ZUZKAOU: Ono je to s tou tradiční čínskou medicínou hlavně trochu složitější. Jako že hodně.
Při současným stavu vědy prostě není lepší způsob, jak něco testovat, než dvojitě zaslepenej pokus - a jakékoli množství keců o tom, že naše úža alternativní metoda je tak indivindy, že se takhle testovat nedá apod., na tom nic nezmění. Takže se prokázalo, že v čínským bylinářství existuje pár fungujících věcí, až na to, že byliny, které trochu uleví při astmatu, když máme bezpečné a spolehlivé léky mnoha druhů...
A to ostatní jsou složité placebové tanečky. Zaprvé proto, že vycházejí z premis odporujících fyzice a biologii, zadruhé proto, že třeba akupunktura prokazatelně nefunguje líp než placebo.
Takže i když se to dlouho studuje, je to asi jako studium biologie pohádkových příšer.
(Kromě toho, že když se nasrali Evropani do Číny v množství větším než zanedbatelném, domorodci radostně chodili k evropským doktorům, pokud mohli, protože i při možnostech roku 1900 byli tito lepší než čínští. Tradiční čínskou medicínu zpopularizoval Mao a jeho antiintelektuální ideje a pak se toho chytli hipíkoidi a ňůejdžáci.)
CORNELA: Jo, kromě těch pár trochu či více fungujících bylin - a na základě tohodle je scohpný každý amatérský botanik, třeba já, si otevřít přírodní lékárnu a když to nezabere, krčit rameny, že Pámbu a duch sleziny tomu tak chtěli, že pacient zemřel - ta čínská medicína fungovala výborně na to umírání v pětačtyřiceti. A koneckonců i indická, maďarská nebo ašantská tradiční medicína.