• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LALINAINTELIGENCE - MYSL - VĚDOMÍ - Turingův test - čím se liší člověk od AI ?
    Klub pro filozofování, úvahy, citace a polemiky vztahující se k tématu inteligence, mysli, vědomí a umělé inteligence (artifical intelligence- AI). Začali jsme imitační hrou neboli Turingovým testem. Co je to Turingův test? Může Turingův test rozlišit lidskou a umělou inteligenci? Co vlastně z filozofického, matematického a psychologického hlediska pojem "inteligence" znamená?
    Mohou se stroje stát lidmi i s jejich kognitivními a emočními schopnostmi, nebo naopak lidé jsou také vlastně jen takové velmi dokonalé myslící stroje? Nebo ani jedno ani druhé?
    Jaké jsou názory na to, co přesně je inteligence? Jak s tím vším souvisí či nesouvisí vědomí a sebe-si-uvědomění?
    Těmito otázkami se do dnešní doby zabývalo mnoho vědců a filozofů a zdá se, že stále je to plodné pole, na kterém lze bádat dál a dál, vše se vyvíjí a názory se mění.
    Ne že by to tedy diskuse o tomto byla pro naše štěstí nezbytně nutná, ale co, každý má nějakého koníčka (a někdo za to je dokonce i placený:) takže proč by ne.
    Pokud tedy nemáte zrovna nic lepšího na práci a téma vás zajímá, je tu prostor pro vás ;)
    Umělá inteligence (AI)
    ALAN TURING wiki
    TURINGŮV TEST wiki
    TURINGŮV STROJ wiki
    TURINGŮV STROJ
    TURINGŮV STROJ V PŘÍKLADECH
    KVANTOVÝ POČÍTAČ
    TURINGŮV TEST - disertační práce Filip Tvrdý
    A Neuroscientist’s Radical Theory of How Networks Become Conscious
    Seminárka Jan Machala: FENOMÉN VĚDOMÍ ve vědeckém a spirituálním diskursu.......
    JAK FUNGUJE ENIGMA-video 1
    JAK FUNGUJE ENIGMA-video 2

    Umělé vědomí
    Artifical consciousness
    Hledají se programátoři pro vyvíjení AI
    SLOVNÍK CIZÍCH SLOV
    PŘEKLADÁTOR
    rozbalit záhlaví
    LALINA
    LALINA --- ---
    KAKAO23: jde o to, že i já si o sobě můžu myslet -a taky si to myslím - že jsem naprogramovaná, že můj mozek je naprogramovaný. jinak bych ani nemohla existovat....
    KAKAO23
    KAKAO23 --- ---
    a co se tyce toho zmobie efektu bude to cesta do nikam, v podstate pujde asi o neco podobneho jako predstavit si ze ty jsi jedina myslici osoba a ostatni jsou jen naprogramovani bez vedomi jak jim to dokazes, je to takovy popirani a nevira ve vsechno, jakoze nikdy nikomu nicemu never,....nikdo ti nedokaze ze je jako ty a ty nikdy nikomu nedokazes ze jsi jako on, muzes se jen dohadovat a myslet si ze jim muzes duverovat......jako o tech zombikach sem to necetla tak me neber za slovo:D
    KAKAO23
    KAKAO23 --- ---
    http://www.kky.zcu.cz/cs/publications
    http://is.muni.cz/th/383041/ff_b_b1/BC.pdf - od strany 13 tusim

    me se tam libi to ze pokud nekdo umi zachazet s temi znaky neznamena to ze ma nutne vedomi:)

    mno jinak ja nevim jake pomucky a navody, ale asi takove na zaklade nichz je schopen porzumet cisnkym znakum
    jenze on ten searle primarne vytvoril tenhle pokus jen aby poukazal ne nedostatky turingova testu jak to chapu ja, jakoze searle odmital turinguv test jako verohodny, ale mozna se pletu (uz sem psala ze nastudovavam dost chaoticky a neusporadane)

    vzala bych to takto:
    vem si ze si jako mala jezdila treba k babicce na prazdniny, pamatujes si ze mela vzdy zahradu plnou jabloni a ty jablka vonely tak ze kdyz jsi ted v obchode a vidis tu samou odrudu vzpomenes si na to jak si byla mala a jezdivala jsi drive k babicce a jake to tam bylo, jde mi o to ze ai by tohohle schopno nebylo, reklo by si akorat aha jabka, jablone, ale uz by to nemel spojene s pocity a dalsimi vecmi ktere s tou dobou byly spjate

    to same cinsky pokoj rozdil v ai a osobe ktera tam bude tridit znaky vidim v tom ze ta osoba bude mit ty znaky spojene s tim co zna, treba i s cestou do asie kterou podnikla, nutne ji ty znaky budou asociovat tunu veci, ktere to ai nebude asociovat, klidne byt jen ty klikihaky si ten tvuj mozek spoji do nejakeho jineho obrazu a ty si czpomenes ze jednou jak si byla v lese tak si tam videla podobny shluk vetvicek a tim padem si vpzomenes i na ten les celkove na barvu a vuni lesa atd...ai by si vzpomela jen ciste na ty vetvicky pokud by v tom lese byla

    sice nevim jestli ti odpovidam na tu tvou otazku, ale v tomhle vidim rozdil mezi mnou a ai a celkove v tom ze vlastne ai nemuze fungovat na bazi sebeuvedomovani

    myslim ze je fuk jakym zpusobem se ucis tu cinstinu a ze ty i ai mate stejne podminky, spis jde o ty procesy ktere se v mozku odehravaji v prubehu toho samotneho uceni..... nevim mozna to je fakt picovina ze jo
    LALINA
    LALINA --- ---
    KAKAO23: zavedlo mě to k tomu čínskému pokoji a asi se tu chvíli zdržím, protože ještě pořád nevím, jak a podle čeho ten člověk v čínském pokoji bude ty odpovědi na otázky v čínštině odpovídat. všude píšou jenom návody a pomůcky, ale jaké?
    zatím jsem pochopila, že člověk v č.p. najde stejný řetězec znaků. které dostal zvenčí a opíše je. that´s all?

    a tuhle je něco malo k přečtení..jsme u Zombíků, s těm jsem se ještě nesetkala.. tedy v teorii, v praxi mockrát:))

    Argument čínského pokoje - Institute of Intermedia
    http://www2.iim.cz/wiki/index.php/Argument_%C4%8D%C3%ADnsk%C3%A9ho_pokoje
    LALINA
    LALINA --- ---
    KAKAO23: hledat a mít bambilion času..jojo... i proto je tu tenhle club, abysme sem dávali, co potkáme, co považujeme za hodno pozornosti a nemuseli každej hledat a třídit úplně jen na svou pěst .))
    KAKAO23
    KAKAO23 --- ---
    KAKAO23: a hlavne po internetech je dost zajimavych clanku, ktere se zaobiraji timhle tematem, chce to jen hledat:)
    KAKAO23
    KAKAO23 --- ---
    LALINA: zatim asi s principu, nevim na kolik je mozne aby se to uvedlo v praxi, zatim myslim ze to je fakt nerealne
    LALINA
    LALINA --- ---
    KAKAO23: díky moc pročtu to... třeba tam zjistím, jestli jí chybí z principu nebo jenom proto, že zatím není dostatečně složitá :)
    KAKAO23
    KAKAO23 --- ---
    KAKAO23: Intencionalitu lze také definovat jako psychologickou vlastnost vědomí, jejímž projevem je vztaženost psychických aktů k transcendentnímu korelátu, který nemusí reálně existovat (to znamená, že naše psychické akty se vždy k něčemu vztahují). Tato vlastnost intencionality chybí umělé inteligenci (Horyna 1998, 191).
    KAKAO23
    KAKAO23 --- ---
    http://oltk.upol.cz/encyklopedie/index.php5/Intencionalita

    tady je to pekne popsane i v souvislosti s AI a proc ji AI nemuzou mit
    LALINA
    LALINA --- ---
    _BENNY: takže to znamená, že intencionalita je, když něčemu věnuju pozornost? Když se soustředím z mnoha věcí na jednu věc?
    Ale jak to souvisí s tím, že to má být podmínka myšlení ? (já jsem jenom opsala vysvětlení pojmu ze slovníku cizích slov, možná není přesné nebo správné?)
    Ještě se podívám jinam, abyste neřekli, že se nesnažím - a ráda se nechám poučit tady.

    Jako když se nezaměřím, nesoustředím na nic z tohoto světa (nevěnuju tomu pozornost), tak nemůžu myslet?
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    LALINA: svet je nekonecny, ma nekonecne mnoho detailu, ale ty se presto vedome zameris jen na nejakou cast a te se venujes. prave ted se napriklad venujes ctenim tohoto prispevku, namisto abys pozorovala kontury sveho monitoru. neco takoveho se zda jako samozrejme, ale tak uplne to samozrejme neni. to je intencionalita.
    LALINA
    LALINA --- ---
    KAKAO23: super, těším se, že se s námi tady podělíš:)
    KAKAO23
    KAKAO23 --- ---
    Hm tak jsem si pujcila paty dil umele inteligence od marika, stepankove a lazanskeho tak jsem zvedava jestli s toho budu moudrejsi je to z roku 2007... Mimoto prvni 4 dily byly rozpucovane coz me dost s.re;)) nicmene po rychlem probehnuti obsahu muzu rict ze nektere kapitoly budou asi dost vyzivne
    LALINA
    LALINA --- ---
    intencionalita = zaměřenost vědomí na svět jako podmínka myšlení

    takže: není mi jasný, co se přesně myslí tím zaměřenost vědomí na svět ........ jakože si všímá světa kolem, že si ho uvědomuje?

    a je skutečně k myšlení nutné, abych měla vědomí takhle přilepené k vnějšímu světu, abych si ho uvědomovala?
    co třeba myšlení ve snu? nebo v meditaci? Může vnitřní svět - při obrácení pozornosti do vnitřního světa-poskytovat možnost k myšlení nezávisla na tom, jestli zrovna vnímám vnější svět?
    LALINA
    LALINA --- ---
    Hazim sem, abych se k tomu mohla vratit, az budu mit vic casu, zatim se to treba bude hodit vam.
    intencionalita - význam slova - Slovník cizích slov
    http://www.slovnik-cizich-slov.net/intencionalita/
    LALINA
    LALINA --- ---
    KAKAO23: hm, musím i poopravit asociaci s číslem 23 .)))
    KAKAO23
    KAKAO23 --- ---
    LALINA: ja drogy neberu nedelaji mi dobre nejsem s tech kteri by byli jejich zastanci;) je to kafe s guatemaly;)
    LALINA
    LALINA --- ---
    KAKAO23: ty hele pocem...tohle není kafe, co? ;)))
    KAKAO23
    KAKAO23 --- ---
    LALINA: ocividne perlim anoz bych si toho byla vedoma..... No ne clovek kterej se nenechava ovlivnovat emocema a je o to ochuzen a pouziva jen cistou logiku ma vyhrano holt ma jednodussi rozhodovani lepe manipuluje a lepe preziva
    LALINA
    LALINA --- ---
    KAKAO23: o čem je řeč? jakej nadčlvoěk ve švýcarsku?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam