DZODZO: zapomínáš na Moorův zákon. Ano, dnešní fediverse software je ubastlený ve skriptovacích jazycích, samotný Mastodon je v Ruby, které není zrovna proslulé vysokým výkonem. Ale databáze Postgres celkem výkoná je a možná je to jediné, o co tu běží. A hlavně výkon dnešních VPS je je někde jinde, než byl výkon serverů v době začátků Twitteru - Twitter tehdy nabral miliony uživatelů díky tomu, že spousta peněz investorů padla na provoz datacenter, ale dnes lze stejně rozsáhlou službu provozovat se zlomkem tehdejších nákladů. Individuální instance jsou škálovatelné z desítek na stovky a tisíce uživatelů, ale počet instancí není nijak omezen a potřebný výkon je zlomkem toho, co konzumuje například AI.
Opravdu tam není žádný bottleneck, který by nešlo překonat, Fediverse je snadno škálovatelná. Je to asi stejné, jako elektrokola místo plnotučných elektromobilů. To, v čem dnes utápí peníze Big Five (Microsoft, Apple, Facebook/Meta, Google/Alphabet a Amazon) je AI, často výpočetně náročné (zatím jsem teda nic neslyšel o Amazonu a AI, ale nezajímám se o to, moc). K nim se snaží nacpat Elon s platformou X a svými úlety jako šestý a daleko silnější hráč, který současně té velké pětce ospravedlní nějaké do té doby nemyslitelné akvizice či fúze (?).
Ale samotná funkčnost decentralizovaných sociálních sítí není nic, co by vyžadovalo miliardové investice. Celá ta infrastruktura už tady dávno je, ať už naše desktopy a mobily, nebo kapacita serverů. Výkon potřebný pro provoz Mastodonu je zlomkem kapacity dnešních datacenter. Čas, který uživatelé stráví na Mastodonu, se odečte od času, který stráví na Gmailu, Seznam mailu a nejrůznějších jiných cloudových službách. Je to kapka v moři, protože instalovaná kapacita cloudů nejspíš roste rychleji, než Mastodon vůbec kdy může využít.
Skutečný problém je, že jde o službu, jejíž koncept je min. 10 let zastaralý a nedokáže zaujmout mladou generaci. Ta často už nebere Internet jako zdroj zábavy, ale spíš jako nástroj, který ji má živit, a to je to, co Mastodon nedokáže nabídnout...