• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    NABUKHADNEZARCidre, cider, sidra, sagardo - jabko jako víno
    Fáze 1: jabka a mošt Fáze 2: ??? Fáze 3: CIDER!
    rozbalit záhlaví
    OHONEY
    OHONEY --- ---
    DEIKSAC: dik, na netu sem nenasel "program"
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    MRAKOPLASH: Jako jasne, ze je to v danou chvili nezivi
    MRAKOPLASH
    MRAKOPLASH --- ---
    JAKOUBEK: mam mu zavolat a zeptat se?)
    MRAKOPLASH
    MRAKOPLASH --- ---
    DEIKSAC: nekteri producenti se netahaj mezi profesionaly, nakolik rikaji, ze jejich produkce neni natolik vysoka.... ale nerikam ze to je i tenhle pripad.)
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    OHONEY: Prednadkova cas byla loni od peti myslim, ochutnavky tak od sedmi hadam
    OHONEY
    OHONEY --- ---
    JAKOUBEK: je to od 8pm?
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    JAKOUBEK: no a vystavují? ono taky je otázka, proč je zlaté jablko jako amatéři, když prostřednictvim dobrého cideru prodávají svoje flašky za pětikilo :-)
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    Odložím si tu letošní soupisku. Celkem by mě zajímalo, proč chybí První prajzské.

    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    JESTEDMAN: Cider je z jablek, co chces vedet vic? Jasne ze to muzes rozvolnit, ale pak budes ve sferach, kdy svickovou varis z kurete nebo pozzu margaritu delas s eidamem a matou
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    JESTEDMAN: Je to výsledný obsah alkoholu. Obsah alkoholu ve víně musí být vyšší než 8,5 % obj. Takže pokud z jakéhokoliv ovoce vykvasíš nad 8,5 % alkoholu, máš obecně řečeno ovocné víno. S bublinama je to perlivé nebo šumivé víno, podle obsahu CO2.
    JESTEDMAN
    JESTEDMAN --- ---
    ještě mi řekněte, jaký je zásadní rozdíl mezi ovocným vínem a ciderem?
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    JESTEDMAN: Neni to mimo tenhle klub, ale ja osobne nsem jablecna konzerva
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    JESTEDMAN: Ja mel kysely rocnik 2020. Nakonec jsem cast prefermentoval s morusi a je z toho celkem pitelne alko-limo. Jsem rad, ze jsem to nemusel vylit. Macerace bezu neni asi nic proti nicemu. Koukal jsem na nabidky zavedenych cidrerii a par jich ten bez v nabidce taky ma.
    JESTEDMAN
    JESTEDMAN --- ---
    jo a láhev mi bouchla jen jednou. Já to vždy doslazuji při lahvování, standardně tam leju trochu moštu z mrazáku, ale někdy dám i půllžičku cukru. No a jednou jsem to dal do staré basy od mléka a ona je nižší, než pivní lahve a zřejmě se to zeshora přes zátku zatížilo. To si tak sedím ve sklepě a slyším ránu jak prase, sklenice se normálně rozletěla.
    JESTEDMAN
    JESTEDMAN --- ---
    díky za reakce. Loni byl dobrej, ale hodně kyselej, tak jsme do toho před konzumací lili bezovej sirup a najednou začaly láhve ze sklepa mizet rychlostí blesku.
    Víceméně vše dokvašuji v láhvích, takže se bublinky vytvoří.
    Ten Xylitol zkusím, ten i máme doma.
    Zkusil jsem i bezovej cider a to byl teda hit loňskýho léta, ale chápu, že to je už mimo tento klub.
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    JESTEDMAN: Tichej se hodi k jidlu, perlivej k popijeni, to jsou dva odlisny pripady. Sladkej francouzskej si uziju, ale neni to pro me podstatny kriterium - pokud je vyvazenej, tak se bez ty sladky chuti s prehledem obejde.
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    X_RATED_IDIOT: Tak třeba to vyjde letos. Já mám s pasterizací trochu problém, že pak ten mošt chutná jako kdejaká přesnídávka. Potlačí se kořenité chutě a primárně z něj leze sladkost a kyselost. Musím si k tomu dohledat nějaké vědecké pojednání. :) Mošt vyvařuje Ondra Kopička z Landcraftu. Sirup přidávají tuším do pommeau, čímž to tenhle postup legitimizoval. ;)
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    Já chtěl loni bejt trochu prase a nějakej mošt svařit, aby to mělo sílu. Ale pak nebyly ani jablka, ani vůle :)
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    X_RATED_IDIOT: No vidíš, paster. Na ten jsem zapomněl. :) Na ledový cider jsme zvědavý. Loni jsem vymrazil horko těžko 10 litrů (35 Brix) a ještě to bublá, tak uvidíme.
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    JESTEDMAN: Sorry, blbě jsem formuloval ten Xylitol. Přidává se při dokvašování v lahvi k normálnímu cukru. Takže si dáš k třeba 6g cukru + 6-17g Xylitolu, podle toho, jak chceš mít sladký cider. Cukr by měl prokvasit úplně, xylitol prý vůbec. Já dělám tchýni ročně 6-10 lahví pro její kámošky a jsou s tím v pohodě.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam