• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    NABUKHADNEZARCidre, cider, sidra, sagardo - jabko jako víno
    Fáze 1: jabka a mošt Fáze 2: ??? Fáze 3: CIDER!
    rozbalit záhlaví
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    JAKOUBEK: V jakem stavu byly ty kvasinky? Cerstve otevrene? Neexpirovane?
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    DEIKSAC: Mame ve sklepe chladneji, nez se zdalo. Lalvin 71b se ani po radne rehydrataci nechytly. Pritom divoke kvasinky nikdy nemely s teplotou problem. Takze zbytek uz bude bez siry, hezky na divoko, jako vzdycky. Prirode jsem se za projev neduvery uz omluvil. Snad mi odpusti.
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    FOXVK: Ale jinak super dokument
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    FOXVK: Akorat furt je tu ten trabl, ze pasteriace zmeni chut
    FOXVK
    FOXVK --- ---
    Nevím jestli jsem neobjevil Ameriku ale kdo má rád čísla a umí anglicky tak tady je snad všechno https://llancider.wales/wp-content/uploads/2018/09/Bottle-Conditioning-guide.pdf
    Když chci cider perlivý a přislazený tak asi není jednodušší cesty než kvašení ve flaškách stopnout pasterizací že? Někdo někde skloňoval sektové flašky ale potom mi došlo tlak při kterém kvasinky spolehlivě vychcípají je asi dalece za hranicí odolnosti sektové flašky...
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    X_RATED_IDIOT: Jeste k ty jiskre-nemyslim to nutne negativne, ale treba cerstve po vykvaseni jsem mel cider, kterej byl uzasne oocnej, nicmene tenhle charakter pomerne rychle ztratil.
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    X_RATED_IDIOT: SO2 je antioxidant plus umi vymydlit nezadouci mikroflru, takze je s jeji pomoci vetsi jistota dobreho vysledku. Da se i bez, ale kdyz na tom mas postaveny zivobyti, tak neni moc dobry, kdyz se pokazi vetsi varka. Ivo Laurin z Utopie jede bez, ale riziko si snizuje pouzivanim ochranny atmosfery co2. Jestli se Tatuv sad holedba dvouletym ciderem, tak to muze mit vic duvodu-jednak uz maj dost mostu, aby si to mohli dovolit, druhak to je pozicovani na trhu, tretak se po dvou letech ten cider uz dobre ustali a zakulati a neni moc riziko, ze by si nekdo koupil drink, kterej mu chutna a za tri mesice v lahvi by to bylo jinak
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    DEIKSAC: aha, já to podle tvejch zkušeností se sírou bral jako standard. A jestli ztrácí jiskru, proč se tátův sad chluběj (v reklamě v rádiu) tim, že jejich cider jde k zákazníkům až po dvou letech? Má na to vliv nějaká konzervace/filtrace počítám?
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    X_RATED_IDIOT: Jinak teda anglicani pouzivaj terminy jako old horse nebo barnyard :)
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    X_RATED_IDIOT: Za poslednich sedm let jsem siril asi dvakrat a spis ze zvedavosti co to udela. Cider po dvou trech letech docela ztraci “jiskru”, ale urcite bych to neoznacil nahnilostii
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    DEIKSAC: možná proto, že síříš, nebo filtruješ :) mně to tehdá v dobrym sajdru prezentovali, že to je použitím přezrálejch jablek, byl to nějakej výrobce, kterýho na netu nemaj, měli to v prodejně v podskalský a tu už taky nemaj. Mně to tam vzniklo samo po dvou letech. Je to takovej jemnej závan, jako z jablek na kompostu.
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    X_RATED_IDIOT: Nahnilou chut jsem teda nikdy nepozoroval
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    DEIKSAC: Jj. Zjistil jsem az na chalupe, ze mi tchyne vyhodila pri uklidu pH papirky, tak jsem davkoval podle hodnot z poslednich dvou let. Jsou to stejna jabka a jak cukernatost, tak pH jsou vicemene furt stejne.
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    Já teda nikdy nesířil, ale kvasim jen z komerčních kvasnic a přijde mi, že dvouletej cider dostává takovou lehce nahnilou chuť, asi z rozkladu kvasnic, nebo nějakejch zbytků (nějakej komerční výrobce, mám pocit z francie, se touhle nahnilostí chlubí). Jenže dvou let se to u mě dožije málokdy a kvasim to v poměrně malejch nádobách po 25 litrech
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    Sulphur dioxide in cidermaking
    http://cider.org.uk/sulphite.html
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    JAKOUBEK: Davkovani so2 je odvisle od pH
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    DEIKSAC: To kdybych vedel. Mam to v poznamkach. Zkusim dohledat zdroj. Tolerance nekterych ne zcela zadoucich divokych kvasinek a patogenu na siru je cca. 20 mg/l, pricemz Saccharomyces cerevisiae by mely mit az 50 mg/l.
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    JAKOUBEK: melo by stacit podle ceho? podle pH?
    jinak taky myslim, ze se to rozhybe. ja teda rehydracni protokoly nikdy nenaplnil, ale obyvkle kvasim v pomerne pratelskejch podminkach plus chci trochu projevu mikfroglory pritomny na ovoci
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    DEIKSAC: Proste jsem ve spechu (deti uz chtely domu) jen dostatecne nerehydratoval kvasinky a nezmeril pH. Za tyden se nerozjely.

    Letos jsem uplne paranoidni. Vysirene kbeliky, zasirenej most (teda jen na 20 mg/l, ale melo by to stacit), probrana a umyta jablka, kvasne zatky naplnene calvadosem… a presto 140 litru skonci v kanalu. Dneska byla presne ta chvile, kdy jsem se na to chtel vybodnout.

    PS: Netusis, co by mohlo produkovat ten sliz? Takova cira zelatina bez zapachu.
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    Spatna hygiena/kvaseni bez bublatka/nezdrava jablka/opomenuti sireni. Prvotridni koralka z toho nebude, ale spatna bejt nemusi. Loterie jsou potencialni toxiny z plisni
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    X_RATED_IDIOT: On se na hladině udělal takový sliz. A ten začal plesnivět. Malá ohniska cca 3 mm v průměru. Nicméně sliz byl po celé hladině.

    Je možné, že se tam vysrážel třeba pektin? Nikdy se mi to nestalo. Mošt jako takový ještě nezačal kvasit, je hezky čirý a voní fanfárově. Tak jsem ho přetočil a přidal aktivní kvasinky. Třeba si to pomůže samo. A na pálenku to snad bude stačit.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam