• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ALMADDocker a kontejnery
    ADM
    ADM --- ---
    REFLEX: pridas cron do cointaneru s php, a spustis ho jako samostatny container s jinym entrypointem crond (tzn. mas porad jednu docker image ve ktery je php i crond, a spustis je s ruznymi entrypointy)
    REFLEX
    REFLEX --- ---
    je nejaka easy way jak rozbehat cron v dockeru?

    produkce jede pres docker-compose

    takze muzu:

    1) pridat cron primo do containeru kde mi jede PHP
    2) mit container vedle ktery bude volat ten jiny container, ale to vlastne nevim jak funguje :D
    INDIAN
    INDIAN --- ---
    FYI na CI/CD tu je specializovanej klubiki [ Continuous integration, App Deployment ]
    MARTEN
    MARTEN --- ---
    MLEKAR_STEIN: Predavani mezi jobama je tam taky, je na to trigger plugin. Ale je to teda ze musis triggerovat z jednoho jobu. Ne ze jeden bezi kazdy den a o vikendu chci spustit jiny job, ktery vezme parametry z jineho posledniho buildu. Ale zase jenkins ma hezke a jednoduche api, takze by se slo zeptat na latest build a vytahnout si parametry.
    Nebo... spustit trigger a mit at se spustenim ceka na vikend.
    Pokud jsem dobre pochopil problem.
    Mame treba projekt kde je asi 20 microservice. Kazda ma svuj CI. Jednou denne se spousti e2e testy. Vezmou se posledni buildute verze, kde vse proslo spravne. To se nasadi pres openshift na testovaci prostredi, spusti se testy. Kdyz je vse ok tak se otaguje ze tahle kombinace se muze nasadit.
    Klidne napis do posty, kdyby si chtel. Treba by me napadlo reseni, pokud si na jenkins nezanevrel :) A pokud to neumi, tak groovy script by tohle zvladnul, kdyz ne, tak vlastni plugin :)
    MLEKAR_STEIN
    MLEKAR_STEIN --- ---
    MARTEN: ja myslel sdileni nejakych dat mezi ruznymi buildy, jako ze potrebuju vedet jakou verzi mi posledni build vyrobil. treba ze to je 1.2.3. anzto jinej task na zaklade toho udela neco jinyho. a je potreba to mit jako samostatne tasky, protoze task 1 vyrobi treba nejakou image, ktera se moc sasto nemeni a task 2 na zaklade tehle image neco vyrobi dalsiho a jak potrebuju vedet jaka byla poledni verze. a neprisel jsem na to, jak to predat nejak hezky. a tagovat to latest neni moc reseni, protoze task 1 ve skutecnosti dela veci vic verzi a ja potrebuju vedet, ktery posledni verze to jsou a spravne je pouzit.
    to s tim spoustenim od pulky jsem nejak minul. diky.
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    tak za 3h instalace nového VM, v něm gitlab a Runner s dockerem.
    zbytek dne jsem zabil pokusem udělat build přes ci (gut) a push do repo (nicht gut)
    dík
    MARTEN
    MARTEN --- ---
    MLEKAR_STEIN: Ad jenkins: posouvani artifactu je bez problemu. Pokud je to v jednom containeru, tak samo od sebe. Pokud na kazdy step je jiny container, tak staci jen oznacit ktere soubory jsou artefactem. Nemusis resit nic sdileneho.
    Jenkins pro stepy podporuje i spusteni treba od pulky. Takze pokud na zacatku mas build, pak testy atd. Tak muzes priste buildnout treba jen posledni step a vzit jaky byl stav z posledniho buildovani.
    Jenkins je urcite slozitejsi, ale taky toho umi mnohem vic a da se mnohem lip rozsirovat, pokud je potreba.
    Vlastne ani nevim, jestli gitlab umi treba matrix buildovani, coz ne kazdy oceni, ale muze se hodit treba na e2e testy.
    Za mne velka vyhoda jenkinsu je taky v tom, ze je mu jedno kde je repository. Pokud se naucim gitlabci a pristi projekt bude na necem jinem, tak s tim nic neudelam.
    MLEKAR_STEIN
    MLEKAR_STEIN --- ---
    RATTKIN: jak pise indian, GitlabCI
    me osobne na tom prijde dobry to, ze je to predne v jednom s repository
    a za druhe, build beha v tzv,. runneru, coz je kontejner, kterej si rozbehnes tak nejak kdekoli a pripojis ho do gitlabu, runneru muze byt vice, muzou byt vyhrazene pro nejake joby, v tomhle rozhodne snaze nastavitelnejsi nez Jenkins. navic muzes v gitlabci importovat casti ci scriptu z jinych repo, takze muzaes mit buildici repo zvlast pripadne to mit hezky rozdeleny. umi to pracovat s tagovanim, takze to udela treba image s docker-tagem kterej ma git hash a zaroven ji vyrobi s docker-tagem kterej ma v sobe git tag. (ntvl. prilis mnoho tagu)
    Jenkins nejak spravuju a vlastne se mi moc nelibi, blbe se to ladi, anzto to vlastne musis dycky pustit celej jenkinsfile a pokud mas v pipeline vetsi mnostvi stage, ktere trvaji par minut a jsou na sobe zavisle, tak je to blby, da se to samozrejme nejak resit a obejit, ale neni to pohodlny a co ma jenkins blbe vyresene je sdileni dat mezi buildy. bud musis push nekam do repo, nebo udelat nejakej persistentni adresar kde si odlozis nejaky file. to uz rovnou clovek muze pouzit ten gitlab. jako je par veci ktery necham radeji v Jenkinsu, ale neni jich moc.
    A slozitejsi veci stejne je potreba udelat nejakym scriptem, nechces to psat v groovy v jenkinsfile, kde se to stejne bude blbe ladit. nebluve o tom, ze pak ti jenkins nadava, ze delas nebezpecny veci a musis vyslovne povolovat ve scriptapproval. o problemech s deklarativni vs. scriptovana pipeline to radeji nechame stranou vubec.
    MARTEN
    MARTEN --- ---
    RATTKIN: Tech moznosti je strasne moc. Za mne zalezi jestli je to self hosted, nebo nejaky cloud. Taky jak je to velka aplikace, jestli se pocita s balancingem/failoverem,...
    Traefik je super na male veci. Pokud resit nejake skalovani, tak haproxy. Pripadne openshift, rancher, nebo jine self hosted. Casto si to pak resi sami.
    QUOING
    QUOING --- ---
    RATTKIN: traefik

    Let's Encrypt - Traefik
    https://doc.traefik.io/traefik/https/acme/
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    jak děláte to, aby každý (některý) docker container měl hostname a letsencrypt certifikát?

    teď máme portainer na správu stacků, jeden nginx na letsencrypt který to háže na porty stacků a v každém stacku znova nginx, nechápu to jak je to udělané a nezdá se mi to..
    MARTEN
    MARTEN --- ---
    RATTKIN: Jak pise INDIAN, gitlab se da hostovat, community edition je docela dostacujici. Github se da taky hostovat lokalne. CI pouzit bud z toho, nebo miliardu dalsich alternativ. Osobne preferuji jenkins. Gitlab CI/Bitbucket pipeline/... nejak nedela vse co bych chtel. V jenkinsu mame i joby nejen na CI, coz by nam gitlab ci nedostacovalo. Plus nam generuje reporty a je tam obecne vetsi prehled a flexibilita.
    Ale treba nejlehci varianta muze byt klidne i jen git/svn hook.
    INDIAN
    INDIAN --- ---
    RATTKIN: gitlab lze v klidu pouzivat i interne a obsahuje nativne i vlastni docker registry.
    + samozrejme vlastni CI implementace (obdoba jenkins)
    mno a samozrejme hromady jinejch ficur...

    my uz ho pouzivame 3. rokem a spokojenost ... plne zaintegrovanej mezi interni aplikace diky API, prihlasovani uzivatelu pres externi SSO, hodne vyuzivame prave i interni registry (kazdej projekt ma svuj napespace) a diky tomu prechod na kontejnery byl i jednodusi pro plno vyvojaru, admini se zas docela naucili ovladat git (mame par internich nastroju na principu gitops).
    QUOING
    QUOING --- ---
    RATTKIN: za me zvitezila kombinace gitea+drone (CI) presne pro tenhle ucel - commit->container build+testy->push do registry..

    Self Hosted CICD with Gitea and Drone CI - DEV
    https://dev.to/ruanbekker/self-hosted-cicd-with-gitea-and-drone-ci-200l
    Docker | Drone
    http://plugins.drone.io/drone-plugins/drone-docker/

    dalsi co muzes zkusit je self-hosted Gitlab, a pak treba Jenkins jako CI.. urcite je toho vic, bude zalezet asi na konkretnich pozadavcich
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    co se dnes používá na automatický stavění docker container po commitu nového kódu?
    v práci máme ruční skripty nad svn a chceme přejít na Git+nějaký auto build.
    nevím ani jak to hledat, všichni jsou zřejmě na github nebo gitlab, ale náš kód je tak dobrý, že musí být tajný a nesmí odpustit prostředí firmy.
    K4N3C
    K4N3C --- ---
    Ahoj, mám dotaz: jsme bezpečnostní firma, zaměřujeme se primárně na ochranu enterprise sítí (velký společnosti, telco, armáda, kritická infrastruktura) a jsme v tom myslím docela dobrý. Technologický partner, se kterým děláme a jehož řešení používáme, před rokem koupil společnost Twistlock, kterou přibral do portfolia a rozšiřuje tak služby i na oblast DevSecOps, ochranu kontejnerů a serverless. Hledáme někoho, koho zajímá oblast bepzečnosti v prostředí kontejnerů a kdo by byl ochotný poslechnout si jak tato oblast produktů funguje, případně dostal demo na vyzkoušení a probral s námi, zda je taková ochrana skutečně přidanou hodnotou a zda by něco takového používal.
    Odměnou může být nějaká dlouhodobější spolupráce na projektech, možnost pořízení nástroje do firmy se zajímavou slevou, posun do oblasti DevSecOps atd. Případně se dá domluvit i na placeném otestování jako službě.

    Elevator pitch:
    Nástroj umožňuje zabezpečení celého životního DevOps cyklu, a to pro všechny běžně využívané platformy, aplikace i cloud prostředí (např. Docker, Kubernetes, GCP, Azure, AWS i Openshift). Mezi zásadní dostupné funkce patří mimo jiné:
    1. Vulnerability Management – automatický nástroj pro zjišťování známých zranitelností napříč všemi hosty, kontejnery i funkcemi serverless computingu.
    2. Cloud Native Firewall – integrovaný L4 a L7 firewall v prostředí Kubernetes, zajišťující vhled do síťové komunikace mezi kontejnery a mikroslužbami na úrovni aplikací, funkci IPS a mikrosegmentaci.
    3. Runtime Defense – behaviorální analýza a automatizovaná detekce i prevence incidentů v prostředí kontejnerů.
    4. Access Control – centrální monitoring Kubernetes, auditování hostů, inspekce logů a monitoring příkazů docker, sshd a sudo events.
    5. CI/CD integrace – skenování vulnerabilit při zavádění nového kódu v CI/CD pipeline, např. prostřednictvím modulu do nástroje Jenkins.

    Nesnažím se tu teď nic prodávat, jde mi vážně o možnost spolupráce a dostat od někoho z oboru reálný feedback. Kdyžtak pošta prosím.

    Disclaimer: nikdo z nás není developer :-)
    ONLINEQUE
    ONLINEQUE --- ---
    URPUTNIK: mozna jsem jenom narazil na samy juniory, nevim ;-) Mozna jsem i ja po letech stale jenom junior. Ano, cim vic veci poznavam, tim vic zjistuju, co jeste neumim.. Kazdopadne tahle filosoficka debata uz je trosku offtopic ;-) Ale chapu to, co pises a to sestavovani imagu timhle tebou popisovanym zpusobem urcite smysl ma, zni to dost logicky.
    ADMIX
    ADMIX --- ---
    ADM: ja se priznam ze jsem zcela nedustojne predpokladal tu runtime zmenu, pac veci ktery jsem videl lidi delat ...
    muj oblibenej favorit byl devops ninja co resit jak v aplikacnim kontejneru pustit init, aby mu to vevnitr nastartovalo cron, pac lift-and-shift zahrnoval tri crontaby :D
    URPUTNIK
    URPUTNIK --- ---
    URPUTNIK: a tech pripravenych image bude samozrejme vic, protoze db bude potrebovat neco jineho, webovy kontejner taky atp ..
    URPUTNIK
    URPUTNIK --- ---
    ONLINEQUE: disclaimer, jsem dlouho vyvojar a castecne uz fusuju i k adminum (protoze nasi admini se virtualizace boji) .. troufam si tvrdit, ze "developeri jsou lenivi" je hodne zjednodusene videni sveta, ktere Ti asi moc nepomaha, ne? dovedu si predstavit a zcela chapu, ze to bude platit v "nizsich urovnich" hierarchie, protoze jsou to juniori a maji uplne jine problemy a jinou perspektivu .. ale technicky dluh je problem stejne tak administratoru, jako vyvojaru, takze u nas treba tohle pada na hlavu seniornich programatoru ..

    vize, kterou mame o tom, jak to adminum predame, je, ze si programatori reknou 'parametry', ktere ten image musi splnovat (aka musi tam byt napr JAVA_HOME, musi tam byt nahrane JDK 8+ na ktere JAVA_HOME ukazuje, a instalovane ssh + curl a verejne certifikacni autority, a uzivatel musi mit nahrany konkretni ssh klic) .. senior vyvojari pak vyjdou z takoveho image, nahraji si tam treba AS (tomcat, wildfly, nastavi ho aby se spoustel, atp) .. a tim vznikne "dev base image" ktery pouzivaji juniori, protoze tam maji to co potrebuji, jen si tam mountnou treba adresar se zdrojakama, rozsiri si ho o debug nastroje atp .. do produkce ale pujde ten baseimage od seniora s otestovanou a otagovanou verzi ..
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam