• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    HARDYAž moc alternativní medicína - já konkrétně hodně koncentrovaně přednáším.
    ATLAS
    ATLAS --- ---
    ZUZKAOU: Sorry, ale nazyvat to cemu se rika tradicni cinska medicina komlexni, dlouha leta overeny system ? A recitovani Mao cetungovych spisu bude pak komplexni lety overeny pedagogicky system?
    ATLAS
    ATLAS --- ---
    TAPINA: Zrovna ta hluchavka byla prave typicky priklad socialistickeho planovani. Diky vysoke cenne ji lidi sbirali a hromadila se ve skladech. Zatimco jine chybeli.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    GENTIANA: kašlíček, který zvládne jitrocel, zvládne tělo samo bez něj. A ten cukerný roztok mě šíleně dráždí v krku. nicméně nic nepotěší jak urazit tchýni, to i rýma přejde :)
    GENTIANA
    GENTIANA --- ---
    ZUZKAOU: a s tou praxí ověřenou dlouhými lety, no, teorie čttyř šťáv se taky vesele používala staletí, ale když ti "tradiční evropský" doktor řekne, že máš příliš mnoho černé žluči, tak budeš zdrhat, až se ti za patama bude prášit.
    GENTIANA
    GENTIANA --- ---
    MAR_TINA: Tak rozumné skladování (v chladnu, temnu, suchu) zas tak moc nevadí a do příští saisony věci typu jitrocelový sirup vydrží. Nicméně, spousta těch bylin funguje, že jako trochu proti nadýmání, trochu podpořit trávení atakvůbec - to jsou všecky ty máty, meduňky, kmíny, anýzy, a v podstatě se dá říct, že dokud to správně voní, tak je to cajk.
    Nicméně, jakožto otrlá bylinářka pravím, že nadýmání a rýmičku jo, horší věci k doktoroj, nebudu léčit srdeční slabost tím náprstníkem, ač by se dalo.

    ZUZKAOU: tak občas někdo něco přečte a udělá výcuc, někdo, kdo tomu rozumí doopravdy (Science Based Medicine, třeba), a vyplývá z toho, že Číňanům to funguje, protože si začasté nastaví metodologii tak, aby jim vyšlo, že to funguje. (protože každýpřecevíže my jsme nejlepší, pravil velký vůdce.)
    S těma léčivkama je problém, že jeden nikdy neví, jestli teda dostal směs podběle a jitrocele, nebo jestli je v tom něco úplně jiného - což je dost často problém i u různých úža potravinových doplňků, a bylinné výrobky jsou často kontaminované opravdovými účinnými farmaky, takže přírodní bylinky na potenci obsahujou mletou viagru atd. Takže možná věřím Megafytu, ale čínský lékárně ani slovo. A to nemluvím o hluboce neetických věcech jako tygří drápy a nosorožčí cokoli, což vede k pytláctví ve velkém, a že na tu potenci je fakt lepší viagra, ale to je zlá šemikálije, žeáno.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    BALAENA: to mi na notebooku úplně nepomůže. Takhle se prostě nezdrojuje.
    BALAENA
    BALAENA --- ---
    ZUZKAOU: nějaké odkazy by měly být v těch qr
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    BALAENA: až na to že se ni nenamáhá odkazama na primární zdroje...
    Třeba akupunkturní analgezie jim vychází docela zajímavě

    http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0140673680921066
    Naloxone blockade of acupuncture analgesia: Endorphin implicated
    http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/0024320576900849

    včetně metaanalýzy dat http://archinte.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=1357513&utm_source=buffer&buffer_share=c0c42


    (tím to neříkám nic jiného, než že házet komlexní, dlouhá léta praxí ověřované systémy do stejného pytle jako západní obchod s instatním zdravím není dobrý nápad, ne že čínská medicína je přesně to, lidstvo potřebuje a že má odvrhnout medicínu západní)
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    TAPINA: tenkrát to stačilo na skromný týden na vodě.
    Vůbec mám dojem, že moje školní léta byla požehnána výbornými cenami brigádnických prací.
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    Ale teda koukám tadyhle na ceník a dneska bych se jim na to vyprdla. V raných devadesátých letech se platilo za kilo hluchavky 800,- a to byly tehdy nějaký prachy! Dneska 1000,-? Ne že by někdo někdy nasbíral kilo suché hluchavky, ale dá se to vzít jako srovnávací subjekt. Tenkrát to byly peníze, které puberťákovi stačily na nějaké to rozšoupnutí, dneska je to čirá charita.
    http://www.bylinyfrohlich.wz.cz/vykup_02.html
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    TAPINA: ani omylem. Jen už to není organizovaný státem, ale musíš zajet do výkupny konkrétní firmy. Jako bylinky typu měsíček se pěstujou, ale u spousty znich je prostě jednoduší nechat to lidi nasbírat. A teda nepotřebuješ na to zkoušky jako při prodeji hub (sběr a prodej do restaurací je sezóně docela lukrativní džob, pokud teda máš několik stabilních odběratelů)

    http://www.bylinyfrohlich.wz.cz/vykup_02.html
    Výkup bylin | Grešík
    http://www.gresik.cz/vykup-bylin.html
    Výkup bylin - www.leros.cz
    http://www.leros.cz/obecne-informace-o-spolecnosti/vykup-bylin
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    TAPINA: leros je ten dobrý.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    ZUZKAOU: narozdíl od tchyniných cukrohnusů, tam máš jistotu, že v jednom sáčku jsou 2g lipového květu (například) a usušeného, neplesnivého a u těch kvalitních značek i popis, na co se to hodí.
    Nekvalitní a drahé drogerkové značky mívají "směs na průdušky" a půlka z 2g je laciný neúčinný listí a teprve druhá je užitečná směs bylin. Zjištěno letos v zimě při nákupu.
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    No jo, ale fakt že jo, teď si to vykupujou samy firmy, co ty čaje vyrábí. http://www.leros.cz/obecne-informace-o-spolecnosti/vykup-bylin
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    ZUZKAOU: Ještě pořád? Já myslela, že výkupny bylin už zmizely v propadlišti dějin, protože se to teď asi pěstuje. Já si jako puberťačka bylinkama přivydělávala, ale pak to fakt nějak vymizelo.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    MAR_TINA: ehm - bylinné čaje z lékárny nemají nic deklarované, neb to není léčivo. A sbírají to lidi kdoví kde na výkup coby přívídělek...
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    GENTIANA: no momentálně číňani vcelku úspěšně kombinují vlastní a evropskou medicínu, včetně ověřování tradičních postupů vědeckou metodologií. A zrovna farmakologické účinky čínských léčivek fungují tak, jak praví tradice. Až na to že to většinou publikují v čínštině, že...

    Jako odsoudit celou čínskou tradici jako kozí bobky je opravdu idiocie (nekoukala jsem na tu diskuzi, takž doufám že tím mínil českou ezoverzi)

    Hodnotit čínskou medicínu medicínu pouze podle toho, co si tak člověk sem tam přečetl je vcelku podobobné, jako antivax tažení - tedy na základě nedostatečných informací.

    (tím neříkám že TČM rozumím)
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    jo, zrovna nedávno jsem naštvala tchýni, když jsem řekla, že mi domácí bylinkové sirupy* obvykle nepomáhají a považuju je obecně za neúčinné. Ona se ohradila ve smyslu - i můj jitrocelový sirup - a byla řádně uražená :D
    Placebo typu "je to tchýně, musí to fungovat", to nemůže mít účinnost ani jako placebo,ale nižší, přeci!

    *jsou tam byliny trhané bůhvíkdy a bůhvíkde (a to nezpochybňuju určení druhu), v neznámém množství, naložené do cukru, poničeny dalšími čachry a ponechány dlouhodobé degradaci ve špajzu.

    Bylinné čaje nezpochybňuji a používám. Obvykle ty z lékárny s deklarovaným složením a přípravou :)
    GENTIANA
    GENTIANA --- ---
    ZUZKAOU: Ono je to s tou tradiční čínskou medicínou hlavně trochu složitější. Jako že hodně.
    Při současným stavu vědy prostě není lepší způsob, jak něco testovat, než dvojitě zaslepenej pokus - a jakékoli množství keců o tom, že naše úža alternativní metoda je tak indivindy, že se takhle testovat nedá apod., na tom nic nezmění. Takže se prokázalo, že v čínským bylinářství existuje pár fungujících věcí, až na to, že byliny, které trochu uleví při astmatu, když máme bezpečné a spolehlivé léky mnoha druhů...

    A to ostatní jsou složité placebové tanečky. Zaprvé proto, že vycházejí z premis odporujících fyzice a biologii, zadruhé proto, že třeba akupunktura prokazatelně nefunguje líp než placebo.

    Takže i když se to dlouho studuje, je to asi jako studium biologie pohádkových příšer.

    (Kromě toho, že když se nasrali Evropani do Číny v množství větším než zanedbatelném, domorodci radostně chodili k evropským doktorům, pokud mohli, protože i při možnostech roku 1900 byli tito lepší než čínští. Tradiční čínskou medicínu zpopularizoval Mao a jeho antiintelektuální ideje a pak se toho chytli hipíkoidi a ňůejdžáci.)

    CORNELA: Jo, kromě těch pár trochu či více fungujících bylin - a na základě tohodle je scohpný každý amatérský botanik, třeba já, si otevřít přírodní lékárnu a když to nezabere, krčit rameny, že Pámbu a duch sleziny tomu tak chtěli, že pacient zemřel - ta čínská medicína fungovala výborně na to umírání v pětačtyřiceti. A koneckonců i indická, maďarská nebo ašantská tradiční medicína.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam