• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TOXICMANElon Musk respektive jeho firmy SpaceX (Falcon / Heavy / Dragon / Starship), Tesla, Starlink, Neuralink, Boring, xAI
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    a teď už hype pro

    Inspiration4 | Launch
    https://www.youtube.com/watch?v=3pv01sSq44w
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Live coverage: SpaceX launches Starlink satellites from California – Spaceflight Now
    https://spaceflightnow.com/2021/09/13/falcon-9-starlink-2-1-mission-status-center/
    takže už 2 boostery mají za sebou 10 letů... a to jsem teda zvědav, kde se to zastaví :-)
    List of Falcon 9 first-stage boosters - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Falcon_9_first-stage_boosters
    CRAZY_IVAN
    CRAZY_IVAN --- ---
    Pro pobavení starej tweet :))

    PES
    PES --- ---
    MRAKY: Mezi satelity na stejné orbitě už k moc změně vzájemné polohy nedochází (samo, dochází, protože Země není dokonalé homogenní koule a gravitační pole průběžně kolísá i dle toho co zrovna za horniny je v té oblasti a samo musí se korigovat i ostatní vlivy dalších gravitačních těles), takže udržet záměr nemusí být takový zázrak (zvláště když ten laser se na té vzdálenosti také trochu rozšíří v průměru paprsku).
    Horší to je pro spojení mezi satelity na různých drahách a sám jsem zvědav jak dlouho vydrží to zaměřování paprsků neustále přesunující úhel při spojích mezi satelity na různých drahách (být třeba jen sousedních polárních se shodným směrem oběhu, u případných protisměrných spojů si ten fofr změny vzájemně se sčítajících proti-rychlostí také představuji jako problém - tedy v tom udržet ten mechanismus ve vesmíru v chodu neustále po několik let, takže tam budou muset mít nějaké "triky" s minimalizací/eliminací přímé mechaniky)...

    Něco málo, ale s informací o výrobci těch laser-pojítek je třeba na
    Laser Links will link small satellites to Earth and each other | Laser Focus World
    https://www.laserfocusworld.com/lasers-sources/article/14104017/laser-links-will-link-small-satellites-to-earth-and-each-other
    MRAKY
    MRAKY --- ---
    PER2: jsem zvedavy, jestli boeing nescratchuje starliner. Odchazi mu lidi, ma problemy s financovanim a ted museli starliner vratit z rampy, protoze nasli dalsi problemy... a pokud spacex uspeje s spaceship, tak vyvijet starliner bude perspektivni jako vyvijet konske sprezeni v dobe nastupujiciho automobilismu.
    PER2
    PER2 --- ---
    uz se nam to blizi :)
    MRAKY
    MRAKY --- ---
    nasel nekdo detaily o laser spojeni mezi satelity? starlink satelity meni neustale svoji pozici vuci ostatnim. docela rad bych videl nejake detaily :))
    PER2
    PER2 --- ---
    a kdyby si nekdo chtel dat alarmy z dragona ;)

    PER2
    PER2 --- ---
    jak se tu resilo misto, ze to tri dny bude meh ;)

    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    XCHAOS: tak jasně, je to jenom fanouškovský nástřel z internetů :)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TOXICMAN: No, čistě z hlediska reentry by takový tvar 2.stupně smysl dával. Ale zase booster je zřejmě efektivnější jako monoblok. Já mám ještě schovaný pro reusable 2.stupeň jednu variantu, i když v zásadě lifting body taky není špatná volba. Ale tenhle render je pitomost, vzniklá copy+paste kusem motorové sekce boosteru... vždyť 2.stupeň ani nemá vakuové verze motorů :-)
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    Kdo ví, co přinese budoucnost :)

    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    ElonX:
    Po více než tříměsíční pauze tu konečně máme další misi Starlink, která je plánována na úterý 5:55 SELČ. Půjde o první misi Starlink z Kalifornie, navíc s vylepšenými družicemi, které jsou všechny vybaveny lasery pro vzájemnou komunikaci na oběžné dráze. Již devětkrát použitý Falcon 9 vynese 51 těchto družic. Přistání proběhne na plošině OCISLY a již použité aerodynamické kryty budou vyloveny lodí NRC Quest.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    technik z tesly radi pockat pred nakupom noveho modelu nez sa preda aspon 10000 kusov z tej rady, aby sa vychytali chyby a zdokonalil design, ako napriklad v pripade tejto kliky od dveri modelu s

    Tesla Is Lightyears Ahead Of... Tesla
    https://www.youtube.com/watch?v=Bea4FS-zDzc
    PER2
    PER2 --- ---
    PER2
    PER2 --- ---
    ALCATOR: domlatej az odmontujou ty uchyty ;) stejne je otazka, jak to bude vypadat ted po tom vetriku, co tam zrovna maji a hlavne po tom az to zvednou a posadej, celkem by me i zajimalo jak moc se to bude hybat az to natankujou (vaha + teplotni rozpinani)

    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    @SpaceX
    Static fire test of Falcon 9 complete – targeting Wednesday, September 15 for launch of Dragon’s first all-civilian human spaceflight. The 5-hour launch window opens at 8:02 p.m. EDT
    LEGI
    LEGI --- ---
    ALCATOR: nic, co by nevyřešilo pár úderů kladivem.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ALCATOR: no já vlastně nenapsal nic jiného, než že prostě dělají show, kterou cílí na jinou cílovku, než na mě. ve skutečnosti ten start asi není horší, než kdyby přes atlantik v dopravním letadle jen ve 4 lidech, což se určitě občas dělá jen kvůli přeparkovávání letadel. já se v tom dál vrtat nechci... samozřejmě coolness faktor že letíš na start 4 minitryskáčema místo třeba business jetem pro 10 lidí tam nějaký asi je... a lze to označit za trénink (to ale tu horskou dráhu taky :-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam