• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TOXICMANElon Musk respektive jeho firmy SpaceX (Falcon / Heavy / Dragon / Starship), Tesla, Starlink, Neuralink, Boring, xAI
    Oběžník pana ředitele:
    Existuje tu klub [Twitter - rychloblogy] ... kdo chce každodenně debatovat o této síti, postovat třeskutě vtipná meme, doporučuju se přesunout tam, tady nechám fakt minimum.
    rozbalit záhlaví
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PER2: Mě taky napadlo, že nic moc jinýho, než zvýšit OLM vlastně nemůžou. Divertor, samozřejmě, ale asi ocelový a aby se neroztekl (no, mohl by být aktivně chlazený, možná...) tak bude muset být asi poněkud dál od toho proudu plynu...
    KAERO
    KAERO --- ---
    PER2: to je prave ta otazka kdy presne ktere motory prestaly fungovat. Telemetrie mela chyby.
    Na marsu nebude pristavat booster se svym silenym vykonem, ale jen starship, s mnohem mensim vykonem, v mensim tihovem zrychleni.
    PER2
    PER2 --- ---
    KAERO: kdyz ti uz od zacatku odpadne pet motoru a zacne to driftovat do boku, tak to asi bude nekde znat a buhvi co vsechno tam jeste shorelo

    me spis zajima, jak vyresi problem s rampou, takhle ji urcite pouzivat nemuzou a do hloubky moc mista nemaji, slana voda vsude kolem (nemluve o tom, jak chteji pak pristavat na marsu bez jakekoliv rampy, lol?)

    na zemi by nejaka reseni byla :)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SEJDA: nečekal jsem úplně TENHLE typ kráteru, ale jinak jsem to předpověděl :-)
    [XCHAOS @ Elon Musk (SpaceX - Falcon / Heavy / Dragon / Starship, Tesla, Starlink, Neuralink, Boring, okrajově Twitter, Hyperloop atd.)]

    Víceméně, kromě předpovědí dosažení oběžné dráhy se dá říct, že to bylo "od každé možnosti něco" :-)
    KAERO
    KAERO --- ---
    Krater v betonu je hezky, ale fascinuje me ze ze startovaci stolicky nezbyla kulnicka na drivi, ale je vicemene v puvodnim tvaru.

    Vetsi problem je spis to, ze spalovani metanu a kysliku bylo nevyvazene, starship startoval pomalu a asi ani nezrychloval jak mel.
    LUCIEN
    LUCIEN --- ---
    Tohle je hrozně cool záběr.

    STARE_CASY
    STARE_CASY --- ---
    SEJDA: obávám se, že je to zralý na postavení celého stolu znovu... snad jsou netknuté aspoň "chopsticks"
    STARE_CASY
    STARE_CASY --- ---
    YMLADRIS: ehm... Dával jsem to jen o stránku dál... STARE_CASY
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    Vidite ten krater? Podle Muska bude dalsi test za "nekolik mesicu". Takze mozna az v roce 2024.
    https://twitter.com/LabPadre/status/1649062784167030785?s=19
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    Kosmický věk právě začíná a západní civilizace má deset let na prosazení své převahy
    https://denikn.cz/1129491/kosmicky-vek-prave-zacina-a-zapadni-civilizace-ma-deset-let-na-prosazeni-sve-prevahy/?cst=b3abc313f1bdab90e0429fb934363309295a4e422c76ecc0eb93a01092613ec7

    "Proč je starship tak přelomová"
    PER2
    PER2 --- ---
    video :p
    Starship_Moment
    https://streamable.com/fe7jvx
    PES
    PES --- ---
    MAWERICK: to už budou muset vyřešit inženýři ve SpaceX... a rychle ;-)
    PER2
    PER2 --- ---
    OTAVA: tam litaly metry velky kusy neceho do vysky 100m, minimnalne, hned tesne vedle boostru, sance ze nejaky kusy betonu tam nemohly neco rozsekat je imho dost mala, spis miziva
    MAWERICK
    MAWERICK --- ---
    PES: no na druhou strranu SS ma skoro dovjnasobek vykonu proti SaturnuV... tak je otazka jak se budou tyhle veci skalovat na takovej rozdil
    PES
    PES --- ---
    XCHAOS: deflektory a odvod kanály do stran, to už zvládnuté snad je, ne?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TOXICMAN: když nad tím přemýšlím, tak spíš asi jediná možnost je ještě vyšší startovací stůl.

    Jakoukoliv vodu to odfoukne hned. Leda by startovali úplně z moře... nebo to byl bazén hluboký desítky metrů...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    MRAKY: já teda čekal rozpad až během reentry. O vhodnosti orbital launch mount jsem vyslovoval občas vyslovovat pochybnoti, ale groupthink je překonal, nenapadlo mi, že by nepropočítali tak základní věc...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    MAWERICK
    MAWERICK --- ---
    XCHAOS: ani ne :) neplest skutencou silu vybuchu a potencial ulozeneho paliva... u N1 podle vysetrovani vybuchlo jen asi 15% paliva. tech zbylejch cca 85% proste shorelo ale neprispelo k sile exploze.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    OTAVA: takhle:
    https://twitter.com/SpaceNosey/status/1649048043080015872
    MAWERICK
    MAWERICK --- ---
    ale jinak ano. jasne ze mas pravdu... Halifax je cca 2.5-3x vic nez N1 :) (cca 1kT vs cca 2 - 3kT podle zdroju)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam