• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    NABUKHADNEZARCidre, cider, sidra, sagardo - jabko jako víno
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    Takze je to tak 8.12. v brmlabu bude degustejsn
    Cider flows 08122022 - Cidrerie Jara
    https://cidreriejara.com/wiki/Cider_flows_08122022
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    Jak je to vlastně s ciderem a zákonama? Jako s pivem? Maximálně 2000 litrů, neprodávat a udat se celníkům?
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    Jak jsem slibil tak davam na vedomi ze se chysta se v brmlabu degustace cideru frantiska apfelbecka tentokrat z jeho prvni ostry sezony. Bude to nekdy za 14 dni odhadem 8/9 dam jestevedet
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    Tak nakonec myšina nepotvrzena. I když pán, který mě na to upozornil, si o tom stále myslí své. Zdá se mi, že mu jsou jen některé vůně/chutě, které tomu dává ležení v sudu, cizí. Tak to pokládá za vadu. Dělá cider v nerezu, hodně síry, sektové kvasinky. Z logiky věci mu z toho vychází diametrálně odlišný výsledek… se kterým poměřuje ostatní.

    PS: Nepili jste náhodou Cidre z Pivovaru Chříč? Říkal jsem si, zda nepoužívají pivovarské kvasnice. Voní trochu pivem. :)
    FLOPS
    FLOPS --- ---
    Jedno starší vlákno o problematice sirky, sirovodíku, prostě toho opičího smrádku co v cideru prostě nechcete mít ... :) .... https://www.domaci-cider.cz/viewtopic.php?id=39
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    DEIKSAC: Taky jsem se k tomu za posledni tyden prokousal. :/ dal jsem ochutnat par znamym a nikdo to tam neciti. Ja nepoznam, zda je to defekt nebo jen chutova charakteristika (byt zvlastni). Poslal jsem vzorek do Utopie s prosbou o definici toho defektu. Kdyz reknou vypalit, tak to holt zavezu do palirny.
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    JAKOUBEK: Asi spis neda

    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    Neřešil jste náhodou někdo lehkou myšinu?
    Dá se s tím kromě dalšího zasíření ještě něco dělat?
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    JAKOUBEK: To je pech. A kdyz je das do vlaznyjo mostu v pokojovce, tak se taky nerozjedou? To by bylo na teklamaci, ale to srani s jabkama to nenahradi
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    DEIKSAC: Prisly mimuly tyden postou od Lipery. Cast jsem jich dal do demizonu, ktery mam v pokoji a tam vesele kvasi. Ve sklepe nic. Zkusil jsem tam ted dat ty od Mangrove Jack.
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    JAKOUBEK: V jakem stavu byly ty kvasinky? Cerstve otevrene? Neexpirovane?
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    Tchánovi jsem do pálenky objednával dřevo ze starých (nejspíš koňakových) sudů. Zkusil jsem to namočit do cidru a nechat týden v lednici. Zajímavý efekt. Nechcete někdo kousek na nějaký experiment? Na litr stačí 0,5-2g a je to poměrně silné, takže spíš méně. Tchán už má naloženo a mám toho zbytečně moc, tak aby to dřevo nevyčpělo. K dispozici v podstatě kdekoliv v Praze.

    Drť FINISHER - vanille booster | BS vinařské potřeby
    https://www.vinarskepotreby.cz/drt-finisher-vanille-booster.html
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    DEIKSAC: Mame ve sklepe chladneji, nez se zdalo. Lalvin 71b se ani po radne rehydrataci nechytly. Pritom divoke kvasinky nikdy nemely s teplotou problem. Takze zbytek uz bude bez siry, hezky na divoko, jako vzdycky. Prirode jsem se za projev neduvery uz omluvil. Snad mi odpusti.
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    FOXVK: Ale jinak super dokument
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    FOXVK: Akorat furt je tu ten trabl, ze pasteriace zmeni chut
    FOXVK
    FOXVK --- ---
    Nevím jestli jsem neobjevil Ameriku ale kdo má rád čísla a umí anglicky tak tady je snad všechno https://llancider.wales/wp-content/uploads/2018/09/Bottle-Conditioning-guide.pdf
    Když chci cider perlivý a přislazený tak asi není jednodušší cesty než kvašení ve flaškách stopnout pasterizací že? Někdo někde skloňoval sektové flašky ale potom mi došlo tlak při kterém kvasinky spolehlivě vychcípají je asi dalece za hranicí odolnosti sektové flašky...
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    X_RATED_IDIOT: Jeste k ty jiskre-nemyslim to nutne negativne, ale treba cerstve po vykvaseni jsem mel cider, kterej byl uzasne oocnej, nicmene tenhle charakter pomerne rychle ztratil.
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    X_RATED_IDIOT: SO2 je antioxidant plus umi vymydlit nezadouci mikroflru, takze je s jeji pomoci vetsi jistota dobreho vysledku. Da se i bez, ale kdyz na tom mas postaveny zivobyti, tak neni moc dobry, kdyz se pokazi vetsi varka. Ivo Laurin z Utopie jede bez, ale riziko si snizuje pouzivanim ochranny atmosfery co2. Jestli se Tatuv sad holedba dvouletym ciderem, tak to muze mit vic duvodu-jednak uz maj dost mostu, aby si to mohli dovolit, druhak to je pozicovani na trhu, tretak se po dvou letech ten cider uz dobre ustali a zakulati a neni moc riziko, ze by si nekdo koupil drink, kterej mu chutna a za tri mesice v lahvi by to bylo jinak
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    DEIKSAC: aha, já to podle tvejch zkušeností se sírou bral jako standard. A jestli ztrácí jiskru, proč se tátův sad chluběj (v reklamě v rádiu) tim, že jejich cider jde k zákazníkům až po dvou letech? Má na to vliv nějaká konzervace/filtrace počítám?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam