PES: EMP není ani rychlé ani použitelné. Nevím, jak ti to mám vysvětlit lépe, než když napíšu, že dosah EMP je pár desítek maximálně stovek km. Víš, jak daleko jsou od sebe třeba satelity Starlinku, které jsou nejhustější konstelací? Pokud pominu začátek, kdy jsou u sebe jak vláček (vzdálenost řádově stovky až tisíce metrů), tak při maximální plánované hustotě 58 satelinů per planes to znamená, že jsou satelity zhruba 600 km od sebe. V okruhu 1000 km tak budeš mít v ideálním případě maximálně dvanáct satelitů z několika různých vrstev a při křížení drah, pokud dobře počítám. I kdyby jich bylo 20, furt to je méně než jedno promile, které můžeš jedním EMP vyřadit.
EMP by mělo smysl u satelitů, kterých je na orbitě málo, jednotlivé kusy. Ale to se v poslední době velmi rychle mění.
A Kesslerův syndrom je také jedna z hodně nafouknutých bublin. Reálná hrozba je malá a hlavně pro pilotované lety. Pro satelity, zejména vojenské, by se pořád vyplatilo to riskovat. A v drahách, kde létá Starlink by se to vyplatilo i pro Starlink samotný, protože tam se ty dráhy vyčistí relativně rychle.
Vzdálenosti a obecně velikost prostoru kolem země jsou opravdu šíleně obrovské. Občas se říká, že třeba u Starlinku dnes vychází jedna družice zhruba na plochu Moravy, časem to bude jedna na okres. Jenomže ani tohle měřítko není dostatečně přesné, protože ty družice jsou také v několika vrstvách, které jsou kilometry od sebe.