadou odkazů):

    http://johanisova.blog.ihned.cz/c1-61512560-transatlanticka-dohoda-chysta-se-privatizace-evropske-legislativy

    http://johanisova.blog.ihned.cz/c1-62189580-jeste-jednou-k-transatlanticke-dohode

    Související klub Obrana občana:

    https://www.nyx.cz/index.php/discussion/13509
    rozbalit záhlaví
    ATTILAH
    ATTILAH --- ---
    TRAVIX: Ta nestastna Ukrajina je spis o nadejich nez o tom, jak spolecny trh funguje. To je podobne jak u nas, pred vstupem byla vetsina hrozne prounijni a ted je nalada bohuzel opacna. Ale o tom, co nam vstup prinsel/vzal to moc neni, spis o nalade ve spolecnosti.
    TRAVIX
    TRAVIX --- ---
    ATTILAH: Nevím jak Francouzi nebo Rumuni, ale třeba na Ukrajině ještě před pár měsíci lidi demonstrovali a dokonce umírali za to, aby jejich země mohla vstoupit do EU. Takže oni to asi jako výhodu vnímají.
    ATTILAH
    ATTILAH --- ---
    ZAPPO: "Výsledný balík může mít velký dopad - se zabudovaným sračkometem uvnitř."
    :-DDD To si s dovolením někdy vypůjčím.
    ATTILAH
    ATTILAH --- ---
    IHAY: Sem zrovna chtěla dat.
    ATTILAH
    ATTILAH --- ---
    TRAVIX: Otázka je, co funguje. Jo, zboží se vozí, kapitál proudí, lidi můžou přes hranice (ale tu už výjimky jsou a přibývají, v rozporu s hesly o čtyřech svobovách coby základu), ale jaký vliv mají kamiony na rumunský dálnice a levní Rumuni na francouzské zaměstnance (příklady by voko)? Respektive, všechny ty miliardy eurodotací jsou určený právě na zmírnění těch nevýhod (pro nové země). A porovnání výhod, nevýhod vstupu pro obě země by bylo zajímavý a určitě barvitý. (I když těžko úplně srovnávat, protože třeba kulturní benefity vstupu do EU se měřit nedají, ale určitě oboustranně jsou. TTIP taky Erasmy nezavede. To už jsem ovšem za tématem společného trhu).
    TRAVIX
    TRAVIX --- ---
    IHAY: Jak už jsem říkal, USA a EU sice mají odlišné standardy, ale taková Francie a Rumunsko mělo standardy ještě odlišnější a společný trh mezi nimi zjevně funguje.
    IHAY
    IHAY --- ---
    V rozhovoru s náměstkem ministra zahraničí Petrem Drulákem na TTIP taky přišla řeč.

    http://a2larm.cz/2014/07/kritika-prestupku-zapadu-by-mela-byt-nejprisnejsi/

    ...

    Před volbami do Evropského parlamentu se snesla vlna kritiky na Jana Kellera, který zpochybnil transatlantickou smlouvu o spolupráci mezi USA a EU (TTIP). Jaký na ni máte názor?

    Jsou tu dvě roviny. První je strategická. Myslím, že v globalizovaném světe by Evropa a USA měly táhnout za jeden provaz a TTIP se může stát mostem, který tuto spolupráci stvrdí. Pak je tu ale otázka, jak bude TTIP vypadat v praxi, kdo z něho bude profitovat a jakým způsobem se podaří nastavit podmínky. Jedno by mělo být jasné: EU ani USA se nesmí vzdávat standardů sociálně tržního hospodářství. TTIP by měl naopak sociální standardy posilovat. Nejlepším výsledkem by bylo, aby TTIP umožňoval regulaci kapitalismu na transatlantické úrovni.

    Jedna z hlavních námitek ale zní, že standardy na práci nebo kvalitu potravin jsou na obou stranách Atlantiku různé a že dojde naopak k tlaku na jejich snižování a deregulaci.

    Vaši obavu považuji za reálnou a je důležité, aby se dostala k evropským vyjednavačům. V Německu nebo Francii kolem TTIP probíhá obrovská diskuse, takže diplomaté už tyto otázky začínají vnímat a vědí, o co jde. V Česku se sice žádná velká debata nevede, ale to je otázka kapacit. Nemáme možnosti zabývat se vším. Jedna věc jsou média, která se o to nezajímají, ale já to vnímám hlavně jako problém společnosti. Otázka je, jak prolomit nezájem obyčejných lidí.

    ...
    ZAPPO
    ZAPPO --- ---
    TRAVIX: Eh, já nejsem proti tomu, aby se uzavřely smlouvy o obchodu, nejsem odpůrce GMO, frakování považuju za zázrak, kterej zachránil Ameriku:) a mezinárodní korporace jsou zajímavý téma k diskuzi:)
    Na smlouvě mi vadí zejména její projednávání (neveřejně) a reálný obavy mám jen z oblastí, který se týkají internetu, kyberprostoru, chceš-li. Protože už v případech z nedávný minulosti se ukázalo, že kompetence lidí, připravující takový zákony je často mizivá a vyrobit zmetek záměrně nebo i prostým omylem a nepochopením není vůbec těžký.
    A paradoxně právě proto, že jsem si dobře vědomej mezer v současným pojetí kyberprostoru (z právního pohledu) a složitosti debat o duševním vlastnictví, net neutrality, patentových zákonech, soukromí, přenosu dat, osobních údajích (a jejich výměně) atd. tak jsem nerad z toho, že se to projednává za zavřenými dveřmi a výsledný balík může mít velký dopad - se zabudovaným sračkometem uvnitř.
    TRAVIX
    TRAVIX --- ---
    ZAPPO: No dobře. A tyhle dvě kultury spolu chtějí obchodovat. Tak co s tím?

    (Já si nemyslím, že by to byl zase takový problém. V rámci EU máme společný trh, pravděpodobně mnohem silněji propojený než než chystá TTIP, mezi zeměmi jako Británie, Francie, Německo, Rumunsko, Bulharsko.)
    TRAVIX
    TRAVIX --- ---
    ATTILAH: Rozhodnutí Evropského soudního dvora také není pod kontrolou ústavních soudů členských států... Teoreticky. Prakticky všechny ústavní soudy v EU prohlásily, že pokud s nějakým rozhodnutím EU nebudou souhlasit, tak ho zruší, i když k tomu formálně nemají pravomoc. A jsem přesvědčený, že pokud by nějaký rozhodčí soud porušoval lidská práva, tak se s tím taky párat nebudou. To je otázka vynutitelnosti. Mezinárodní rozhodčí soud může rozhodnout, ale exekutora na státní pokladnu nepošle.

    Pokud jde o tu dohodu s USA, to byla jedna z prvních, kterou jsme uzavírali por roce 89, takže tehdy s tím nikdo neměl zkušenosti - a dopadlo to, jak to dopadlo. Dohodu TTIP za naši stranu sepisuje tým asi 300 naprosto špičkových právníků.
    ZAPPO
    ZAPPO --- ---
    Tak ono je třeba říct, že v USA a Evropě se k právům jednotlivců jde ze dvou diametrálně odlišných stran a obě mají něco do sebe a svoje slabý stránky.
    V USA je cestou prostor pro absenci překážek - pro jednotlivce, stejně jako velké firmy. To že velké firmy toho umí využít lépe a může a nemusí to být výhodou pro spotřebitele/jednotlivce je důsledek. A ze svobody volby se může stát svoboda vybrat si mezi stejnými volbami (útok na net neutrality, bariéry vstupu na trh konkurenci, kartely).
    V EU je zase cesta protekcionismu, kdy se jednotlivec chrání sám před sebou a před firmami - ale i za cenu toho, že je chráněn tam, kde nechce a nepotřebuje (ballot screen, Windows "EU") a je mu možnost volby odepřena, protože než aby mu ji někdo nabízel a riskoval setkání s EU pravidly, tak mu ji nenabídne (Netflix)
    TRAVIX
    TRAVIX --- ---
    IHAY: ...zatímco v EU lobbisty nemáme.
    ATTILAH
    ATTILAH --- ---
    TRAVIX: Mě na tom principu vadí hlavně to, že nejsou pod kontrolou ústavních soudů, které ve finále dozorují to úplné gro - základní svobody. Pak mi vadí, že u řady typů tribunálů může být rozhodce někdo, kdo předtím zastupoval v podobném sporu. To mi z hlediska nezávislosti a nestrannosti nepřijde šťastné.
    Vím, že dohoda s USA z roku 91 je vnímaná jako nevyvážená a nevýhodná (i díky arbitrážím) a do TTIP jsou vládány naděje na její nahrazení (což se ale taky nemusí stát).
    Ale nastudovávám si, a bližsí info na čem jsme prohráli ty naše arbitráže bych si časem vyžádala, jo?
    IHAY
    IHAY --- ---
    JORIM: promiň, ale zdá se mi, že mizerná ochrana spotřebitelů v USA mýtus úplně není. legislativní vliv průmyslové lobby je v USA velmi silný (např. Monsanto), tato lobby prosazuje minimální legislativní regulaci trhu (tedy např. i kvality potravin). jak asi může v takovém prostředí vypadat ochrana spotřebitelů ? já myslím, že dost bledě, ale rád se nechám poučit.
    TRAVIX
    TRAVIX --- ---
    ATTILAH: Proč? Pravomoci jsme se podřídili dobrovolně, obě strany mají rovné postavení a stejný vliv na osoby arbitrů, pravidla určila OSN... Já v tom zase takový problém nevidím...
    ATTILAH
    ATTILAH --- ---
    JORIM: Máš nějaký zdroj o těch srovnatelných standardech v USA? Já třeba vím o ochraně osobních údajů a to je tam tristní.
    ATTILAH
    ATTILAH --- ---
    TRAVIX: Tak. Rozhodčí tribunály podle stávajících dohod jsou z hlediska nezávislosti, dostupnosti a legitimity úplně špatně.
    TRAVIX
    TRAVIX --- ---
    TRAVIX: Rozhodčí doložky v investičních smlouvách jsou naprosto běžná věc a jenom ČR jich má nějakých 80 (to, že ty arbitráže většinou prohráváme, to není chyba rozhodčích doložek, to je dané neschopností politiků a úředníků, ale to je na delší povídání).

    Pokud to bude některý z mezinárodních respektovaných rozhodčích soudů a rozhodovat bude třeba podle rozhodčích pravidel OSN (UNCITRAL), pak s tím není problém. Pokud to bude stejně jako v běžných arbitrážích (každá strana si zvolí jednoho arbitra, společně se pak dohodnou na třetím), pak bude naše postavení paradoxně silnější než u soudu EU, kde je 28 soudců a my si volíme jen jednoho.

    Ale pokud to bude nějaký pochybný rozhodčí soud, na jehož složení nebudeme mít vliv a který si ta pravidla bude určovat sám, pak by to byl problém.
    TRAVIX
    TRAVIX --- ---
    JORIM: No ale to je pro mě naprosto klíčové! (Omlouvám se, já jsem totiž právník, víte...) Dokud nebudeme vědět, kdo bude tvořit ten rozhodčí soud a jaká budou jeho pravidla, pak je zbytečné něco komentovat.
    JORIM
    JORIM --- ---
    ATTILAH: Že je v USA mizerná ochrana spotřebitelů nebo nízká bezpečnost potravin, to je mýtus. Není to pravda už několik desetiletí. V USA jsou standardy pro výrobky stejné, někdy ještě vyšší než u nás.

    A s tou právní kulturou to taky nebude tak horké. Jednak pokud někdo podniká v EU, má přístup k evropským soudům už dneska (většinou tu mají i pobočky nebo dceřinné firmy, takže mají stejné postavení jako domácí), jednak velké první firmy jsou aktivní celosvětově, takže ta kultura se stírá. Ale hlavně, a to je nejdůležitější, "procesní argesivita" hrozně záleží na tom, jaká budou pravidla a jaký bude ten rozhodčí soud. A to je právě něco, co nevíme.
    ATTILAH
    ATTILAH --- ---
    JORIM: Teda předesílám, že zatím tuhle proceduru mám jen někde letmo zahlídnutou, ale přeci jen ta referenční úroveň u společného trhu EU a volného pohybu na něm je jinde, než jít na úroveň USA - v bezpečnosti potravin, ochraně ŽP, ochraně osobních údajů, pracovnímu právu.

    Proč může být TTIP horší si myslím, že dává procesní práva i firmám z právní kultury USA, která je procesně agresivnější. To jen tak u svačiny letmý zamyšlení.

    Dík za tip ke srovnávání.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam