SEJDA: tak tohle je trochu přitažené za vlasy. Mikrogravitaci umíme 400 dnů s návratem do 1G, 200G s návratem do 0.3G. Radiace po cestě je velká neznámá, strávit 200 dnů na Gateway u Měsíce bude nezbytný pokus (a je to bezpečnější, než letět někam k hranici Hillovy sféry a zpět, protože přeci jen je možný abort... ale ten by byl možný asi i v případě umístění stanice např. na GEO, což by bylo levnější, než u Měsíce, ale neskonale nudné... ve skutečnosti by šlo většinu efektů pobytu v hluboké kosmu otestovat i na 12h dráze ve výši asi 20000 km, ale to se neprodá veřejnosti tak dobře, jako Lunar Gateway a úspora paliva není tak zásadní.
Cesta tam každopádně podle mě přežít půjde, riziko bude jen přistání (to, že úspěšnost bezpilotních sond je nízká, je zajímavý fakt). Cesta zpět bude ale fakt výrazně horší.
Ostatní argumenty jsou smíšené a nevyplývá z toho, že na Marsu všichni hned umřou. Co se zemědělství týče, nejpravděpodobnější je hydroponie, detoxikace marťanské půdy bude pracná (ale nejspíš ne nemožná).
Mluvit o "kolonializaci" je nešťastné z řady důvodu, i vzhledem k odmítání pojmu "kolonialismus" (je otázka, zda je jeho použití adekvátní pro mrtvý svět bez života, natož domorodého obyvatelstva). Elon si toho byl vědom a slogan "Occupy Mars" byl v tomhle směru vtipný.
V zásadě já užitečnost základny na Marsu nezpochybňuju a na rozdíl od Sabine si myslím, že zatímco lidí ochotných podstoupit(za jakýchkoliv podmínek) jednosměrnou cestu budou skutečně zlomky promile populace (ale to u miliardové populace planety znamená "méně miliony lidí"! a nepodceňoval bych stárnoucí zvídavé nerdy, kteří jsou smíření s tím, že někde a někdy tak jako tak umřou...), tak lidí ochotných zcela zadarmo dobrovolničit na Marsu něco mezi 5 a 10 lety se na světě najdou jednotky milionů (i když většina budou blázni, co nebudou tušit, do čeho jdou a až jim to někdo vysvětlí, tak couvnou). Limit 10 let je podle mě hranice, když by si to začali rozmýšlet (i když otázka v jakém věku). Největší problém je, že i když Elon (chytře) svojí vizí recyklace Starshipů (návrat z Marsu je ultra-neekonomický) nastolil dogma, v rámci kterého bude možnost návratu teoreticky rutinní, tak ve skutečnosti budou tendence motivovat lidi vydržet tam co nejdýl, když tam už budou.
Cokoliv delšího plánovat před tím, než se vyzkouší, co s lidským organismem udělá ta třetinová gravitace po delší dobu (vychází to minimálně rok), je blbost. Proto ta základna na Měsíci: dokud někdo nebude bydlet na Měsíci v šestinové gravitaci rok, je blbost ho posílat naslepo na Mars. V zásadě ale není důvod, když člověk přežije rok v beztíži, proč by nepřežil rok ve snížené gravitaci (ale dokud to nezkusíme, nejde to vyloučit). Vynechat Měsíc nelze, zkusit Mars je lákavé, řeči o "multiplanet species" ale ale typický korporátní motivační cancy. Nevím, jestli chci být "woke" se vším všudy, ale rozhodně chci osvobození lidstva od korporátního newspeaku a v tom mi Elon nepomůže.