• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PESKoně a přirozená komunikace a vselijaka dalsi zvirena
    Koně z jiného úhlu pohledu, než jako cvičební náčinní.
    Zvídaví lidé vítaní, stejně jako vlastní zkušenosti.
    rozbalit záhlaví
    PES
    PES --- ---
    CAROLIAN: hele, zase blázen nejsem...
    CAROLIAN
    CAROLIAN --- ---
    PES: tak si to tam kup a předveď, jak to jde lépe....
    PES
    PES --- ---
    CAROLIAN: tady by se to oplatilo, trocha automatizace (termospínač, topné kabely pro udržení nezámrznosti) a prakticky nula starostí s vodou...
    ...jako to v té stáji nechápu celá léta, že se tam nedopracovali alespoň na úroveň odstraňování takovéhle zbytečné práce (za mne by nezámrznou napáječku měla úplně každá ohrada a postupně nejspíš i každý box, samo v pořadí využití...)
    CAROLIAN
    CAROLIAN --- ---
    PES: tak kdyby byly v prdeli ryby......

    ale někdy se věci nehodí dělat, nebo to nestojí za to... já jsem zvažovala přívod vody k chlívku - je to jánevím padesát, sedmdesát metrů, kde by se musel vykopat příkop (hluboký, -30°C tu není až tak úplně nezvyklé), plus co pak s tím vývodem - v chlívku to nechci, kozy se nesmí namočit, takže v případě prasknutí vody, nebo kdyby někdo blbnul s kohoutkem (kozy jsou velmi vynalézavé) a chlívek vytopil, tak je to veliký průšvih - no a venku s těmi mrazy mi to nepřijde moc ošetřitelné... takže v létě tam mám nataženou hadici, a doplňuju jen sud s napáječkou a velký kýbl na pastvině - a v zimě nosím kanystry - to má výhodu v tom, že přinesu teplou vodu z kuchyně - kozy milují teplou vodu... a kanystr ráno a kanystr večer (mých sedm malých kozenek vypije dohromady 10-15 litrů denně) není zase až takový problém - protože stejně tam někdo musí chodit krmit (v létě to docházení není až tak nutné, když mají pastvinu a víc zdrojů vody)
    PES
    PES --- ---
    Kdyby mi to ve stáji říkalo "pane", tak jsem nejspíš Vobluďákovi (resp. i všem koním kolem něj) koupil ve slevě tohle a dal to tam do studny, aby to nezamrzalo a k tomu napáječky s ohřevem... a bylo by po starostech s doplňováním, ohřevem, zamrzáním...

    CAROLIAN
    CAROLIAN --- ---
    jinak tohle jsou "kamerunky", apriori masné plemeno, ale jedna z mých koz dobře dojí - posledně to byl rok a půl, kdy měla standardní množství mlíka - zasušila jsem jí až na podzim, hlavně proto, že už to bylo neúnosné organizačně (a kosa, a tma a tak).... no a Fantomas je její dcera - a má docela zformované vemínko (ty kamerunky mají jen struky a vemínko se jim tvoří až po kůzlatech), tak doufám, že by mohla být taky dobrá mléčná koza - ale uvidíme. Proto jsem stála tolik o ta kůzlata, protože si myslím, že by tohle mohla být dobrá chovná linie.

    Moje druhá původní koza měla mlíko jen pár měsíců a její dcery mají právě jen ty struky, vůbec to nevypadá jako vemínko. Navíc jedna z těch mladých koz je děsný trdlo, skončila na dva dny se sondou do žaludku a pak byla více méně na flašce - myslím si, že jí chybí různé instinkty a tak, takže tu snad ani ke kozlovi brát nebudu, kdo ví, jak by to dopadlo s jejími kůzlátky, obávám se, že by to nedala a já jsem už moc stará a líná na to, abych vstávala co dvě hodiny a krmila nějaké mládě z flašky... Její dvojče je naopak velmi inteligentní srandistka, tak od té bych chtěla mít časem kůzlátka "pro radost".
    CAROLIAN
    CAROLIAN --- ---
    PES: dělala jsem to svépomocí (za pomoci kamarádky), protože jinak to smí dělat jen veterinář a pak jsme se snažily vmasírovat inkoust do uší.... u příštího vrhu to budu dělat dokud jsou kůzlátka malá a dají se udržet... s dospělou kozou to byl zápas ve volném stylu....
    PES
    PES --- ---
    CAROLIAN: a to ji měli tetovat DOVNITŘ uší, že? ;-)
    CAROLIAN
    CAROLIAN --- ---
    tady jeden Fantomas....

    CAROLIAN
    CAROLIAN --- ---
    ANABEL_LEE: začátkem května.... když to dobře dopadne.... to už by ani nemusel být sníh.... :-) (trochu se děsím, máme mít teď pár dní s windchill -40°C - kozy mají chlívek, s trochou vyhřívání, nastěhovala jsem jim tam i slepice, tak snad to všichni zvládnou...
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    CAROLIAN: meee tak at se to udrzi a zddarne porodi :) kdy ma maminka termin ? :D
    CAROLIAN
    CAROLIAN --- ---
    ANABEL_LEE: ano, máte mi gratulovat.... a je to koza...

    Totiž to byla / je / ještě bude anabáze.... v roce 2020 jsme se stěhovali, později jsme si přivezli naše dvě kozenky - už teda březí... ale při stěhování jsem ztratila papíry na kozy. Během covidu se ADGA totálně zahrabala a neodpovídali na telefony ani emaily, takže se mi nepodařilo z nich vylámat kopie. Na jaře 2021 se narodila kůzlata, která ač měla papírové matky i otce, tak neměla papíry. Další rok ADGA zaváděla "nový systém" - se stejným výsledkem jako covid - absolutně se s nimi nedalo nijak komunikovat nebo něco vyřídit. Loni v létě jsem konečně po konzultacích našla cestu, jak se postupně dobrat k papírům původních koz (musela jsem si udělat novou registraci, přes úplně jinou organizaci jsem dokázala najít databázi s čísly původních koz a pak teda sloučit mou původní registraci s původními kozami a novou registrací). Pak jsem musela najít majitelku kozla z roku 2020 - která mezitím prodala kozla i celý ranč, a tudíž už neměla na kozla papíry, ale nakonec byla schopná a ochotná mi podepsat papír o připuštění (proč jsem měla naskenované papíry jejího kozla, ale ne papíry vlastních koz, to nechápu dodnes - asi Němec). Takže jsem na podzim zaregistrovala konečně kozy narozené v roce 2021. Do toho chovné kozy musí mít tetování v uších - což jsem se pokusila spáchat na jedné z koz - s výsledkem dvě zelené chovatelky, zelený chlívek a koza vypadající jako Fantomas. Taky odvézt kozu k vetovi na krevní testy. No a pak stačilo najít chovatelku s kozlíky a kozu připustit (sladit kozí říji, s mou prací - 3-4x týdne odpoledne od 16:00 a prací chovatelky - 5x týdně do 15:30 a tím, že jsou doma haranti z univerzity - aby mi někdo pomohl kozu naložit a vyložit). Naštěstí koza byla v říji v neděli (čímž odpadlo slaďování zaměstnání dvou osob, i to, abych měla dostatečný počet dobrovolníku na kozí rodeo). Naštěstí byla chovatelka rozumná a když bylo jasné, že je naše kozena totálně vystresovaná a vyděšená, tak si jí tam nechala na půl dne.
    PES
    PES --- ---
    ANABEL_LEE: podle toho kdo je tu ta koza ;-)
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    CAROLIAN: mame ti gratulovat? a to mas v brise ty nebo nejake zvire?
    CAROLIAN
    CAROLIAN --- ---
    v levém horním rohu je vidět páteř
    CAROLIAN
    CAROLIAN --- ---
    PES
    PES --- ---
    Jo, z tohohle bych měl také obavy, ale naštěstí žádná ledová plocha v okolí Vobluďáka, kam by se mohl dostat, není...
    Kůň uklouzl na zamrzlé louži u pole na Pardubicku, na nohy ho stavěli desítky minut - Novinky
    https://www.novinky.cz/clanek/krimi-kun-uklouzl-na-zamrzle-louzi-u-pole-na-pardubicku-na-nohy-ho-staveli-desitky-minut-40457026
    PES
    PES --- ---
    VAMPY: na jaře určitě, to z něj budou padat "až na zem" ;-)
    VAMPY
    VAMPY --- ---
    PES: Ten ty chlupy bude mit za chvili az na zem :)
    PES
    PES --- ---
    Zdá se, že zatím mrazy dobré, voda zjevně nezamrzá, jídlo koníček z kyblíku také sní dřív než by zmrzlo.
    A na sluníčku se chvíli bez deky pěkně vyhříval (ta tmavá barva je výhodou)...

    PES
    PES --- ---
    A něco málo "Ezo" z iDnes plátku ;-)
    Když jsem byla na dně, dal mému životu nový směr kůň. Umí mi číst myšlenky - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/hobby/mazlicci/kun-terapie-smutek-energie-farma-spiritualita.A231230_190955_hobby-mazlicci_bkch
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam