• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    NABUKHADNEZARCidre, cider, sidra, sagardo - jabko jako víno
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    Je to něco jako to velký spodní
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    Mě letos rukama prošlo kdeco. Tenhle mix moštuju v pondělí.

    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    X_RATED_IDIOT: Výrazně soudkovitý tvar bude specifický. S tímhle tvarem mě napadá kandil sinap nebo řehtáč soudkovitý (ten se ale obvykle nezužuje). Co třeba jadernička? To je stará odrůda. Svého času oblíbená.
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    Ale matčino asi nebude. Takhle už je zralý, nikdy víc nezčervenaj
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    Tohle je jedno a to samý ze dvou stran. Ale mám pár pěknejch bokem. Ještě je cvaknu
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    X_RATED_IDIOT: Vyfot ty plody poradne. Stopky, bubaky. Cerveny vypadá jak Matcino
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    Tipnete někdo odrůdu? Ten strom je dost starej, ani táta neví. Navíc je na něj něco roubovanýho, takže to má i další jablka, víc do žluta. Ale ty letos nejsou

    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    JAKOUBEK: já akorát moštuju a mám 1061, to by se to kvasilo, loni jsem měl kolem 1056. Jenže loni 220 litrů, letos tak 30. Takže všechno do vokurkáčů na zimu pro děcka :(
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    X_RATED_IDIOT: Na zakrsly podnozi ala m9 tak treti ctvrtej rok, obvykle se pocita zivotnost tak 25 let
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    DEIKSAC: za jak dlouho začne něco takovýho smysluplně plodit? Nevim, za jak dlouho půjde náš sad na stavební pozemky
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    Jestli se nepletu, tak tady Ian Merwin hovori o tom, jak v horsich sussich podminkach pestuje maly stromy na jinak vzrustnejsich podnozich, coz s nejakym vyhledem na potencialni sussi roky muze bejt zajimavy rozhodnuti.

    201: Ian Merwin PhD | Black Diamond Cider, NY
    https://ciderchat.com/ianmerwin/
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    JAKOUBEK: No pokud chces delat novy vysadby, tak rovnou cider odrudy
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    DEIKSAC: Logiku to ma. Cim dal vic uvazuju o ctvrtkmenech. My mame petimetrove kosate stromy a to se cese strasne spatne. Vetsinou fakt musim pockat, az to spadne. Ctvrtkmen by to resil.
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    JAKOUBEK: Ja to prave s ohledem na pozdejsi lisovani trham rucne a skladam do prepravek, tak to vydrzi v klidu. V malo prodysnejch pytlich se to zkazi
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    OHONEY: Letos je to fakt porod. Najezdil jsem tolik km, ze uhlikova stopa letosni varky bude stejna jako kdybych letel na Zeland. :/ Nakonec jsem musel 300 kg privezt z komercnich sadu, coz je nemily precedens. Doufam, ze se to pristi rok zas vrati do normalu.
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    DEIKSAC: Nechavam vetsinou 14 dni. Pak mi to zacina plesnivet a ztraty jsou velke. Vyhledove bych rad delal ze zimnich odrud sbiranych az zacatkem listopadu, mel vlastni lis a mostoval treba az v prosinci nebo zacatkem ledna. Jabka by v klidu dozrala ve studene garazi jako v lednici a fermentace by koncila tesne pred kvetnovou malolaktikou. Casem to snad nejak vymyslim.
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    JAKOUBEK: A nemostujes moc brzo? Nech ty jabka par tydnu ulezet, dopremeni se zbytek skrobu na cukry, neco kyselin odrespiruje … Ja od sklizne drtim a lisuju dycky tak o mesic pozdeji.
    OHONEY
    OHONEY --- ---
    JAKOUBEK: bud rad zes neco nacesal :)
    tady u nas na stromech je po par jabkach.. tak to kompenzuji varenim jecnene na whisku
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    DEIKSAC: U nás je to vždycky bída. Velké staré stromy, u kterých se pořádně nedá dělat probírka. Standard je 10,5-11 Brix max. Letos bylo plodů málo, tak dostaly zřejmě vyšší porci živin. A pak to zmrvím kyselými semenáči. :) Bych si nafackoval.
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    JAKOUBEK: Rok 18 mi daval 16 brix ale nemeril nsem hustomerem
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam