• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TOXICMANElon Musk respektive jeho firmy SpaceX (Falcon / Heavy / Dragon / Starship), Tesla, Starlink, Neuralink, Boring, xAI
    LADINEK
    LADINEK --- ---
    BLACKHEAD: v těch prvních šesti misích si nemyslím, že budou nějaký volný místa pro turisty, jak u SpaceX tak u Boeingu...
    BLACKHEAD
    BLACKHEAD --- ---
    Tak ja predpokladam, ze turisti si prave budou kupovat levnejsi a pohodlnejsi variantu se SpaceX.
    Ruska technika je sice temer neznicitelna, pokud je na palube alespon jeden rus, fungovat to bude, ale vidim to na tu "pojistku" pro pripad vypadku SpaceX.
    Myslim ze velmi jasno bude, jakmile se SpaceX podari ten oblet Mesice s posadkou.

    Pokud v te dobe nebude na odvracene Mesice zit pul milionu cinanu v "MesicnimLotosovemKralicim meste Jedna", bude mit sX ksefty zajisteny.
    LADINEK
    LADINEK --- ---
    BLACKHEAD: ten prasecak je pořád lety prověřená loď, navíc je to i záchranný modul pro posádku a jelikož má nějakou životnost tak tam čas od času letět bude muset, navíc turisti si to místo klidně koupí, zvlášť když jich bude dostatek. Soyuz bych ještě neodepisoval...
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    LADINEK: 6 startu znamena 6 let. protoze maji startovat jenom 2 komercni lety k ISS za rok. A za 6 let uz fakt muzou mit SpaceShip certifikovanou pro prepravu CrewDragonu :D
    BLACKHEAD
    BLACKHEAD --- ---
    LADINEK: Tak jestli to chapu spravne, zadna moc velka konkurence nebude.
    SpaceX ma naskok co se tyce letu, maj to mit levnejsi nez ostatni a navic, oproti treba Sajuzu to bude pohodlnejsi.. Kdo by lital s prasecakem, kdyz je k dispozici prvni trida za polovicni cenu?
    LADINEK
    LADINEK --- ---
    BLACKHEAD: tak zatím ještě ani neletěla, takže je to dost předčasný. Ale na to je času dost. Vem si, že sX má teď nasmlouváno 6 startů, Boeing se Starlinerem jich bude mít podobně, nevím moc je nesleduju a do toho ještě Soyuz. A teď, kolik je výměn posádek na ISS ročně a jak často CD v konkurenci ostatních poletí, jednou dvakrát ročně?
    BLACKHEAD
    BLACKHEAD --- ---
    LADINEK: A je SS schopna parkovat u ISS?
    LADINEK
    LADINEK --- ---
    Můj předpoklad je, že na prvních misích (DM-2 a USCV-1) poletí ty dva dosud neletěný stupně. Podle mě to celý záleží jak jim to půjde s SHSS, pokud podle plánu, tak už je F9 nemusí trápit. Start SHSS vyjde levněji...
    BLACKHEAD
    BLACKHEAD --- ---
    Jo, je to nadhera...
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    deploy confirmed!
    JONAS3
    JONAS3 --- ---
    Taky jsem to někde zahlídnul. Ale za zmínku stojí ten Crew Dragon, nebyla tam podmínka, že vždy poletí s novým stupněm? Nebo jsem si to spojil s tím, že Crew Dragon poletí vždy jen jednou a pak už se bude používat jen jako nákladní.
    LADINEK
    LADINEK --- ---
    TOXICMAN: A baziruje NASA na novejch prvnich stupnich pro kazdou misi? Co vim tak zatim chteji jen na kazdou novej CD (leteny se maj predelavat na zasobovaci Dragony)....
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    LADINEK: tak minimálně mají kontrakt na 6 letů s posádkou :)
    LADINEK
    LADINEK --- ---
    TOXICMAN: Ja uz si presne nepamatuju kde jsem to cetl, bud kosmonautix nebo elonX, bylo to zmineny s tim, ze SpaceX potrebuje uvolnit kapacity pro stavbu SS takze cast lidi stahla a zbytek se ma venovat repasim tech letenejch.
    SpaceX taky s prichodem block5 reklo, ze zvladne 10 letu bez vetsi udrzby a celkove az 100 letu. Coz je treba brat s rezervou, ale kazdopadne jistou logiku, ze je uz dal nevyrabi to dava.

    Momentalne jich maji 14 a z toho 2 fungl novy. No uvidime, treba kecam nebo jsem to blbe cetl, ale nejak nevidim duvod na co dalsi novy stupne...
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    LADINEK: zdroj? to se mi moc nezdá
    LADINEK
    LADINEK --- ---
    TOXICMAN: kazdopadne co vim, je, ze uz prvni stupne F9 dal nevyrabi, takze nez prijde SH + SS tak si musi vystacit s tema co maji. Neleteny maj myslim jen dva a ty si budou stopro setrit pro CrewDragon...
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    bez ztráty signálu, paráda :)

    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    JONAS3: imho jo, ale mají jich na skladě víc, co ještě neměli druhý, třetí let...
    JONAS3
    JONAS3 --- ---
    Tak dá ten stupeň 10 letů?
    MARSHUS
    MARSHUS --- ---
    wow
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam