• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ALMADDocker a kontejnery
    ADMIX
    ADMIX --- ---
    JON: tak to tady nejspis placam kraviny, pac evidentne mate dost srandy sami o sobe :))
    JON
    JON --- ---
    ADMIX: zadna hyperbola :-) pul dne zadna mira - jsme navic lehce paranoidni, takze restart fyzickeho serveru po outage vyzaduje rozsifrovani disku, a k tomu jsou potreba nadpolovicni vetsina opravnenych (plus jsou nejake rezervni klice v trezorech) - no a kdyz to tramtarie2 mezitim zvlada odbavovat, tak neni duvod tahat lidi z dovoleny. :shrug:
    JON
    JON --- ---
    SAMGARR:
    MUXX:
    tak nejsem sam kdo narazil na nejake trable: https://thenewstack.io/more-problems-with-gitops-and-how-to-fix-them/
    Treba zde popisovany rollback kdyz se deploy nepodari - ma se ten rollback stat automaticky (a pak zanest do gitu), nebo se ma (automatizovane) zanest do gitu a na zaklade toho se stat automaticky? Nebo se nema stat nic - protoze ja jsem preci rekl, za tam tu verzi chci, a system bude v divergentnim stavu - co se stane kdyz nekdo pushne dalsi zmenu, ktera je stejne nenasaditelna jako ta aktualni, ale testama prochazi. Kdo takovou zmenu pozna od zmeny, ktera ma stav opravit?
    MUXX
    MUXX --- ---
    JON: Ty to pises jako by git byla firma co se stara o intrastrukturu. Git je zdroj pravdy, ale tooling a procesy si musis udelat sam.
    SAMGARR
    SAMGARR --- ---
    JON: Ten git je pravne jedinej deklarativni zdroj pravdy, skutecnej stav veci te z pohledu toho gitu nezajima - to uz je vec toolu kterej ten kod/predpis/manifest z toho gitu aplikuje.
    Kdyz tam budes mit predpis pro Ansible aby na serveru XY vytocil nejake docker kontejnery a shodou okolnosti je server zrovna v plamenech tak ti Ansible, potazmo tvoje CI/CD bude rvat ze je neco v neporadku, ze se danej playbook nepovedlo aplikovat. Pak se uz jen rozhodnout jestli vzit do ruky hasicak nebo commitnout do gitu, ze te server XY nezajima a ze ty dockery chces na serveru XZ ;)
    FALLENANGEL
    FALLENANGEL --- ---
    ALMAD: :)

    Argo CD - Declarative GitOps CD for Kubernetes
    https://argoproj.github.io/argo-cd/

    Flux
    https://fluxcd.io/
    ALMAD
    ALMAD --- ---
    Argo sem neznal a nejdřív to na mě vyhodilo tohle Argo, což musim říct, že mě dost vyděsilo :D

    https://argoapp.live/
    ADMIX
    ADMIX --- ---
    JON: haha, jasny :D git bude vzdycky chvili kecat - to je IMHO odpovednost hlavne toho IaC toolingu, aby ti jasne ukazal state of the world a o co se zrovna ted pokousi, a proc to nejde, pripadne proc to trva.
    Mit dependency v tramtarii kde muzes mit pul dne vypadek (chapu ze je to hyperbola) je trochu mimo moji oblast zkusenosti - to jsou casy a vzdalenosti ktery jsou uplne mimo cokoliv co si muzu dovolit :( ale chapu kam tim miris
    JON
    JON --- ---
    INDIAN: hmm, asi lepsi oddil, trochu zavidim.
    INDIAN
    INDIAN --- ---
    JON: jenom ja ... casove tezko rict na clovekodni, koncepce se menila behem vyvoje a ja to delal bokem vedle dalsich projektu... vicemene do pul roku to bylo hotovy
    JON
    JON --- ---
    JON: no stezuju si hezky, ale ve skutecnosti me to bavi :-)
    JON
    JON --- ---
    ADMIX: Ja ten koncept myslim docela dobre chapu, a rekl bych, ze jsem i jeho zastancem.

    Jen jsem uz zazil nejaky hard limits typu - a nenaspinuju a nenaspinuju, pac jste precerpali limit na pocet virtualu / nemate prachy na karte, mame vypadek na cloudovejch loadbalancerech apod.
    Pripadne bezi mi statefull sluzba nekde v tramtarii, a jsem si celkem jistej ze bezi (mistnaci se na ni dostanou), ale od nas je treba pul dne sitove nedostupna - a ted co? Zabit a naspinovat nova nejde, a i kdyby sla, tak to ssebou prinese nejakou ztratu - je lepsi vetsinou pockat, az se to rozjede (ale taky nemusi).
    Takze jsem X hodin v situaci, kdy git keca, a behem te doby se musim ridit i nejakymi dalsimi informacemi, nez z gitu, abych treba neninkrementoval na verzi, ktera s tou sitove nedostupnou nebude kompatibilni.

    A trochu stranou - ta problematika cattle not pets se jen presouva z urovne kontejneru/virtualu na uroven datacentrum/poskytovatel sluzby.
    FALLENANGEL
    FALLENANGEL --- ---
    ADMIX: Persistentni storage je persistentni. Tu rozhodne nechces kazdej vikend vytacet znovu :) I kdyz mas stateless deployment tak (temer) vzdycky potrebujes nejaky data ukladat.

    JON: V ramci GitOps se prave pouziva Argo, nebo Flux. Ale dovedu si prestavit, ze Ansible, nebo podpobnej automatizacni nastroj udela podobnou sluzbu. Jenom to bude trochu vic prace.
    JON
    JON --- ---
    SAMGARR: jo, ale potom ten git neni jedinej zdroj "pravdy" - musim mit este nejakej dalsi tool, kterej mi povi, jaka je situace doopravdy. Kdyz ten stroj politej kafem shori, a my se rozhodnem ze ho uz nepotrebujeme, jak se to dostane do gitu v popisu infrastruktury?
    A na zaklade gitu (jedineho zdroje pravdy), si pak nekdo naplanuje, ze muze databazi jejiz jedna replika ma bezet na tom politem stroji, odstranit odjinud, kde potrebuje vic mists (a furt to budr safe). No a pruser je na svete. Je to hodne extremni a zjednoduseny priklad (a tomu problemu se snadno predejde prostym flagem, ze realita neni in sync s gitem) , ale hezky ilustruje ten problem s tim "single source of truth".
    Ale jak rikam, jdu si k tomu nacist posledni vyvoj, pac jako koncept mi to prijde super.
    ADMIX
    ADMIX --- ---
    JON: to co pises je presne duvod proc kontejnerovy deploymenty potrebujou bejt cattle, not pets. Neni to ciste jen o kontejnerech (taky to v praci delam, na urovni VM), ale zaklad je ze kdyz se cokoliv stane (git ti vyleje kafe do virtualu) tak prvni vec co udelas je ze ten virtual/kontejner vyhodis a roztocis novej, z image kterej vis ze je funkcni a otestovanej (system testy, UAT, whatever).
    Ma to zabavny edgecases (treba jak moc chces IaC pro persistent resources jako DB nebo disky), ale kdyz mas stateful a stateless spravne oddeleny, tak kazdej rozumnej orchestrator umi delat to cos napsal, tj. kdyz se nekde neco nepovede, zrecyklovat a zkusit znova - a ty jen popises jak chces aby to vypadalo jako to bude hotovy, jak pise SAMGARR.
    SAMGARR
    SAMGARR --- ---
    JON: Ty v tom gitu mas popsano jaky by ten stav mel byt, ne jaky je. Cesta jak toho stavu dosahnout je pak uz odvisla od toho jake nastroje pouzivas.
    JON
    JON --- ---
    INDIAN: Kolik vas to delalo, jestli se muzu zeptat (a jestli to jde nejak odhadnout)? Ty plus dva az tri dalsi lidi, odhaduju.
    JON
    JON --- ---
    ALMAD: tam myslim jde o reseni toho odvekeho problemu - ok mam comit s appkou (infrastrukturou, whatever) ktery se ma nasadit - tedy popis stavu v jakym to "ma byt", tak se to nejak samo nasadi, ale ouha - na jeden ze stroju se to nepovedlo, protoze ten stroj nekdo polil kafem, nebo je proste jen chyba v kodu - takze co je v gitu se zacina vzdalovat realite, tomu "co je".
    A co ted? Nejakej automat commitne zmeny, aby to situaci reflektovalo?
    Ale ja chci aby to tam bylo nasazeny (jen to nejde), az nekdo ten stroj fyzicky vymeni, tak se to tam ma hned nasypat (nejlip samo).
    Imo typickej (a zajimavej) problem slepice a vejce.
    Musim se ale podivat, jak vyvoj pokrocil s tim Argo a Fluxem, delsi dobu jsem to nezkoumal.
    FALLENANGEL
    FALLENANGEL --- ---
    ALMAD: Asi se shodneme na to, ze git je standard pro uchovavani techhle veci (kdyz to nekdo mysli s IaaC vazne).
    MUXX
    MUXX --- ---
    ALMAD: Jsou odbornici co to treba cely napisou jako bash/groovy v jenkinsu a historii kodu resi zalohovanim serveru kde bezi jenkins. Videl jsem i jiny enterprise reseni ktery melo vlastni “VCS” a dohledat tam zmeny bylo peklo.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam