• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    NABUKHADNEZARCidre, cider, sidra, sagardo - jabko jako víno
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    JAKOUBEK: zkusil bych nejdřív něco sušenýho, aby to tam nezačalo hnít. Mátu? Meduňku? Pomerančovou kůru? Skořici? Hřebíček? Někdo tam dává chmel taky. Hořkosti chmelu se bát nemusíš, většina těch hořkejch látek hořkne teplem (varem). A taky jde o to, na jak dlouho. Třeba při studenym chmelení se nedoporučuje dýl jak pár dní, pak se začnou louhovat chutě, který nechceš a to bude asi platit pro víc bylin.
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    Takovy asi nejjednodussi pravidlo je, ze pokud bys to ktery jabko dobrovolne nestrcil do pusy, tak do cideru nepatri
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    OHONEY: Neparou, ale to nejsou shnily jabka, jen zhniliceny
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    OHONEY: Za rok budou zas :)
    OHONEY
    OHONEY --- ---
    OHONEY:
    jinak tady je videt, jak se s tim vyberem jablek, kuci francouzsky neparou
    Making Organic Farm Cider in Normandie. Fabrication du cidre bio. Elaboración de la sidra orgánica
    https://youtu.be/RuEVoqx-Zgc?t=36
    OHONEY
    OHONEY --- ---
    DEIKSAC:
    dik,
    kdyz mne je tech sto kilo lito..
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    Loňský se mi moc nepovedl. Nicméně jsem se rozhodl pár lahví naplnit do archivu fuckupů. Do pár lahví bych rád dal ještě něco macerovat. Koukal jsem, že Euforia do lahví strká kdeco, od bobulí po smrkové větve či růže. Nemáte s tím zkušenost?
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    OHONEY: Spis nepouzivat, voni-li to po houbach/plisni, riskujes mykotoxiny ve vyslednem produktu
    OHONEY
    OHONEY --- ---
    ted jsem dosbiral popadana jablka, ktera uz chvili lezela pod stromem, pod listim a casto i pod travou. Na nekterych byl bily lehky povrchovy slizky "slem", vonel po houbach, jablka nenarusena. Bude stacit proplachnout vodou nebo pak radeji prevarit most? dik
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    Btw mam nacaty kvasnice 71b, icv opale a sampansky 1118, uz s nejvetsi pravdepodobnosti letos nic kvasit nebudu (leda kdyz u nasich ocesu sousedovj aronii - stavy hromada a 19 brix oproti letosnim jabkum s 10 brix), tak se muzu podelit. Praha
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    X_RATED_IDIOT: Ochrannou atmosferu zas tak moc resit nemusis, kdyz pracujes aspon trochu ciste, pripadne si vypomuzes trochou so2
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    DEIKSAC: já po pravdě ani nevěděl, že se dělá doma i neperlivej - kvůli ochranný atmosféře. Stáčet se zbytkovym cukrem je můj sen u piva, jenže to nikdy neodchytneš, je těžký určit nezkvasitelný cukry. A dávat si bokem mladinu jsem línej. U cideru je to jednodušší, mošt zavařuju dětem a radši dám ten, než dextrózu, ta ti ovlivní og
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    X_RATED_IDIOT: Ja kdyz chci sycenej, tak to necham doperlit v lahvich at uz jako pet nat (lahvujes jeste pred koncem fermentace) nebo s pridavkem cukru. Ty ktery necham dyl v demizonech uvazuju jako neperlivy. Ale kazdej to muze chtit jinak to chapu
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    DEIKSAC: nebo amatérská nutnost, když máš malej sklep a jsi línej stáčet do flašek :) já dělám primárně pivo a jen pro sebe a svý okolí, ale kyvet už mám 8 a letos jsem teda do jedný ten cider dal. Budu to sytit nuceně. Jsem zvědavej, jakej v tom bude rozdíl oproti zbytku, kam jsem dával zhruba 50 ml/l čerstvýho moštu (mimochodem jsem to samý zkusil s pár lahvema summer ale, na to jsem taky dost zvědavej)
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    X_RATED_IDIOT: Tak kyveta je takovej mezistupen mezi amaterskou vyrobou pro sebe a pocatkem distribuce do sveta rek bych :)
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    Pak případně dobrej zdroj na kyvety je https://ostatni.bazos.cz/inzerat/141774066/kyvety-19-l-pouzite-dokonale-funkcni.php i když nevim, jak se k tomuhle producenti cideru stavíte. Ale víno se v tom v německu, nebo rakousku od malovýrobců distribuuje běžně
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    Pokud bys to co2 řešil a nemáš nějaký lepší možnosti, dobrej systém je tohle https://www.pivnimajak.cz/prodej/drinkgas# zaplatíš jednou za flašku a pak už neplatíš nájem, jen plyn. Dá se občas sehnat někdo, kdo přestavuje na tlakovky starý hasičáky, ale nemám s tim žádnou zkušenost. Budeš ale potřebovat redukční ventil, nebo vzít ten komplet. Případně to koupit po bazarech, pak ti to naplněj kdejaký hasiči.
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    X_RATED_IDIOT: CO2 letos asi nezvladnu, ale starter je dobry napad. Mam par pasterovanych pet lahvi mostu, tak to v jedné nebo dvou rozjedu cerstvyma kvasinkama.
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    JAKOUBEK: možností by bylo stočit do kyvet a pak lahvovat s protitlakem, nedávat tam už nic a sytit nuceně, nebo to v tý kyvetě smíchat a hned vytočit, nebo to v tý kyvetě smíchat a vytáčet, až bude potřeba, ale nedosycovat nuceně. Z těch kvasinek bych si udělal nejdřív startér, pokud bys to vyfukoval co2
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    JAKOUBEK: Vsechny ty dily s Monkmanem stojej za to
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam