• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    NABUKHADNEZARCidre, cider, sidra, sagardo - jabko jako víno
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    Nezkoušeli jste někdo keeving?

    Stran enzymů se dočítám: Pokud se snažíte získat enzym sami, je velmi důležité zdůraznit, že tyto enzymy PME nejsou vůbec totožné s běžně dostupnými pektinovými enzymy používanými pro účely čiření. Tyto přípravky PME jsou velmi specializované a ve skutečnosti nesmějí obsahovat žádné stopy jiných polygalakturonázových nebo "depolymerizačních" aktivit, které se používají pro čiření šťáv. Pektin musí být pouze deesterifikován; pokud je také depolymerizován, gel se nikdy nevytvoří.

    Tak si říkám, abych zase nešláp/nesáhl vedle. Nepoužívali jste třeba nějaký konkrétní?
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    JAKOUBEK: no ale nevyjde 156g cukru pouze v případě cukru s vodou a ne moštu? Brix mi přijde lehce nesmyslná jednotka, pokud je branej na základě hustoty ideálního roztoku vody a sacharózy. Pokud je to odvozený od hustoty, je lepší používat tu hustotu, ne? I plato je zkreslený. Ale pokud je to zkreslovaný nějakym lineárnim postupem, je to ve výsledku uplně jedno, pokud se to používá pro výpočet na bázi úbytku :)
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    X_RATED_IDIOT: Musel jsem si nechat poradit u vinaru na fb. Zas jsem o neco chytrejsi.

    “Celkem jednoduché 🙂 když se vezme definice brixu, tak to platí. Těch 14,74 vyjde 156, protože hustota není 1,000 ale 1,060 😉 to znamená že litr roztoku váží 1060g, čili deci váží 106g potažmo 1,06… a tím když vynásobíte 14,74 brixů, což je bráno na 100g(ne objem ale hmotnost! 😃) tak vyjde těch 156g cukru 😃 čili 100g moštu (ale není to deci) má v sobě 156g cukrů 😃”
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    Když se kouknu do refrakťáku, mám 1060 pod 15 bx
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    X_RATED_IDIOT: Těch kalkulaček dávajících stejný výsledek je povícero. Ledaže by si okopírovali chybný vzorec.
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    Btw při hustotě 1060 mi brewing calculator ukazujej brix 15.33 a 14.74 mi ukazuje plato, což mi přijde pravděpodobnější. Nemaj tam nějakej bordel?
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    Brix je teoretická hodnota, která uvažuje jen sacharózu a vodu, nepočítá s dalšíma věcma, co můžou v nálevu bejt. Já teda používám jen hustotu. Plato jen při vaření piva a jen pro to, abych měl co napsat na flašku
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    Loni jsem si rozbil moštoměr, tak jsem letos sáhl po hustoměru, který jsem od někoho dostal. Narazil jsem na převodníkovou kalkulačku a jedna věc mě trochu mate. Příručky uvádí, že:

    “Stupně Brix (symbol °Bx) se používají při měření poměru hmotnosti cukru (sacharózy) a vody, ve které je dané množství cukru rozpuštěno. Měří se buď sacharimetrem, který měří hustotu kapaliny, nebo snadněji refraktometrem. 100 g roztoku 25 °Bx obsahuje 25 g cukru.

    Nicméně kalkulačka hlásí 14.74 Brix, ale 156,21 gramů cukru na litr, což je trochu v rozporu s obecnou terorií výše.

    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    Noční šichta (z cyklu Muž a kožená reneta).
    Kolorováno

    Nakonec i po tmě aspoň dva pytle.

    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    X_RATED_IDIOT: To jsem našel někde u Mělníka. Takže taky anonym. :/
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    Je to něco jako to velký spodní
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    Mě letos rukama prošlo kdeco. Tenhle mix moštuju v pondělí.

    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    X_RATED_IDIOT: Výrazně soudkovitý tvar bude specifický. S tímhle tvarem mě napadá kandil sinap nebo řehtáč soudkovitý (ten se ale obvykle nezužuje). Co třeba jadernička? To je stará odrůda. Svého času oblíbená.
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    Ale matčino asi nebude. Takhle už je zralý, nikdy víc nezčervenaj
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    Tohle je jedno a to samý ze dvou stran. Ale mám pár pěknejch bokem. Ještě je cvaknu
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    X_RATED_IDIOT: Vyfot ty plody poradne. Stopky, bubaky. Cerveny vypadá jak Matcino
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    Tipnete někdo odrůdu? Ten strom je dost starej, ani táta neví. Navíc je na něj něco roubovanýho, takže to má i další jablka, víc do žluta. Ale ty letos nejsou

    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    JAKOUBEK: já akorát moštuju a mám 1061, to by se to kvasilo, loni jsem měl kolem 1056. Jenže loni 220 litrů, letos tak 30. Takže všechno do vokurkáčů na zimu pro děcka :(
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam