• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    NABUKHADNEZARCidre, cider, sidra, sagardo - jabko jako víno
    JAVOR
    JAVOR --- ---
    já kvasim v kýblu z Bauhausu co je na barvy mají více velikostí, stoji pár korun. výpusť nepotřebuju protože je pohodlnější to stočit hadičkou, aspoň necháš na dně kal a kvasinky..
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    JAKOUBEK: já v https://www.vceliobchod.cz/nadoba-na-med-zluta-40kg-plast výpusť nepotřebuju, stáčim hadičkou. Používám je i na pivo. Je dobrý přemejšlet, jak s tim budeš manipulovat. Pokud to budeš přenášet, 30 litrů je až kam, ať si neurveš záda.
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    DRON: Navic stohovatelne. Super. Diky!
    DRON
    DRON --- ---
    JAKOUBEK: kvasim v techto 30tkach. https://www.domovarnik.cz/kvasna-nadoba-30l-s-prislusenstvim

    Mam teda jeste dva mensi demizony a na rozdil od nich to je sice vachrlaty plast, ale je s tim min drbani.
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    Dotaz. Kvasíte někdo v barelech nebo v kanystrech? Rád bych letos to prvotní kvašení udělal v menších dávkách (6x 50 litrů) a až pak naplnil sud a nechal to tam ležet. Ptám se, protože mi plast přijde praktičtější a levnější než demižony.
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    Zas jedna bota. Neměl jsem čas lahvovat, tak mi kamarád říká, zasiř to, ať se ti to nezkazí. Zasířil jsem tedy (25 mg/l), nezkazilo, pak jsem přidal cukr (18,5-25 g/l)… nalahvoval a ono to neperlí. Nevěděli byste, co s tím? Víc cukru? Dodat kvasinky? Napadlo mě přilít trochu rozkvašemého moštu.
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    DEIKSAC: frantisek dela ted snuru o ciderech. Zkusim zjistit vic a placnout to sem.
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    RAINBOF: Nojo zrovna jsme v polsku (ochutnali jsme tu jeden komercni cider a stal za backoru), tak mam pech. Obcas ho vidam v diskuzi na cider workshopu, tak bych i byl dal rec.
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    cau,

    zcela nahodou jsem nasel toto tema, dneska je od 19h prednaska na tema vyroby cideru spojena s nejakou degustaci frantiskovo portfolia. Frantisek puvodem biochemik pracoval na akademii ved ale dosel k zaveru ze kvasit se ma ve velkym tak odesel a zacal kvasit kdeco, cider vyrabi uz nejakej ten patek hlavne vsak ve francii.


    ""
    Degustace a povidani o vyrobe cideru s ceskym foodhackerem Frantiskem 'Algoldor' Apfelbeckem.
    Sobota 21. srpna vecer v brmlabu

    event:cider [brmlab]
    event:cider [brmlab]
    https://brmlab.cz/event/cider
    ""
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    DEIKSAC: Tak nakonec to malolaktika srazila z těch 12g na 6g. To jen, že to funguje. Jen se obávám, že nemalou část směsi kyselin tvoří i kys. octová. :/ Zasířil jsem a koncem prázdnin nalahvuju aspoň část. Další ročník snad bude lepší.
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    DEIKSAC: Je. Překliknul jsem se. Je to 200g na 100l pardon.
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    JAKOUBEK: To je nejaka blbost
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    DEIKSAC: Mám pocit, že jsem letos v boji s cidrem furt o krok pozadu. :) Tak to holt zkusíme nějak srazit. Navíc jsem teď dělal orientační test na bílkoviny a vyšlo mi cca 200 g/l. Všecko špatně.
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    JAKOUBEK: To je dost, rozumna hladina je 4-6 podle stylu
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    DEIKSAC: Tak obsah titrovatelných kyselin je 9-10 g/l, což není tak zlé. Čekal jsem, že to bude horší. Doplním sud a nechám to ležet. V ve volném demižonu mezitím rozkvasím nový mošt, který nechám v projít malolaktikou a pak to zkusím namíchat.
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    Ted jsem docetl Cider revival od Jasona Wilsona, zajimava sonda do aktualni situace ciderovyho trhu v usa
    JAVOR
    JAVOR --- ---
    ADUB: jen to čtu a je mi zle. nic ve zlem, ale tohle je spíš mladý chemik než cider..
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    ADUB: a ještě jsem si vzpomněl na českou sodu: není to žádný český dort, ale je to fydatny nemecky eintopf, das ist gut :))
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    Kvasinky jdou zabít i tim, že je tam dost alkoholu. Zkoušel jste někdo fortifikovat? Udělat jablečný porto?
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    ADUB: tybláho, to jsou recepisy jak z císařova pekaře :) ta teplota je někde nad 80 mám pocit a s tim alkoholem jak víno, to bys musela mít sakra dobrej mošt. A nebo tam tý dextrózy padlo hromady.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam