• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    NABUKHADNEZARCidre, cider, sidra, sagardo - jabko jako víno
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    JAKOUBEK: kris nema s kvasinkami nic spolecneho
    Film yeast is yeast that grows on the surface of cider. It isn't like normal yeast because it needs oxygen, that's why it stays on the surface. It is the floating whitish stuff. Small amounts aren't really a problem except they look terrible. If you have a floating film of yeast or bacteria on your cider it means air is getting in, so you are probably doing something wrong like a bad seal. If you use a carboy filled near the top there isn't much space for a film. If you bottle still cider and air gets in you may get a bit of film yeast, makes the cider unsaleable but if it is just homebrew it is more of an embarrassment than anything else.
    If you do things right film yeast is just something you read about on forums.
    You don't get film yeast in the first few days of fermentation when the cider is producing lots of co2. Mainly film yeast occurs after fermentation, during ageing. It is a very thin film (at first). Using campden tablets (SO2) helps protect against film yeast if added after primary has finished, but you still need to keep air out.
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    Tak aktuální problémek. Mám v sudu, naplněném cca 3 cm pod okraj, na hladině lehký bílý film i přesto, že mám v sudu tabletu antifloru. Obsah sudu voní normálně, hezky po jabkách, nic nesmrdí. Na prstech je to spíš mazlavé a je možné, že je to něco z kvasinek (důsledek divokého kvašení). Chtěl jsem sud naplnit opravdu až po okraj, abych eliminoval případný přístup vzduchu k hladině, ale při změně teplot, tedy změně objemu kapaliny, riskuju buď vytékání objemu přes kvasnou zátku nebo nasávání náplně kvasné zátky do sudu. Nemáte na to nějaký recept? Potřebuju vydržet aspoň do jara, aby cider prokvasil.
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    X_RATED_IDIOT: Jo to neni problem
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    Vynasnažím se. Mám bokem 2x 10 litrů, které právě dokvašují (demižony mám v teplejším prostředí), takže pak asi trochu "síry" a na hladinu antiflor, šup do sklepa a snad do jara vydrží. Řekl bych, že tam už nejspíš proběhla i malolaktika.

    S tou sírou... pro sichr.

    20 ppm = 20 mg/l (tedy na 225 litrů 4500 mg = 4,5 g síry)

    Tak pokud je 15 g síry ve 100 ml roztoku, (4,5:15)*100=30... Je to tak?

    Vinařské tabulky by tomu odpovídaly. Aspoň si myslím. Dávkují pro zvýšení o 20 mg volné síry 13,3 ml na 100 litrů, což by pro mé účely mělo být x2,25, tedy cca 30 ml.

    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    JAKOUBEK: tak to potřebujem někoho, kdo si je svou produkcí jistej :)
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    X_RATED_IDIOT: Zrovna předevčírem jsem přemýšlel nad tím samým, ale doslova. Mě můj loňský strašně nechutná (ale strašně), nicméně byli u mě kamarádi a ti za večer vypili tři lahve a byli spokojení.
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    Rád bych ochutnal něco z vaší produkce, nějak vůbec nevim, jestli nejsem někde úplně v hajzlu. Ikdyž jsou lidi, který jsou ochotný to pít
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    DEIKSAC: je nutný sířit, pokud jsem použil komerční kulturu, kvasil do sucha a lahvoval s cca 5cl/l převařenýho moštu? Síří se kvůli konzervaci, nebo kvůli zbytkovýmu cukru? Já o tom nečetl nic opravdu odbornýho a to, co jsem vyrobil, se vypilo do půl roku, tak nemám zkušenost s delšim skladovánim
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    Sorban je konzervant, pokud chces sirit, tak pyrosiricitan. Napriklad bys mohl sirit pred lahvovanim ve sferach cca 20 ppm jako antioxidant
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    JAKOUBEK: Doplnovat sud.
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    DEIKSAC: Ještě poprosím o doporučení k “závěrečnému” zasíření (pokud je vůbec nutné). Sorban draselný, pyrosiřičitan draselný nebo 40% tekutá síra? Resp. je to jedno?
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    DEIKSAC: Doplnovat co cim? :) Promin, jeste jsem tu knihu nedocetl, tak pokud je to odkaz na neco z ni, tak nevim. Jinak jabka jsem letos myl pomerne peclive. Chtel jsem zasirit az pred lahvovanim, kdyz pridavam cukr a sampanske kvasinky.
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    JAKOUBEK: Jestli jsi mel cista zdrava jablka, tak nemusis litovat, jen pekne doplnuj
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    Ahoj. Jsem opět na zcestí. Pročítám Craft Cider Making a říkám si, že já blbec ten mošt aspoň trochu nezasířil (jen jeden demižon sirným knotem, což je 1/5 celkového objemu). Co když se tam přecijen rozjede něco nežádoucího. Sud je plný. Fermentace je díky zimě skoro na nule. Kvasinky spí. Má cenu tu síru v průběhu fermentace nějak řešit? V sudu to bude cca do května, což je ještě dlouhá doba. Asi bych mohl zjistit hustoměrem stupeň prokvašení, což by mi mohlo dát představu, zda při oteplení ještě nějaká fermentace bude nebo ne a pak třeba trochu síry přidat. Jen jestli má smysl do toho zasahovat v průběhu.
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    DEIKSAC: Je fakt, ze to vypada, ze to ma nekde v chladaku. Kdyz doporucena teplota pro keeving maji byt 4 stupne, pak ten kvasny proces nemusi byt nijak zvlast vyrazny.
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    JAKOUBEK: To klidne muze, za dobrych podminek muze cca 10-14 dni trvat zformovani klobouku, zatimco za ty samy dva tydny muze probehnout s pridanou kulturou bourliva faze
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    DEIKSAC: Zdalo se mi, ze to staci zaroven s temi nerez kegy, ktere fermentoval relativne dlouho.
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    JAKOUBEK: U keevingu cekas, az se ti zformuje chapeau a pak to zpod nej stahnes do demace
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    https://www.youtube.com/watch?v=cBR9Jk0lvn4 Celkem dobrá minisérie od BoozHowTooz. Proces výroby cideru krok za krokem. Některé části jsou v našich podmínkách hůře aplikovatelné, ale je tam názorně ukázaný celý proces. Zřejmě nic objevného, ale dobře se na to kouká a některé postřehy jsou celkem dobré. Za mě hezky jednoduše a názorně vysvětlený keeving v epizodě 09.

    Jen koukám, že zrovna tuhle várku kvasí v kbelíku přikrytém igelitem (je to vidět v epizodě o stáčení do demižonu). Ostatní "nekeevované" várky kvasí v nádobách s ventilem. Přitom po keevingu by fermentace měla probíhat pomaleji a v menším množství, tedy náchylnost k infekci či octovému kvašení by měla být vyšší, ne?
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    DEIKSAC: Pamatuju si, že jsem byl loni trochu ve stresu, aby se mi drť nezkazila, když jsem ji převážel od kamaráda, co měl drtičku ke kamarádovi s lisem... a koukám, že to hoši vrší tři dny. Hned jsem o něco klidnější. :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam