• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LALINAINTELIGENCE - MYSL - VĚDOMÍ - Turingův test - čím se liší člověk od AI ?
    LALINA
    LALINA --- ---
    IFANDAI: a nemůže třeba ta poslední tvoje věta bejt smyslem lidskýho života? Udělat sebe sama lepším člověkem? ;))
    LALINA
    LALINA --- ---
    IFANDAI: "....ale lze zajít ještě dále než za vesmír?" nepochybně lze
    IFANDAI
    IFANDAI --- ---
    LALINA: Bytosti si na tu otázku nikdy nedokážou odpovědět, ani vyšší ani nižší. Vycházím z toho, že vesmír je mentální a vědomí a co se mu honí v mysli, ví jen on.

    Respektive by se dal vesmír považovat za formu vyšší bytosti(nebo AI), po které tak prahneme :) Pak co si myslí jeden vesmír, pochopí jen jiný vesmír :D
    A tento znáte? Je táta vesmír, máma a vesmír a dítě vesmír a dítě vesmír upadne .... :)

    Vím, že už to přeháním, ale lze zajít ještě dále než za vesmír?

    IMHO vůbec nemá cenu se o tom bavit ani nad tím přemýšlet. Radši podme udělat sami sebe lepšíma a až budem umět využívat svoje možnosti na 100% tak bude i AI :D
    LALINA
    LALINA --- ---
    když se dneska budu držet tohoto svého dnbešního diskurzu, tak můžu dodat, že právě to ponoukání k hledání nepostihnutelného (zvláště pak pouhým rozumem) je hlas Hada, toho Pokušitle z Bible, toho Mefista v nás. Našeho ega. Egon o tom ví jistě své, hihi:)) Je dobré mít to puštěné někde na pozadím to vědomí transcendence, vědomí, že věci nejsou takové, jaké se jeví, ale jestliže si to někdo hodí na fullscreeen před všechno ostatní a jede na tom dnem i nocí, tak zešílí. A k ničemu mu to nebude.
    LALINA
    LALINA --- ---
    a když už jsme u toho Lao´c, tak jeho Tao te ting v podstatě ve všech svých 82 kouscích říká asi toto: lidi, nebádejte po nezbadatelném, moc se v tom neštourejte, prostě žijte jak máte žít - správně a bděle a v souladu s Cestou a to vám může klidně stačit:)
    LALINA
    LALINA --- ---
    IFANDAI: nekápla:)) já jsme jenom zformulovala něco, z čeho asi vychází Egon Bond. A já s tím nesouhlasím.

    imho je možné, že vyšší vývojový stupeň inteligentní bytosti bude nacházet jiné odpovědi na ontologické otázky, než my, ale budou t zase jenom dohady a spekulaca, jaké se tu odbývají od té doby, kdy opice poprvé zvedla hlavu ke hvězdám:)
    LALINA
    LALINA --- ---
    IFANDAI: "bez poznání smyslu bytí nemá bytí samotné žádný smysl". ...tohle ale může říct jenom velmi omezená bytost. omezená v mnoha růýných směrech, ale hlavně vertikálně, abych tak řekla...nebo v 3D prostoru. Je to, jako by jepice sedící na obraze o rozměrech 10x15 metrů prohlásila, že sedí na fleku karmínové barvy, který se ničemu, co zná, nepodobá.
    Překvapuje mě to právě u člověka, který se zabýval Tao te ting...
    IFANDAI
    IFANDAI --- ---
    IFANDAI: Pardon, kápla na to LALINA :)

    HARDY: Myslící entita schopná odprostit se od živočišných potřeb je člověk ve své podstatě. Že to lidi nedělají, a ještě si pošetile myslí, že to za ně udělá někdo jiný (dnes je to AI, co bude zitra?:D), to je věc druhá :)

    S otázkou Proč? to mám tak, že nikdy nevěřím žádné filosofii, která se na ní snaží odpovědět :)
    LALINA
    LALINA --- ---
    IFANDAI:
    HARDY:

    není pravda, že nikdo zatím nenabídl různé ty smysly bytí a s ničím jiným nepřijde ani AI, než s různými nabídkami k přijetí či odmítnutí.
    Ostatně smysl bytí může být pro AI zcela jiný než pro člověka. Člověka tvoří kromě jiných složek i ta hmotná, není možné ji od něho odtrhnout, elimonovat, extrahovat. Když to uděláme, nemáme už člověka a je tudíž nesmyslné a irelevantní pro nějaký takový neexistující konstruk hledat smysl jeho bytí či dokoli jiného ontologického. Respektive můžeme to provést, ale už to nebude smysl bytí člvoěka, takže nám to jako odpověď bude k ničemu.
    A nakonec: i AI má jisté existenční nároky a ty musí být splněny, aby mohla existovat...
    IFANDAI
    IFANDAI --- ---
    "bez poznání smyslu bytí nemá bytí samotné žádný smysl". Myslím, že na to Egon celkem kápl. Vesmír zdá se velmi paradoxní :)
    Toto asi Bondy čerpá z Taoismu, který vykládal a překládal.

    První verš z Lao'c - Tao Te Ting
    "Tao, jež lze vyjádřit slovy, není stálé tao."


    LALINA: V životě nastávají různé situace. Za mě nic konkrétního ;)
    HARDY
    HARDY --- ---
    LALINA: To pozor to jsi ho špatně pochopila, Bondy neříká, že AI vysvětlí člověku smysl jeho bytí. On považuje člověka za nedokonalého, protože je z jedné strany sužován potřebami živočišnými a zároveň je inteligentní a je schopný klást si ontologickou otázku ("Proč?"), na kterou si není schopen odpovědět, ba ani dokonce není schopen vytvořen nějaký uspokojivý model. Teprve až myslící entita schopná odprostit se od živočišných potřeb bude schopna si vytvořit uspokojující ontologii. Tudíž člověk je v tomhle považován za mezičlánek mezi biosem a AI, který alespoň v této činnosti může spatřovat útěchu.

    Sám Bondy vidí mezeru v otázce "A co potom?", na kterou odpovídá dost vágně. Ta filosofie je samozřejmě složitější a neomezuje se pouze na tohle, to už je spíš taková perlička na závěr, Bondy je uznáván za jiné myšlenky.

    LALINA
    LALINA --- ---
    IFANDAI: ahoj, vítej zde! ted jdu ven, vylezlo sluníčko, ale později si tvůj příspěvek počlivě přečtu :)
    LALINA
    LALINA --- ---
    IFANDAI: útěchu? v čem útěchu, proč potřebuješ uděšit?
    LALINA
    LALINA --- ---
    HARDY: no to jsem z toho vypochopila:))

    ano, filozofie se blbě čte, protože když je filozof placeným filozofem, je vědcem a musí vytvořit specifický jazyk, aby se odlišil od laika a působil jako inner (ačkoli třeba sám nemá ani jednu originálná myšlenku). Používání tohoto jazyka z jejich pohledu chápu, ale nemám ho ráda, strašně to smrdí umělým inteleguánismem. Některá ta slova odvozená od slova "ontologie" ve mě generují salvy smíchu, nemůžu si pomoct:)
    Jako by to nešlo vyjádřit normálně, jenomže to už by se potom neodlišovali a přišli by o tu svou nadřazenost.

    To ale není to, v čem s Bondem nesouhlasím. On vkládá naději do člověka, že vyrobí něco, co mu osvětlí jeho vlastní život, smysl jeho bytí. Třeba jako proslulá inteligence Hlubina Myšlení? No no no... tudy cesta imho nevede.
    Ostatně hledat smysl bytí je taková těžce zenová záležitost. Je třeba se ptát, jaký smysl má hledat smysl bytí, co v nás ho potřebuje najít a má pocit jako pan Bond, že bez poznání smyslu bytí nemá bytí samotné žádný smysl:))))
    HARDY
    HARDY --- ---
    IFANDAI: každá filosofie se blbě čte, přímo jsem od něj četl pouze beletrii a poezii, filosofii mám načtenou z odkazu, jsou tam shromážděné seminárky a diplomky o Bondym z FF.
    BTW: vedoucí těchto prací byl nějaký Zbyněk Fišer :-D
    IFANDAI
    IFANDAI --- ---
    Četli jste to někdo (Bondyho)? Já jsem se kdysi pokoušel, ale hrozně blbě se to čte. Zas jako moja zkušenost je podobná, že ve filosofii (případně tedy v metafyzice-ontologii) lze spatřit velkou útěchu.
    HARDY
    HARDY --- ---
    LALINA: Bondyho asi jeden ze dvou nejdůležitějších spisů se jmenuje Útěcha z ontologie. :-D
    IFANDAI
    IFANDAI --- ---
    Akorát jsem narazil na tento klub, trochu to prošel, ale nečetl vše; mám kocovinu a bolí mě koneček levého ukazováku, takže bolí i psaní na klávesnici. Téma mně každopádně zajímá, tak se s vámi podělím o svůj pohled :)

    INTELIGENCE - MYSL - VĚDOMÍ - mně tam chybí ROZUM a klidně bych tím nahradil tu INTELIGENCI. Podle toho, co jsem se v životě naučil, inteligence se mi jeví jen jako poměrně jednoduchý "nástroj"(!) rozumu. Je to rozum a vůle, které určují, jak dobře bude člověk hrát hru života, jejíž cílem může být pro každého něco jiného. Pro mě je to například poznání podstaty mysli a vědomí (a taky si rád zašukám a mám rád slivku, ale to je OT:)). Moje zkušenost ovšem je, že MYSL(zde možná v jiném významu než máte na mysli) a Vědomí s inteligencí mají málo společného a že více mi v poznání Mysli a Vědomí pomáhá meditace, která není až tak náročná na intelekt (tím vlastně chcu říct, že tam ani intelekt snad nezapojuju). Jinak také řečeno, v životě se snažím rozhodovat rozumně, nikoli intelektuálně (taky by vám to smrdělo?), to co mě "pohání" je vůle, a to jak jsem úspěšný, posuzuju jako vlastní moudrost (kdosi kdysi definoval moudrost jako umění hry života, a tato definice se mi líbí).

    Co mě k tomu vede? Začnu tím, čemu se dnes říká test inteligenčního kvocientu, aka IQ test. 90% a víc lidí v ČR ho beztak dělalo, ale co on vlastně testuje? Záleží samozřejmě na typu testu, ale vesměs se jedná o úkoly jako v základní matematice, rozpoznání obrázků, tvarů a možná i postřeh, je-li test na čas. Vyjde Vám číslo okolo stovky a snad i víc, a víte, že umíte třeba rychleji počítat než hen Jožka. Tak sakra, jaktože Jožka má úspěšnou firmu a měsíc v roce tráví v Thajsku s mužatkama? :)
    Je to vlastně test výpočetní kapacity, ne toho jak bude člověk úspěšný ve své "hře" (takže nechápu proč se mu věnuje tolik pozornosti) a uplně nevystihuje podstatu intelektu, protože intelekt vlastně ani není o výpočtech (imho žejo).
    To co měří IQ test, dneska počítače dělají líp jak lidi - jsou to matematické výpočty, rozpoznání obrázků (ksichtů třeba), překlady cizích jazyků a vůbec práce s jazykem (koho to zajímá, nechť hledá například "deep learning" algoritmy).

    Když jsme u těch testů, v tzv. Turingově testu, bude úspěšný především ten, kdo má subjektivě lepší odpovědi na položené otázky. Posadte blbce vedle nějakého chatbota a pak se ptejte.

    "Inteligence je duchovní schopností vytvářet ve vlastní duši řád a na základě respektu k mravním zásadám stanovit pro sebe samu cílové pořadí životních a duchovních hodnot." (Břetislav Kafka - Kultura rozumu a vůle)

    I v tom citátu se bavíme o výpočtech - konkrétně o seřazení, klasický problém v IT. Problém je, co řadíme. Počítače seřazují akorát tak čísla v binární soustavě. Lidé seřazují "životní a duchovní hodnoty". Krapet rozdíl pro mě.

    Vůbec celá myšlenka polidštování a přisuzování lidských vlastností počítačům je pravděpodobně zcestná. Dokud bude základem počítače CPU nebo nějaká jeho forma, tak je AI neuskutečnitelné. Změnit by to mohl kvantový počítač nebo biomechanika.

    Kvantový počítač može byt sranda. Zabývám se mimo jiné celulárními automaty (hra Život), což je odvětví výpočetních algoritmů, kde by kvantový počítač způsobil naprostou revoluci, protože by se mezi stavy "univerza"(!) dalo přecházet okamžitě, a ne jako ted, kdy ve smyčce for procházíte jednotlivé buňky.
    Pro mě je tam dokonce určitá příměra k Bohu. Bůh - kvantový počítač - který počítá příští "stavy" duší nebo atomů (su trochu ujetý no:)). Vezmete-li v úvahu další fakta (jak pro koho fakta) o vesmíru, jakože je mentální, tedy že je v podstatě Myslí, tak vás sama příroda (nebo Alláh, cokoli) vede k podstatě inteligence/mysli/vědomí, ať už umělé, nebo přírodní.

    A pak se taky možem bavit o tom, co je v tomto vesmíru "umělé". Jestli je to jen to, co vyrobil člověk, tak to jsou umělé i pazourky, nože, motory a počítače - všechno. (hehe, berte to s nadsázkou a už se o tom radši nebavme jo? :))

    Na filosofické důsledky existence "umělé inteligence" už nemám silu (vůle), ale navnadilo mě to, abych se podíval na další díl Ghost in the Shell. Doporučuju ;)
    LALINA
    LALINA --- ---
    HARDY: mno jako utecha pro zoufalce, kterym se jevi zivot uplne zbytecnym, to snad jde. Ja s tim ale nesouhlasim:)
    HARDY
    HARDY --- ---
    Znáte myšlenky Egona Bondyho, kde ze své nesubstanční ontologické reality odvozuje myšlenku toho, že pouze jakási artificiální inteligence by mohla pokročit v ontologii, a tudíž cílem lidského snažení by mělo být takovou inteligenci vytvořit?

    Tady je celkové shrnutí Bondyho ontologie, o tomto se začíná mluvit až circa od poloviny.
    Egon Bondy - O Bondyho filosofii
    http://egonbondy.info/...yho-filosofii/132-kuzel-petr-bondyho-ontologicka-utecha/O+Bondyho+filosofii
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam