• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    JAPANPapírové modelářství ✂︎
    Klub papírových modelářů, lepičů a patlalů všeho co z papíru pochází.
    Vkládejte sem: fotky postavených modelů, reporty z průběhu stavby, odkazy na nové vystřihovánky, inspirativní fotky, nápady, postupy, triky... a vše co náleží do tohoto krásného koníčku :) Patlání zdar!

    Některé CZ/SK weby: papirovemodelarstvi.cz | www.papermodelers.sk | minimodel.cz | www.papirovaarcheologie.cz

    Modelářství na Nyxu: [ Plastikové modelářství - letadla, lodě, pozemní technika, figurky... vlastní tvorba, rady, tipy, triky ] | [ Plastikové modelářství - slintací obrázky z internetu ] | [ MODELARENI ] | [ VECICKY Z PAPIRU aneb vytisknu, vystriham a slepim+Origami a spol. ^_^ ]
    rozbalit záhlaví
    PRDELOID
    PRDELOID --- ---
    MORIARTY: krása,to je existující model,nebo sis ho navrhl a vytiskl?
    MORIARTY
    MORIARTY --- ---
    Teď dělám na jednom známém letadle z počátků československého leteckého průmyslu...
    IMG-5684 IMG-5681 IMG-5679 IMG-5678
    MORIARTY
    MORIARTY --- ---
    TOM_HOST: Jsou větší borci, já se pořád ještě učím.

    To oslovení nemusí být, i když jsem si včera přivezl z Brna poháry za vítěze ligy 2022 a mistra ČR 2022 :)
    IMG-20230218-143250
    TOM_HOST
    TOM_HOST --- ---
    MORIARTY:
    MORIARTY:

    to snad neni ani mozny ... smekam mistre
    SULINAR
    SULINAR --- ---
    Vodní mlýn Slup / Jan Blaha / 1:165

    MORIARTY
    MORIARTY --- ---
    Moje jedenáctá formulka, Minardi PS02, 2002, 1/24, pilot Alex Yoong

    IMG-5420 IMG-5419 IMG-5418 IMG-5417 IMG-5416 IMG-5415 IMG-5414 IMG-5413
    MORIARTY
    MORIARTY --- ---
    MORIARTY: Tak hotovo.

    IMG-5298 IMG-5313 IMG-5312 IMG-5306 IMG-5302

    Pap�rov� modely, galerie pap�rov�ch model�
    http://www.papirove-modely.cz/galerie/15375
    MORIARTY
    MORIARTY --- ---
    Skoro hotový MiG-21

    IMG-5280
    IMG-5282
    IMG-5283
    IMG-5285
    ZDENDAK
    ZDENDAK --- ---
    PLOSTENKA: Nad tím jsem uvažoval, ale mám obavu, že by pak nemusel úplně sedět rozměr. Moct si to tisknout sám tak si to vychytám, ale přes copycentrum to zní zdlouhavě a draze :D
    PLOSTENKA
    PLOSTENKA --- ---
    ZDENDAK: Jestli mas digitalni formu kterou tisknes, tak si muzes usnadnit praci a spojit plochy v GIMPu/photoshopu/malovani/... a vytisknout aspon na A3, nebo rovnou v copycentru na A1 za 200,- a nemusis pak lepidlem slicovavat nic.
    KRIZON4
    KRIZON4 --- ---
    Vzdyt tady mas ale uplne tu samou moznost co s folii. Nikdo te nenuti lepit celou tu plochu A4 najednou. Je to papir, bez problemu si ho ohnes, a lepidlo pod nej dostanes. Spasujes si to na sucho, chytnes to na par bodech podel hrany, a az ti to bude sedet, tak pod to das lepidlo, prilepis celou plochu, zatizis, a pak dalsi
    ZDENDAK
    ZDENDAK --- ---
    PLOSTENKA, MORIARTY: Díky za tipy, vrhnu se na to jen co se dostanu domů. Do kamionu se s tím nevejdu :)

    Ten karton s podkladem by pak měl přijít ještě na jeden silnější karton, ale nejdřív to podlepit stejným papírem i z druhé strany mě napadlo taky. Jen si budu muset nechat dotisknout ty tři zkažený archy :) A možná dám ještě těch devět jednou navíc, ať furt nemzsím běhat do copy centra :D

    Mám nějaké zkušenosti s lepením velikých (vééélikých :) self-adhesive fólí z dob, kdy jsem si na pivo vydělával ve smradu ředidel tiskem na širokoformátových digitálech, ale fólie se umožňovala lepit postupně stahováním podkladovky a úplně nehrozilo, že by se to nedopatřením chytlo jinde.
    MORIARTY
    MORIARTY --- ---
    ZDENDAK: Tohle je vždycky složitý, ten podkladový kartón se ti bude kroutit, nalepil bych stejný papír i z druhé strany, tím trochu srovnáš ty kroutící síly. Asi bych použil spíš tyčinkový lepidlo, to v sobě má míň vody, a nebo dispersní lepidlo ve spreji, toho pak zase stačí stříknout míň (ono je pak dlouho lepivý). Ale stejně, pokud je ten kartón savej, tak budeš mít jeden pokus na nalepení
    PLOSTENKA
    PLOSTENKA --- ---
    ZDENDAK: Archy spoj z rubove strany izolepou - nejsi limitovany mnozstvim pokusu. Az ti bude vsechno licovat, tak teprve natri podkladovou desku (lepenku, polystryren,...) a nalep to. Pozor na bubliny, u takoveho velkoformatu se ti bude hodit treti a ctvrta ruka.

    Pak to musis poradne rovnomerne zatizit, 9 A4 se bude kroutit fakt hodne.
    ZDENDAK
    ZDENDAK --- ---
    Nějaký tip, jak lepit plochu a být schopen ji efektivně sesadit, pls? :)

    Konkrétně jde o ZDENDAK a devět téměř-A4 u sobe, tvořící podkladovou plochu dioramy. Představa je lepit na 5 mm karton klasickým Herkulesem. Výsledek je zamýšlen býti k zavěšení na stěnu v něčem jako pasparta, kterou ještě nemám úplně vymyšlenou.



    Nicméně – jednu A4 jako někam naplocho fláknout dokážu, ale začínám při tom tušit, že víc jak jeden pokus k tomu nemám. Nafláknout k ní ještě druhou taky celkem zvládnu, ale s výsledkem nejsem na sto procent spokojenej, přestože mi vystřihovánkový bůh po nepřesném prvotním sesazení poskytnul jeden pokus navíc. Už tak ale vím, že při vší vůli i štěstí mi už třetí a čtvrtý arch (a to ještě nemluvím o sedmém nebo devátém) nemůžou sedět.

    Herkules se na papíru chová tak trochu jako vteřinové lepidlo a neumožňuje moc korekcí, natož na větších plochách. Zředit ho? Hrozí zkroucení, ale to by 5 mm karton mohl zvládnout, navíc to vyřeší několik knih při schnutí. Celý to pak půjde ještě na další vrstvu silnějšího kartonu, polepeném po okrajích černým papírem (moje prozatímní představa o něčem-jako-pasparta). Jiné lepidlo? Napadlo mě heftnout k sobě všechny části před podlepením a nalepit v kuse, ale napadlo mě to až po nepříliš úspěšném pokusu přilepit třetí část rovnou na karton :D
    ZDENDAK
    ZDENDAK --- ---
    ZDENDAK: A fun story z copy centra – pobavila mě slečna co se mě při pohledu na tiskové pdf ptala, jestli to chci oboustranně :D
    ZDENDAK
    ZDENDAK --- ---
    INSEQUI: Miniboxy byly možná i složitější :D Záleží jak který, některý byly taky jen krabičky, jen menší

    Jinak je to taková velmi lite version něčeho jako MPR co jsme tu rozebírali nedávno, chtěl-li by to tak někdo pojmout. Jen se to staví mnohem rychleji... :D
    INSEQUI
    INSEQUI --- ---
    ZDENDAK: To mi připomíná Miniboxy z ABC :)
    ZDENDAK
    ZDENDAK --- ---
    ZDENDAK: Při menší domácí reorganizaci mi do oka znovupadnul tenhle model známé tokijské čtvrti Akihabara, na který jsem se dva roky chvílemi i chystal :)

    Je to jednoduchá oddechová krabičkárna o celkovém formátu cca 90x60 cm. Během prvního lockdownu jej objevila moje sestra co v Tokiu žije; a když jsem ji byl v létě 2018 navštívit, tak jsme na tomhle místě společně i byli.



    Domácí inkoustový tisk i kancelářský 80g papír se na několika pokusných objektech tohoto modelu pochopitelně projevily zcela nedostatečně, tak jsem si v Copy General nechal pattern vytisknout laserem na pěkný hlazený 150g papír, což z této panoramy na jejích pětašedesáti arších udělalo nejdražší vystřihovánku, jakou jsem si kdy pořídil :D



    Komplikovaného vystřihování a tvarování tady moc není. Nejrychlejším a nejpohodlnějším způsobem je díly prostě vyřezat podle pravítka. Jiná technika tady asi ani není potřeba.

    Model by zvládly i děti. A to asi i děti papírovými modely zatím nepoznamenané. Je to prostě jen několik jednoduchých krabiček :)
    PETJU
    PETJU --- ---
    ZDENDAK: jj :) Ja ji mam doma taky - krasna.
    Dneska za to chtej lidi dardu.

    Zlatá kniha vystřihovánek - bazar | Databáze knih
    https://www.databazeknih.cz/kniha-v-bazaru/zlata-kniha-vystrihovanek-70817

    https://aukro.cz/vysledky-vyhledavani?text=zlata%20kniha%20vystrihovanek
    HARPER
    HARPER --- ---
    ja sbiram aeromodel, snad to v duchodu postavim, pak mam par kousku co uz jsem stavel, originaly stavim minimalne, vetsinou udelam kopii, je fajn si tou smikajdou listovat. navic ted nemam cas, takze za lonsky rok jsem postavil jen krabicky co maji decka v casopisech pro spunty.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam