KURE: tak zrovna 100 000 USD nejsou peníze, který by si v americkým prostředí nešlo vydělat prací (ovšem třeba milion, to už je jiná, to tam vždycky byla taková magická hranice - "neptejte se mi, jak jsem si vydělal první milion" - je třeba si uvědomit, že to je asi 20-25 milionů našich, podle momentálního kurzu, takže ani u nás není zcela samozřejmé, že si tyhle peníze kdokoliv vydělá poctivou prací... to je přesně ten rozdíl "jeden rodinný dům" vs. "několik rodinných domů").
Já osobně věřím, že v USA existují self-made milionáři, protože prostě proč ne - čistě statisticky to tam jde, jde o zemi obecně s velmi vysokou mobilitou mezi nejnižší a nejvyšší třídou, což třeba v Evropě tolik není, ovšem je tam menší mobilita na úrovni střední třídy (americká middle class, tedy myšleno britská working class - britská middle class je něco jiého, to je naše "vyšší střední třída", v podstatě rentiéři). Pochybnosti skutečně mám pokud jde o self-made miliardáře, protože prostě tam už i ten výpočet toho majetku je pofidérní a počítá se přes momentální tržní hodnotu nějakých akcií, kdy je ale jasné, že vržení třeba jen části těch akcí na trh by došlo k dost značnému výkyvu jejich ceny, takže všechny ty teorie, jak by měli ti miliardáři akcie rozprodat a zaplatit z toho daně jsou LOL - zkrátka nikdo to reálně nechce, protože se pak akciový trh propadl. Takže spíš by se o spoustě "akciových miliardářů" mělo přestat mluvit jako o miliardářích - banky ovšem stav běžných účtů z pochopitelných dobrých důvodů tajej, ale ono by se mohlo ukázat, že spousta těch miliardářů ve skutečnosti má nesplacené úvěry, za které ručí těmi akciemi apod. a vlastně by se mohlo provalit, jak velká iluze až chiméra všechno to bohatství je - což ale nikdo nechce, protože hlavním smyslem bohatství je, aby ostatní o vás věděli, že jste bohatí :-) takže spousta těch tzv. miliardářů - a řekl bych, že včetně našeho Babiše - má pouze vemi dobré imagemakery: aneb v éře 200 let reálného kapitalismu vzniklo celé složité odvětví, zaměřené na to, aby se zadlužení lidé prezentovali jako bohatí a směli si dále půjčovat :-) (viz Trump, který díky vytváření účetní ztráty nikdy ani nemusel platit daně, apod.)
V zásadě někde zaznělo, že transformace ekonomiky by měla být směrem "potřebujeme více milionářů, ale méně miliardářů". U těch milionářů je vzhledem k mizivému podílu velikosti jejich jmění na celkovém trhu poměrně pravděpodobné, že skutečně odhad velikosti majetku je u nich správný; u miliardářů, kde je podíl na trhu větší, je současně větší riziko, že je to celé jen nafouknutá bublina (ostatně, toto byla i původní myšlenka demokracie, že jde o systém s velkým množstvím hráčů s malým individuálním mocenským vlivem...)
Můžeme se bavit o "emergentních strukturách" - disipace energie v přírodě není nikdy nějak dokonale rovnoměrná, ale právě se vždy vynoří deterministický chaos, kde je nějaký potenciál mezi energetickými hladinami, tak vznikají struktury jako požáry, výbuchy, hurikány... a podobné jevy vznikají i v informačním světě: panické prodeje, spekulativní bubliny, apod.
Vlastně nejlepší označení by bylo "hurikán Elon" - někteří miliardáři už dávno dosáhli rozměrů, kterým by v meteorologii náleželo toto označení :-)