Tíživá situace v oblasti veterinární péče o hospodářská zvířata a koně. Otevřený dopis veterinárních lékařů a chovatelů
V Ústeckém a Libereckém kraji je akutní nedostatek terénních veterinárních lékařů s potřebnou specializací. Veterinární lékařky MVDr. Lýdia Suková, MVDr. Kristýna Hodinová, MVDr. Eliška Šanderová a MVDr. Markéta Lehmanová proto zaslaly otevřený dopis Ministerstvu zemědělství ČR, Veterinární univerzitě v Brně, Komoře veterinárních lékařů ČR a vedení Ústeckého a Libereckého kraje.
Otevřený dopis veterinárních lékařů Ministerstvu zemědělství ČR, Veterinární univerzitě v Brně, Komoře veterinárních lékařů ČR a vedení Ústeckého a Libereckého kraje:
Vážený pane ministře, vážený pane hejtmane, vážené kolegyně a kolegové,
obracíme se na vás, abychom vás upozornili na hrozící kolaps veterinární péče o hospodářská zvířata a koně v Ústeckém a Libereckém kraji a požádali vás o nezbytné kroky vedoucí ke stabilizaci dále již neúnosné situace.
Počet veterinárních lékařů zajišťující péči o velká hospodářská zvířata v Ústeckém a Libereckém kraji je dlouhodobě nízký, stejně jako počet veterinárních lékařů, kteří se specializují na péči o koně. Poté, co v loňském roce skončily v Ústeckém kraji další dvě lékařky s touto specializací, se situace dramaticky zhoršila a stav je již kritický – stávající lékaři jsou extrémně přetížení a na mnoha místech regionu nemá kdo zabezpečit ani základní preventivní, diagnostickou a terapeutickou péči - o pokrytí pohotovostní službou pak nelze hovořit vůbec. Dovolte nám, abychom vás s dlouhodobě neutěšenou situací seznámili detailněji.
Z dat ČSÚ vyplývá, že v Ústeckém kraji je cca 45.000 kusů skotu, 2.300 kusů koní, 16.000 kusů ovcí, 3.000 kusů koz. V Libereckém kraji 48.800 kusů skotu, 2.500 kusů koní, 14.800 kusů ovcí a 3.500 kusů koz.
Terénní veterinární lékaři se dělí na tzv. „prvoliniové“ (něco jako obvodní lékaři) a „druholiniové“ specializované lékaře. A právě prvolinioví lékaři zabezpečující základní preventivní a terapeutickou péči včetně pohotovostí kriticky chybí.
Na 2.300 koní jsou v Ústeckém kraji tři praktikující veterinární lékaři (což při prostém průměru znamená 766 koní na jednoho), z toho jsou dvě matky malých dětí, pro které je nemožné vyjíždět k urgentním případům a držet pohotovost. V Libereckém kraji je na 2.500 kusů koní cca 7 lékařů specializovaných na koně (tzn. průměrně 357 koní na jednoho lékaře)., k pohotovostem jsou schopni vyjíždět 4 lékaři. To znamená, že akutní výjezdy na území dvou krajů s 4.800 kusy koní pokrývá 5 až 6 lékařů.
Populace veterinárních lékařů se zaměřením na velká zvířata a koně výrazně stárne. Jen v okrese Česká Lípa je sedm lékařů blížících se důchodovému věku. V ostatních okresech je to stejné nebo horší. Za poslední čtyři roky nastoupili do praxe v obou krajích tři lékaři. Ostatní lékaři, kteří nastoupili, práci v oboru během půl roku „vzdali“.
Dlouhodobě neřešené a přehlížené problémy veterinární péče v obou krajích můžou pak dovést v některých lokalitách jak chovatele, tak veterinární lékaře do složitých situací, během kterých se dostávají do konfliktu se zákonem - od porušování zákona na ochranu zvířat proti týrání (nezabezpečení preventivní a neodkladné veterinární péče), přes nedodržování veterinárního zákona až k porušování zákoníku práce kvůli přesčasům, které daleko přesahují povolené normy. O riziku šíření nákaz přenosných ze zvířat na člověka ani nemluvě.
Péče o koně a velká zvířata v Ústeckém kraji kolabuje, a přestože nemáme k dispozici přesné údaje, ze situace jasně vyplývá, že během pěti až sedmi let nebude mít kdo poskytnout ošetření velkému počtu skotu a koní ani v Libereckém kraji. Podobný stav, podle informací od kolegů vládne i v Plzeňském kraji a v některých okresech, jako například Mělník.
Apelujeme proto na všechny oslovené strany, aby výše popsanou neudržitelnou situaci začali neprodleně řešit. Jsme připraveni poskytnout maximální součinnost pro diskusi a podílet na hledání společného řešení.
S úctou
MVDr. Lýdia Suková, MVDr. Kristýna Hodinová, MVDr. Eliška Šanderová a MVDr. Markéta Lehmanová