Elon Musk’s Twitter Files Are Bait - The Atlantichttps://www.theatlantic.com/technology/archive/2022/12/elon-musk-twitter-files-documents-bari-weiss/672421/Subjektivita rozhodování o moderování sociálního webu představuje obrovský a komplikovaný problém - a právě proto ji novináři a badatelé už více než deset let pozorně sledují. Není to však žádné tajné spiknutí. Tato tvrzení převážně odpovídají tomu, co Twitter o svých postupech při moderování veřejně prohlašoval v minulých letech. V květnu 2018 Twitter sdělil, že změní způsob, jakým se uživatel objevuje v nástroji na prohledávání stránky, jestliže se jeho chování "odchyluje od zdravé veřejné konverzace". Twitter má celou stránku "často kladených otázek" věnovanou tomuto typu jakéhosi potlačení, kde se říké že je založeno na kombinaci algoritmů a lidského rozhodování, nevyužívá se však politická ideologie.
Neřekl bych, že se Elon Musk zajímá o ožehavé detaily moderace obsahu. Selektivním zveřejněním těchto interních dokumentů se Musk dostává do ofenzivy, burcuje dav, jenž touží křičet něco o cenzuře a omezení viditelnosti. Nezajímá se dokonce ani o podrobnosti - když se minulý víkend objevilo první megavlákno, Musk přiznal, že se na ně ani nepodíval. To mu však nezabránilo pronést zabedněná prohlášení, například naznačil, že obsah dokumentu dokazuje rozsáhlé porušování prvního dodatku ústavy.
Je třeba přiznat, že Akta Twitter ukazují, že firma rozhoduje o potlačení či utlumení určitých účtů. A přestože pro ty, kdo to sledují, to není žádný zvláští objev, dokumenty svědčí o nesmírné síle technologických platforem. Tato síla vyvolává v republikánech i demokratech nevolnost, i když často jinými způsoby. A jak řeknou experti na moderování obsahu, je to choulostivý systém, v němž mohou mít lidská rozhodnutí katastrofální důsledky.
Dynamika celé záležitosti je naprosto vyčerpávajícím způsobem trumpovská. Pokusy napadat ho odváděním pozornosti jen slouží jeho účelům, budeme-li ho však ignorovat, může to vypadat, jako bychom mu umožňovali, aby mu procházelo překrucování reality a aby měl poslední slovo. Zdá se, že Musk ve skutečnosti chce naštvat liberály, potěšit své pravicové a reakcionářské spojence a znepřátelit si mainstreamová média. Proto nepochybně poskytl dokumenty jen těm autorům, kteří projevili souhlas s jeho oblíbenými tématy. Také to vysvětluje, proč opovržlivě tweetuje o bývalých zaměstnancích a obviňuje je, že jsou politicky zaujatí, a to jen pouhý měsíc poté, co na svých tehdejších 115 milionů sledujících naléhal, aby v nedávných volbách hlasovali pro republikány. A proto také Musk pranýřuje bývalé vedení Twitteru za jeho přístup k potlačení a přitom propaguje politiku "svobody slova, avšak nikoly svobody obsahu", což vlastně znamená totéž.
Trollení je prvořadé. Když se Alex Stamos, bývalý šéf bezpečnosti Stanford Internet Observatory, Muska zeptal, jestli uvažuje o zavedení svého detailního plánu na vytvoření "důvěryhodné, neutrální, celosvětové platformy pro politické rozhovory", Musk odpověděl: "Provozujete propagandistickou platformu." Nevypadá to, že by se Musk chtěl významněji zabývat politickými tématy. Chce být ukřivděný.
Je však stále možné, že z tohoto martýria může vzejít špetka něčeho dobrého. Musk říká, že Twitter pracuje na součásti, díky níž uživatelé uvidí, jestli byli potlačeni a jak jsou oblíbení. Pokud se to stane, pak taková iniciativa může nabídnout uživatelům lepší pochopení jejich pozice v procesu moderování. Skvělé! Musk však neposkytl žádný důvod domnívat se, že ho zajímá transparentnost - kromě jejího využití jako zbraně proti těm, které považuje za nepřátele. Se svými kritiky nejedná v dobré víře a vůbec mu nevadí selektivní zveřejnění interních informací, čímž se chce zavděčit svým fanouškům. Někdy to vypadá, že účelem jeho twitterového projektu není snad nic víc než poukázat na to, jak byly zaujatost a takzvané zneužívání moci v minulosti nespravedlivé. A také jejich využívání jako návodu k napadání jeho ideologických oponentů.
Mnohem důležitější než obsah "Akt Twitter" je tedy neustálé posilování a označování jejich zveřejnění jako bomby, nevídaně transparentního činu. Signalizuje nepopíratelný důkaz, že po krvi lačnící publikum spatří něco velkého. A jak tomu v on-line světě často bývá, může stačit pouhý signál. Není proto divu, že autoři "Akt Twitteru" a sám Musk neustále naznačují, že příjde další díl. Spiknutí "někde tam venku" je vždy mnohem účinnější než to, které bylo (údajně) odhaleno.