• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PESKoně a přirozená komunikace a vselijaka dalsi zvirena
    Koně z jiného úhlu pohledu, než jako cvičební náčinní.
    Zvídaví lidé vítaní, stejně jako vlastní zkušenosti.
    rozbalit záhlaví
    PES
    PES --- ---
    PES: pak (po krátkém šlofíčku po jídle) pak pochopitelně šlapal dál na procházku...

    PES
    PES --- ---
    PES: ...a pak jsme poodešli kousek od stáje a na sluníčku po jídle šlofíčka. Relax důchodce, on si chvilku dá pauzu, zároveň trochu stráví ten sežraný kyblík "druhé snídaně" a pak se probere a bude celý natěšený jít někam okolo na procházku.

    PES
    PES --- ---
    Ranní "druhá" snídaně...
    ...a už jdou ty chlupy jistě dolů, vyčesala se pěkná hromádka.

    SHAMPOO
    SHAMPOO --- ---
    Doufám že to nebude mega tapeta. Musim moji půlroční hnidu dneska pochválit. Nechala si už celkem na pohodu vystrouhat nohy :) a bylo hnusně a pršelo a hnusná zlá matka na ní hodila deku jakože TU deku, co žere malý koně, hrůza :)

    PES
    PES --- ---
    PES: dnes mi ho bylo líto, naznačoval, že by se šel projít, ale bohužel chtěl směrem i hl.silnici, kde jsem ho bohužel musel zklamat a pakv otočit zpět, i když koukal na auta a že by v klidu i přešel, ale na druhé straně prakticky nic není, kousek cesty kolem řeky končí mostem, na který místní starostka nechala dát značku zákazu jízdy na koni (asi se obávají o ten dřevěný most, který před pár lety nechali zrekonstruovat za takovou dotační sumu, že na to jak tam jen vyměnili několik pochůzných trámů a vyměnili vršek dřevěného zábradlí, tak z toho zhruba 1.5M muselo někomu zbýt na auto či pořádný kus domu, ale že by tam dali gumové rohože, aby se jim to neochodilo, to už ne)...
    PES
    PES --- ---
    V dnešním sobotním teplém, ale hodně větrném dni se koníček odvážně vydal z ranče na procházku...
    ... samozřejmě také zkontrolovat, zda už by se neobjevila nějaká tráva k okusování

    PES
    PES --- ---
    Dnes mi koníček přeházel původní pracovní rozvrh, ale naštěstí to šlo "flexibilně přeházet" (i když to znamenalo, že jsem pak u zákazníků zůstal až skoro do tmy a tím pádem odpolední plány na práci v home-office se přesouvají do časů nočních)...
    ...nicméně koníček má vystrouháno (na to, že dnes musel jen stát a držet postupně nohy, tak se tvářil a dělal neustále "xichtíky" jak moc už to koníčka nebaví).
    PES
    PES --- ---
    Dnes nádherné počasí na výlet...

    PES
    PES --- ---
    Co mne by tedy asi mohli vomejvat, kdyby se stalo něco jako tohle uvíznutí - z něčeho takového jsem měl vždy obavy i na takových těch svodech vody z lesních cest, kdy je to také de-facto buď kovový profil anebo úzké koryto mezi kládami jako rýha napříč cestou tak akorát na kopyto :-(

    Kůň se zaklínil kopyty v kolejnici na přejezdu. Vyprostit ho museli hasiči - Novinky
    https://www.novinky.cz/clanek/krimi-kun-se-zaklinil-kopyty-v-kolejnici-na-prejezdu-vyprostit-ho-museli-hasici-40452274
    PES
    PES --- ---
    VAMPY: Naštěstí Vobluďák, kdyby se moc oteplilo a delší dobu, tak mu deku sundají (a samo před zimou a deštěm zase nasadí), popř. bych jim tam zavolal anebo zajel...
    ...také jsem četl (a viděl v TV), jak zvedali kobylu, nicméně tam byla poznámka, že měla předtím nějaké zranění, které asi nebylo úplně doléčené

    Kobyla se po pádu nemohla zvednout, zpět na nohy jí pomohli hasiči - Novinky
    https://www.novinky.cz/clanek/krimi-kobyla-se-po-padu-nemohla-zvednout-zpet-na-nohy-ji-pomohli-hasici-40458616

    pak byl případ uklouznutí na ledu, kdy nebyla z fyzikálního hlediska pro koně šance vstát a ani se dostrkat mimo led (a ani s ním pohnout bez opory mimo led)

    Záchrana na Pardubicku: Kůň uklouzl na ledu, pomoc museli hasiči | Blesk.cz
    https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-krimi/773579/dramaticka-zachrana-na-pardubicku-kun-uklouzl-na-ledu-pomoc-mu-museli-hasici.html

    pak jsem četl o tom v Jarošově

    Koníkovi v Jarošově nad Nežárkou museli na nohy pomoct hasiči s nakladačem - Jindřichohradecký deník
    https://jindrichohradecky.denik.cz/zpravy_region/kun-zvedani-na-nohy-nakladac-hasici-jarosov-nad-nezarkou.html

    a více (čtvrtý a další) jsem nezahlédl ve zprávách.
    VAMPY
    VAMPY --- ---
    PES: Jsem hlavne koukala, ze pastevne chovani kome ted padaji jak hrusky. Asi je to pocasi chvili zima chvili vedro zmaha. Cetla jsem za posledni tyden uz asi ctvrtou zpravu, ze nekde hasici museli zvedat kone :/
    PES
    PES --- ---
    CAROLIAN: tak jo, je to opravdu čistokrevný Pyrenejský pastevecký hafan ;-)
    PES
    PES --- ---
    PES
    PES --- ---
    Dneska těžce větrný den, je třeba dávat pozor, aby na nás někde něco nespadlo (třeba nějaký zlomený strom :-/)

    PES
    PES --- ---
    PES: ...a dnes (opět nádherné jasné počasí díky tlakové výši, ovšem ze stejného důvodu také mrazy, ráno to lízlo i něco pod -10°C a nad nulu se teplota opatrně vydala až po 13h) měo Vobluďák při cestě od ohrady na křižovatce příjezdové cesty naznačil , že by se místo vpravo ke stáji chtěl podívat vlevo. Žádný problém, "zeptal se" a tak jsem mu nechal volný výběr (stejně jsem dnes neplánoval něco extra a za poslední dva dny je vyčištěný až až a nemá se kde umazat), protože jsem tušil, že se chce podívat co nejdřív na cestu kolem řeky a na prostor letní pastviny. Došel až ke vchodu na pastvinu s výrazem, že očekává jak otevřu ;-). Jsem mu sice říkal "je to zmrzlý", ale musel se přesvědčit sám - no ten výraz znechucení byste museli vidět. Hledal pečlivě, ale všude zamrzlé království. Takže jsme to prošli k protějšímu východu a přelezli malý oddělující val zpět ke stáji, kde se uvolnilo místo na jízdárně, takže koníček si mohl užít vyválení (abych to po něm musel zase uhrabat) a pak udělal cvičně pár koleček ve volnosti, aby se alespoň trošku pohnul, když venku to teď nejde...
    PES
    PES --- ---
    PES: a jen pro pobavení doplním, že Vobluďák už jako důchodce potřebuje svůj klid, takže když jsem za ním dnes dorazil relativně brzy ráno a bylo nad ránem i dost zima, tak zrovna dojídal snídani a když jsem se ho na konci snídaně zeptal zda chce jít ven, tak mi dal celkem jasnou odpověď, když se mi sice nastavil, že chce pomazlit a podbat v uších, ale pak poodešel na rovné místečko na ranním sluníčku, aby si dal cca 1/2 hodinky klídek (a malého šlofíčka - plně ho chápu)...
    ...tak jsem mezi tím trochu vypomohl stáji a vyčistil přístřešek, posbíral nepřimrzlé hromádky po výběhu atd. No a po té půlhodince koníček úplně ožil a že tedy už je připraven jít ven. Pak se celé dopoledne mohl vyhřívat na sluníčku bez deky, což se mu také líbilo (zatímco deka naruby se vyhřívala také ;-))
    PES
    PES --- ---
    PES: a ještě jedna

    PES
    PES --- ---
    Dnes ještě lepší počasí, ráno sice mráz (-7° vzduch a -11°C země), ale sluníčko, takže dnes došlo i na foto a vydařily se i barvičky...

    PES
    PES --- ---
    Dnes se to podařilo, po několikadenním těžkém pracovním náporu s programováním už tělo a hlava řekla DOST! Tak jsem poslal hotovo práci a vyrazil přes Haciendu za ořem.
    Vyvedlo se i počasí, postupně se dokonce stále více vyjasňovalo, i když stále alespoň trochu mrzlo, takže pozitivní je stále absence bláta, ale má to i svá negativa v podobě tvrdé země a kluzkých či úplně ledových míst.

    Koníček mne hned z ohrady vítal a nachystal se k východu, že jde se mnou ven - šel pěkně opatrně a ještě extra díval kam šlape, když jsem mu řekl "Pozor!" a "Opatrně!".

    S radostí sebou šel plácnout do písku jízdárny a pak mi pěkně předvedl, jak umí ve volnosti běhat a tentokráte se ani trochu nezašklebil, moc dobře věděl co má dělat a tak to pěkně předváděl a zjevně ho to i bavilo. A umí se stále pěkně nosit.

    A nakonec jsme šli na krátkou vycházku, ale jen na zadní cestičku za malé políčko za stájí, protože všechny ostatní okolo byly dle informací dalších lidí ze stáje ošklivě namrzlé. Takže si to tam koníček šel prozkoumat, aby zjistil, že to všude teď stojí za prd (všechno zmrzlé v těch holomrazech), ale stejně ho to bavilo se projít, pěkně uši dopředu, sem tam se podíval na mne, zda nemám nějaké námitky (samo, ze jsem neměl a jen jsem ho vždy ujistil, že je všechno fajn a jen jednou upozornil, že si má dát opravdu pozor na tu velkou zmrzlou louži a má ji pečlivě obejít po obvodu), když jsem ho nechal si vybírat cestu.

    Akorát jsem neudělal žádnou foto při čištění anebo na jízdárně či při procházce, tak alespoň výřez z fotky na dálku při odchodu (to měl zrovna polední jídlo).

    PES
    PES --- ---
    CAROLIAN: Čas na nečas...
    CAROLIAN
    CAROLIAN --- ---
    meanwhile in Wyoming.... "...temps are cold enough to freeze bulls' balls off"... :-))
    https://twitter.com/reeveswainston/status/1746871509719589212

    jenom pro informaci - teploty jsou uváděné ve fafrníkách, tj. 0F = -17,7°C... mínus 25F je -31C...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam