• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CUKIEkologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
    Toto téma je pro všechny, co hledají alternativu k předraženým katalogovým šikmostřechům, které nedokáží splnit ani běžné požadavky na ekologickou výstavbu.

    Cena bydlení není pouze kupní cenou, je potřeba započítat i provozní náklady!

    Pro všechny, co právě staví, nebo se chystají stavět své nové bydlení, ale i pro ty kteří už bydlí a mají zkušenosti z provozem a chtějí se o ně s ostatními podělit..

    V této diskusi by se měli řešit hlavně praktické konkrétní problémy se stavbou, nebo při projektovaní domu. Jaké materiály a jak  použít, kde je sehnat, jak vyřešit konkrétní problematické detaily k-cí, na co si dát pozor.
    Stejně tak by zde měl být prostor pro věci které se stavbou přímo souvisí, zákony, problémy s úřady, zajištění elektrické energie a pitné či užitkové vody pro domácnost, fotovoltaika a ostrovní systémy, solárrní kolektory, Rekuperace a VZT, způsoby vytápění a ohřevu TUV, Jímky a ČOVky
    rozbalit záhlaví
    CUKI
    CUKI --- ---
    MATT: Teplo do země? Realizoval jsi to někde? Máš s tím nějaké zkušenosti? Podle mě je to nerentabilní, Zemina nemá takovou akumulační schopnost jako voda, Hůř předává teplo a zaizolovat ji je finančně dost náročné
    MATT
    MATT --- ---
    DENDROBATA: bazen nebo vymenikem do zeme. teplo ze zeme se da pak pouzit na predehrivani vzduchu na vetrani nebo pouzit TC na topeni
    JADR
    JADR --- ---
    tak kdyby nekoho napadlo ze na svuj ostrovni solarni system(FVE) dostane novou dotaci NZU tak jak jsem zjistoval pres znameho - dotace se davaji pouze na soustavy pripojene do site... ale lze to dostat i na jiz realizovane instalace. kdyby mel nekdo jine info budu rad :)
    CUKI
    CUKI --- ---
    DOKKTOR: Ještě bych dodal, že naše země bere tyto výpočty jako normu, přitom není volně k dispozici. Stejně jako spousta jiných norem, které bychom měli dodržovat si ji musíš koupit...
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    PILOT45T: dík
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    ZATAMOKO: jo
    CUKI: ok, dík
    CUKI
    CUKI --- ---
    DOKKTOR: používají se u nás 2. jeden PHPP který je původně z německa a pak náš TNI, který je hlavně pro výpočty zelené zlodějiny.
    Každý je postaven trochu jinak, PHPP je většinou trochu přísnější. Ale u obou to jsou často hrátky s pišvajcovými konstantami. Prostě jako účetnictví a pod. Znáš výsledek a podle toho si dosadíš vstupní hodnoty tak aby ti to vyšlo.
    Některé části vypadají výpočtem velice přesvědčivě a jiné jsou IMHO nesmysli.

    Já používám vlastní výpočet.
    TZ jsou jiná věc počítej to klidně dle TZB-INFO či si udělej vlastní tabulku, pro začátek ti stačí výpočet obálkovou metodou. Pokud je tvůj wigwam střihu Seton, je to velice jednoduché, Dakota už je trochu horší :-D
    PILOT45T
    PILOT45T --- ---
    DOKKTOR: Na pasivni dum asi toto http://passiv.de/en/04_phpp/04_phpp.htm, ale asi to nebude easy to pouzit spravne.
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    CUKI: to je super, že sem dostal tak upřímný rozbor osobnosti páně architekta smoly, nicméně na jeho levný dům za 9míčů bez technologií, ve kterém pořád sleduješ čidla, si dokážu udělat názor sám. má otázka byla postavena jinak - co používá za program? je celkem jasné, že u pasivního domu musíš zohlednit lokaci a půl milionu dalších detailů, ale za jedna, on tam mluví o tom, že ten program takové proměnné (aspon do určité míry) dokáže zohledňovat a za dva mně pro začátek stačí i hrubší než dokonalý výpočet. dlouhé večery a tak ... chtěl bych nejak důkladněj spočítat TZ našeho wigwamu a jak s tím dál, takže jakákoliv obezlička, kerá mě urychlý a usnadní cestu je vítána. píšeš: tabulkový procesor - tvoje výroba? je to neco sofistikovanějšího než prostup tepla vícevrstvou konstrukcí na TZB? podělíš se? ;)
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    CUKI: jo, přesně tak, to bylo první, o čem jsem uvažoval :)
    Z ponechané části se dá udělat hostinský 1+kk
    CUKI
    CUKI --- ---
    ZATAMOKO: jo jen kousek a klidně bych v tom půdorysu udělal jen kostru s trámů napůl jako pergola napůl zastřešenou s posezením nebo něco na ten spůsob. Ono se to uvnitř opticky příjemně zvětší
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    CUKI: jj, ten vejminek se asi trochu zredukuje, ne celej, ale kus asi ano. Taky asi ne hned, uvidíme.
    To mi říkal už statik, co se tu byl dívat, že vejminek zmenšit a bude to dobrý :)
    Navíc je na něm i horší krov a střecha celkově, takže s tím beztak bude záhodno něco udělat.
    CUKI
    CUKI --- ---
    ZATAMOKO: tak super že máš zázemí na stavbu, já na stavbu dojížděl a v průběhu jsem bydlel roky v plechové boudě 2,5 x 3m2. Bydle jsem pryč od rodiny což se nám pak stalo asi osudným...
    Takže tohle beru jako rozumnej začátek. Navíc ta stodola je fakt pěkná Ale ten kus přd tím bych asi vyboural kvůli světlu...
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    CUKI: jj, to já nad tím dumám už tak 15 let. Zamýšlené konstrukce jsem prošel snad všechny co existují.
    Mezitím jsem koupil kamennou chalupu a zjistil, zač je toho romantika (jednoduchá okna, kamenné zdi, samovýroba dřeva 20-30 metrů ročně) :D
    Kupoval jsem ale primárně místo ne chalupu a od začátku bylo jasné, že tu něco postavím a ten čas teď příchází.
    CUKI
    CUKI --- ---
    ZATAMOKO: Pokud na tom strávíš několik let věř, že nebudou ztracené...
    Na svém prvním domku (pro sebe) jsem strávil několik let a přitom není ve výsledku nijak moc složitý. Uznávám, že jsem hodně času "promrhal" postupy a technologiemi, které přede mnou nikdo nedělal, nebo byli určeny pro původně něco jiného.
    Ale i tak je to dlouhá doba kterou jsem věnoval postupně mnoha různým materiálům a postupům, které jsem ve výsledku třeba vůbec nevyužil a došel jsem k tomu "nejlepšímu" řešení které přesně korespondovalo s mojí vizí jak má mé bydlení vypadat na tom konkrétním místě. Pokud bych ale tímto vším neprošel necítil bych se v tom domě tak jako teď, protože bych nevěděl, proč jsem tak zvolil a přemýšlel bych jestli není něco jiného lepšího.

    Tím nechci říct, že moje bydlení je dokonalé, spoustu věcí bych třeba udělal jinak, stavěl bych domek ještě menší, hodně postupům bych se snažil vyhnout, protože ve výsledku nebyli nejlevnější, nebo celou stavbu hodně prodloužili, ale vím že jsem ten dům postavil podle svých potřeb, což anonymní katalogový domek nikdy splnit nemůže. Návrh domku stejně v důsledku musí každý sám. To za něj architekt, projektant nebo stavebník nikdy udělat nemůže, to jsou totiž jen prostředky k tomu vlastní ideu nějak ztvárnit. A tyto lidé musejí být naladěni na stejnou vlnu, musí mít podobné představy, jinak to dopadne špatně.

    Nikdy bych třeba nedokázal udělat kvalitní projekt na obrovský dům, který by nerespektoval moje představy o využití prostoru, protože bych vytvářel něco v čem bych se sám necítil dobře...
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    CUKI: jn, s tou velikostí máš pravdu. Když se mrknu co se dnes staví, resp. co je hlavně prezentováno, tak je to 2-3x větší než moje chalupa, mnohdy i se stodolou :D

    A jinak ano, stavím, resp. mě stále neopustila myšlenka té vestavby do stodoly. A s každým dalším spáleným kubíkem dřeva ta myšlenka sílí :)
    Trochu se s tím teda peru (návrh), ale to se podá, času je ještě dost.
    CUKI
    CUKI --- ---
    ZORB: To znám. Jedna paní, co jsem ji pomáhal upravit projekt, koupila pozemek i s projektem na kvalitní nízkoenergetický domek. Když zjistila co to stojí na provoz tak se z toho snažila horko těžko vycouvat. Což byl problém protože na tom místě deklarovali zdravé bydlení a měli tam být asi 4 identické stavby. Nakonec jsme se v projektu dostali na ani ne třetinu cenu původního projektu (plocha byla o 28m2 menší). Obytné prostory má ale jen o 6m2 menší. A spotřeba je na 1/4-1/3 té původní.
    Veškeré technologie se smrsky na cenu původního komínu, který tam nepotřebuje. Je tam podlahovka za cenu asi 20k a 2 rekuperační jednotky za 16k Kč dohromady.

    Ostatní domy stále nestojí (ona bydlí již cca 5 let). Jeden má základovou desku druhej se po druhé začíná znovu stavět (dokončuje se hrubá stavba). A jen to střídá majitele...
    ZORB
    ZORB --- ---
    CUKI: Kamaradi co stavi drevostavby, se jednou zuscastnili akce, kde se melo za Prahou stavet nekolik desitek pasivnich domu. Pri prvnim setkani se tam pry hadali pani profove z Prahy a Brna o zakladni vecech, prej docela zvlastni uvod na takovou akci. Na ty moje kamarady tam koukali ostatni ucastnici projektu, jak na nejaky vyvrheli, pac projekt byl o levne drevostavbe a o poradne izolaci a tusim primotopech nebo el. kotli, zkratka nic slozityho.. No nakonec celej projekt skoncil jako takovej a jeden z prvnich domu tam stal od tech mych kamaradu a ostatni zasitovany pozemnky tam ted zejou prazdnotou.. Jediny co si kamaradi architekti odnesly, je ten fakt, ze za dejme tomu 15 let musis vzit technologii za 300 000 a vymenit ji. Pac za 15 let nesezenej ten spravnej ventilator, klapku, rizeni apodd, takze budes rad ze pouzijes na rekuperaci vzduchotechnicky rozvody.
    CUKI
    CUKI --- ---
    DOKKTOR: pan Smola je trochu mimo relaci 6-9M Kč za domek a tvrdit že je stejně drahý jako klasika je trochu mimo, Stejně tak jako jeho tvrzení bez technologií. Jeho projekty jsou vesměs přeplněny technologiemi za peníze za které by se dalo postavit několik pasivních domů. Tvrdí žádná klimošky a čerpadla přitom je do svých projektů stejně cpe.
    Domy projektuje tak aby je zvětšil pro výhodný poměr A/V a mohl použít právě ty čerpadla. S tím razantně nesouhlasím, zbytek je jasnej.

    Pokud je to SW co se drží norem, tak je stejně k ničemu, pokud ti nejde o papír ale o reálnou spotřebu. Stejně tak to určitě nepočítá cenovou náročnost řešení a proto jsou ty domy taky tak drahé.
    Někdy je totiž lépe někde ubrat aby se mohlo někde jinde více přidat.

    Jinak mě jako program slouží obyčejný tabulkový procesor, počítám v něm tepelné ztráty, konstrukcí, energetické zisky od osob, spotřebičů a slunce v závislosti na čase (roční období i denní rytmus), výpočty oslunění a následného letního stínění, cenovou kalkulaci i náročnost na práci. Po té dělám pro jednotlivé hraniční období výpočty extrémních hodnot (většinou dle meteorologických dat a mých měření). Počítám náročnost na provoz energií, vody a případných využití technologií včetně jejich ekonomické návratnosti (soláry, FVE, ZR, RJ,...
    Prostě snažím se vidět ten dům z mnoha úhlů pohledu a podle toho tu stavbu přizpůsobit. Všechny ty výpočty se snažím udržet v realitě podle mnou a mým okolím, které dobře znám, v realitě. Konstanty které z toho vyvodím se snažím upravit dle reálné potřeby daného místa a obyvatel co tam budou bydlet.

    Ale ani tak se nedokážu opovažovat tvrdit, že by to mělo být VÝPOČTEM, těch konstant a proměnných je tolik, že celková chyba tohoto "výpočtu" je tak velká že se k tomu mohu přiklonit, nazývat to třeba odborněji pojatým odhadem, ale VÝPOČET?
    Osobně mi je z těchto výpočtů, které nám jsou normou na zvracení. Každej z nás je jinej a nikdo neni normovaný EUROČLOVĚK!
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    Architekt Smola: aktivní obhájce pasivního domu
    http://zen.e15.cz/pribehy/architekt-smola-aktivni-obhajce-pasivniho-domu-1023347
    "Lze výkony domů, respektive úspory, spočítat exaktně?
    Ano, je na to program. Je interaktivní, takže když stavbou otáčím vzhledem ke světovým stranám, mění se její energetické parametry a navrhovaná tloušťka izolace. Podmínkou je zadat tam klimatická data. Pak můžu optimalizovat stavbu, velikost oken… "
    netuší nekdo, co to je za software?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam