• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ONA_MAKARONAŠťastný rodič, šťastné dítě.
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    MULTICAT: ryby jsme s tátou kuchali tak od čtyř pěti let, pamatuju se, že jsem se vždycky těšil na ten vzduchovej balonek. Nijak mě to nepoznamenalo, hlavičky panekám netrhám a mraence lupou nepálím.
    MULTICAT
    MULTICAT --- ---
    TORUVIEL: rada bych se zeptala,jak to na tebe jako na dite zapusobilo, kdyz jsi videla zabiti a stazeni z kuze u kralika? Ovlivnilo te nejak? Ja to nevidela, jsem z mesta, na venkov jsem sice jezdila casto, ale tohle jsem nevidela. Vlastne jednou strejda kuchal slepici a ja si pamatuju ty streva, ale asi jsem byla moc mala, ze mi to nejak nedocvaklo. Zasadni to pro me bylo v 15, kdy jsem videla nejaky dokument z jatek a od te doby maso nejim. Synovi jej take davat nechceme, muz je taky vege (ale kvuli ekologii), at se rozhidne sam, az to bude chapat. Tak me zajima, kdy je asi ten vek, kdy to dite chape...
    Bracha ma taky vege rodinu, a kdyz sel jednou starsi synovec ze skolky okolo KFC, tak se ptal, coze to je za restauraci, tak mu svagrova rekla, ze se tam jedi kurata a in jak jedi kurata, ze je to musi bolet, tak mu svagrova rekla, ze je zabijeji. Myslim, ze to obrecel a rikal, ze se to nema... byly mu tak 4 roky.
    TORUVIEL
    TORUVIEL --- ---
    KOTENCE: Hele na to je malá... jste asi rodina, kde se maso jí, tak ho ona bude jíst taky (děti vezmou jako přirozenost to, co jim předávají rodiče,...to jen tak mimochodem MONI). Ale to spojení, pochopení, že to je zvíře, to může nastat až o mnoho později. Zejména u městských dětí (nevim, jestli máte nějakou možnost demonstrace vzniku "masa"...bylo by to asi nejlepší...když už maso, tak ať si dítě uvědomuje, co za tím je. Né že je to to dobrý růžový jídlo zabalený v plastu, co maj v krámě v chlaďáku...).
    Já vyrůstala na venkově, chovala se u nás zvířata - slepice, králíci, ovce...ale zabijačku mi jako malý neukázali, to jen ten nedělní králik v troubě připomínal, proč se tam ta zvířata chovají. Ale jednou jsem to viděla tajně, jak se ten králik klepl, stahoval z kůže, a teprve tehdy mi to zacvaklo do sebe. To už jsem ale chodila na základku.
    No, jen že ve 2 letech neočekávej nějaký hluboký pochopení...
    PATISLAV
    PATISLAV --- ---
    KOTENCE: prostě vysvětlím, jak se věci mají. Že někteří lidé maso jedí, jiní ne, že někteří jedí taková zvířata, jiní zase jiná zvířata a že některá se pro maso chovají, jiná se loví. Malá ví, že zvířata nedávají maso, mléko ani vejce dobrovolně a ví, že aby mohli lidé jíst maso, musí zvíře umřít (o smrti jako takové se teprve bavit začínáme). Čirá fakta a ať si to dítě přebere.

    Jinak pokud jde o to propojení, tak prostě ukázat na maso a říct "tohle bylo prasátko, tohle bylo kuřátko". Děti nejsou hloupý.
    MONI
    MONI --- ---
    KOTENCE: Když se přímo zeptá, tak to nemá cenu tajit, děti to vezmou jako přirozenost, že to tak prostě je a neřeší, že zvíře je chudák apod.
    My si povídáme u knížek, že zvířátka nám dávají vejce/mlíko/vlnu a maso, o zabíjačce jsme zatím nemluvili. Dcera se mnou chodí nakupovat a v řeznictví běžně vidí vyskládané různé druhy masa, ví že některá jsou s kostí, u jídla se ptá co zrovna máme za druh, takže trochu propojené to má.
    Aktuálně řešíme problém s vejci, jíme jenom slepičí vejce a jiná vejce se nejedí, protože v nich jsou malé želvičky (v zoo mají umělá vejce u té dřevěné želvy) nebo malí pštrosové (viděli jsme v knížce) nebo jiná zvířátka :-)
    MORPED
    MORPED --- ---
    KOTENCE: mame knizku z baobabu,jmenuje se kozi knizka a je tam pribeh kozy,oplozeni,zabijacka,vsechno. Nevim,jestli to pochopil,on to nepitva,ale prinde mi to pekne vysvetlene a nakreslene.
    KOTENCE
    KOTENCE --- ---
    Jak vysvětlujete malým dětem, že z živýho zvířete je najednou maso? Nějak to nedokážu předat, takže "kohout masíčko dělá kykyryký" :-(
    Říkám jí, že živej kohout je zvíře a mrtvej pak maso, ale nedokáže to pochopit... (Holce jsou 2 roky.)
    TORUVIEL
    TORUVIEL --- ---
    KEIKIN: Můj muž mě nenechá všechno dělat, to rozhodně ne :-) Mluvím jen o jednom výseku jeho chování, jinak je to galantní gentleman a pomocník :-) Já tu probírám jen ten aspekt vztahu k dítěti.
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    ANNAWA: Protože by viděl, že už to ženu vysiluje natolik, že přestává být vnímavá a přítomná. Prostě by měl pocit větší spoluúčasti.
    ANNAWA
    ANNAWA --- ---
    KEIKIN: nenechal? Proč myslis?
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    TORUVIEL: Chápu a dokážu se vcítit do situace ženy v domácnosti, ale i do toho muže co přijde z práce a je rád (že je rád), že vidí děti a že s nima může blbnout.
    Věř tomu, že pokud bys měla více dětí na starost, tak by tvůj muž sám od sebe tě nenechal "všechno dělat". Možná mu přijde, že zatím relativně vše zvládáš bez ztráty kytičky :-)
    TORUVIEL
    TORUVIEL --- ---
    INUSHKA: Já už večer taky právě ztrácela ten svůj "zen", jak jsem začala něco očekávat od muže (že převezme péči) a ono se to nedělo, tak jsem přestávala být v klidu a respektující přístup šel do kopru. Musela jsem přestat očekávat, pak to bylo zas ok. Přijala jsem ho a jeho způsob, a začala ho jemně podporovat v tom, co dceři říkal on, neshazovala jsem ho tím, že bych to udělala za něj nebo zbytečně vstupovala do jejich interakce. Ale odvíjí se to taky od míry únavy, aktuálního zdraví, stresu v práci, ve škole a tak. Někdy to člověku ujede do příliš autoritativního postoje, někdy se té síly nedostává a nechám se dítětem příliš vláčet, např. Ale vidím, že když jsem v pohodě, vnímavá a přítomná, tak ona je v pohodě a naslouchá (záměrně neříkám "poslouchá"). Samozřejmě dělá šaškárny i se mnou, v nějaký míře, je to holt dítě. A dobře že tak, mnohdy jí tu divokost závidím a učím se spíš já od ní :-)
    INUSHKA
    INUSHKA --- ---
    TORUVIEL: V tom prvním odstavci o té síle moc hezky popisuješ to, co jsem se neobratně snažila říct já. U nás tohle já neumím, můj muž ano. On umí nastavit tu hranici, pevně, jasně a důsledně, aniž by musel vyhrožovat trestem. Jsem za to hrozně vděčná, protože přesně jak píšeš v tom druhém odstavci, večer, když přijde z práce, já si můžu oddechnout. Nebo když Malvína nechce večer usnout a mně doslova skáče po hlavě (vymýšlí, co všechno ještě před spaním nutně potřebuje udělat, kolik a jakých chce ukolíbavek a podobně), tak vím, že když začnu ztrácet trpělivost stačí se vystřídat, poslat za ní muže a ona bude do 15 minut spát, bez řevu a násilí.
    Zas někdy ale na těch hranicích trvá zbytečně pevně a neústupně až se z toho stane souboj o poslední slovo a pak do toho zase vstupuju já a to frustrované dítě, kterému to už nemyslí, nejdřív pochovám, uklidním a pak se snažím najít nějaké smírné řešení.
    TORUVIEL
    TORUVIEL --- ---
    KEIKIN: Já taky nemyslím projevit sílu nějakým bouchnutím (ať už reálným, nebo pomyslným). Je to těžko uchopitelné, silou mám na mysli nějakou vnitřní jistotu, prostou strachu. Pomyslné či reálné bouchnutí do stolu má strach v dítěti vyvolat, vnitřní jistota/síla tohle za cíl nemá, ta prostě JE a je to ta hranice pro dítě (při "neuposlechnutí" nenastává trest). Když slyším svého muže, slyším někdy strach, strach z reakce dcery, strach z "neuposlechnutí", málo sebedůvěry, důvěry v to, co říká.
    Nevím, jestli je to i tvůj případ, to jen jak to vnímám já u nás. Ale je fakt, že žena, zvlášť pokud je ještě doma s dětmi na mateřské, potřebuje večer už trochu polevit, a když vidí, jak tatínek je "ten hodný" a nepomůže moc s ničím, nechá děti řádit, do postele se dostávají o hodinu později a tím se pro ženu oddaluje odpočinek, tak má nutkání zasáhnout a udělat to po "jejím", tedy efektivněji a rychleji, a to ji prostě vysiluje, protože měla za to, že když přijde muž, může už trochu zvolnit, ale ono přitom ne, protože s mužem jsou děti ještě víc rozjívené, protože přece "hodnej tatínek" to dovolí. Ono je něco jiného nechat děti řádit celý den, a jen večer. Pár hodin večer je možná zábava, ale celý den/celé dny to už zábava být přestává. Tak je imho přirozené, že si v tom žena musí najít pevnější řád, a bylo by fajn, kdyby ji muž podpořil, a ne že po jeho příchodu nastává anarchie :-))
    ANNAWA
    ANNAWA --- ---
    KEIKIN: můj muž je mírnější a přísnější zároveň, což mi trochu vadí, protože to záleží třeba na jeho náladě.
    Čím nechci říct, že nemám chyby, jsem třeba chaot.
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    TORUVIEL: Vím, že to není lehké - když se o tom bavíme, tak já vždy argumentuji tak, že jsem prostě takový, že si nechci hrát na něco co nejsem.

    Nicméně se chytnu toho, co jsi napsala o projevení síly. Já to vnímám tak, že projevit sílu není o tom bouchnout do stolu a zařvat (ve vztahu k výchově), ale o to mít sílu být lepším než sem (nezabřednout).
    TORUVIEL
    TORUVIEL --- ---
    KEIKIN: Je to pro ženu hodně namáhavé, věř tomu. Taky nejsem dominantní typ, a jsem k tomu ještě dost labilní. Naopak můj muž je psychicky stabilní osobnost, mohl by toho využít a projevit svou sílu, zatím to neumí, nedivím se, v jeho původní rodině to ani nešlo, a jak tak pozoruji tchýni, ta mu ani nedala moc prostoru pro to být mužem (to je samé "pozor spadneš" apod.). Ale snažím se v tom vidět nějakou cestu, jak se něco naučit, třeba tu asertivitu a to stát si za svým, ale přitom být v pohodě (nebýt v opozici). Taky se to teprve učím. Nejsme dokonalí :-) Proto jsme se našli.
    MULTICAT
    MULTICAT --- ---
    INUSHKA: no, u nas je to dost podobne - ja mam nacteno, muz se ridi untuici. Problem je, ze jsme oba mimozy z nasich vychov, ze se poradne nerespektujeme ani vzajemne :(
    Ja jsem byla to hodne dite, ktere se balo vztekat, a muz zase budizknicemu, na kteryho platil remen.
    Ja jsem litostiva a vyderacka, muz zase vsechno resi "humorem a optimismem". Snazim se mu do veci nekecat, ale nekdy je to tezky. Je treba zmenit uplne mysleni, zabehnuty vzorce, no, to tady asi vsichni chapete...
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    INUSHKA: s tím teplem domova jsi to napsala pěkně a srozumitelně. Přesně tohle já očekávám od ženy :-) A konfiktíky nastávají, když jeden nebo druhý předhodí partnerovi, aby částečně přejímal tu či onu roli. Např. "Taky bys někdy mohl protřídit dětem věci".

    TORUVIEL: Já mám pocit, že jsem ve výchově dětí taky měkčí ač mám mámu spíše submisivní :-) Žena mi taky dycky říká, proč ona musí být ta zlá. Já prostě ten respektující přístup možná přeháním. Jakože respektuji přání dítěte, ale zas tím nevědomky částečně nabourávám procesy, které si buduje žena s dětmi.
    TORUVIEL
    TORUVIEL --- ---
    A možná to zní, že svýho muže drbu, ale není to tak, prostě jen pojmenovávám jeho kiksy, a stejně tak znám i svoje kiksy. Ocenila bych sice, abych nemusela být ta "silná" u nás já, ale časem se to zlepšuje. Všímám si, že on postupně tu svou sílu nachází, a děje se tak, když já jeho výchovu podpořím, ne když ho společně s dcerou zdrbneme,...to je mimochodem věc, kterou naprosto nesnáším, viděla jsem to mnohokrát u nás doma, a ne...Muž a žena, matka a otec se mají podpořit, ne ve skrytu s dítětem pomlouvat jeden druhého a tím si řešit nějaké vztahové problémy, které by si měli řešit mezi sebou a netahat do toho dítě.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam