• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CUKIEkologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
    CUKI
    CUKI --- ---
    DANNY_OCEAN: To ne jen musíš hlouběji sáhnout do kapsy :-) Otázkou je jestli těch 100m2 fakt potřebuješ... Z velkého (přes 100m2) jsem se přestěhoval do 48m2 a přijde mi to větší než ten byt a hlavně by mi stačilo ještě méně...
    Velikost bydlení není úměrná velikosti štěstí rodiny v něm bydlící. Většinou je to díky okolnostem naopak.
    DANNY_OCEAN
    DANNY_OCEAN --- ---
    CUKI: no nad tím právě dumám. Potřebuju vlastně oboje 100m2 a aby se v tom dalo bydlet. To se přeci nevylučuje
    CUKI
    CUKI --- ---
    DANNY_OCEAN:Ty si neuvědomuješ že za tu cenu dostaneš pouze rám, to VŠE ostatní je potřeba předělat... Raději si rozmysli co vlastně potřebuješ. Jestli 100m2 nebo aby se v tom dalo bydlet a náklady byly rozumné...
    DANNY_OCEAN
    DANNY_OCEAN --- ---
    CUKI: když tady je ten problém že bych asi já dřevostavbu 100m2 do 100k nedal. Chce to spoustu vlastní práce a já bych tak mohl dělat jen podržtašku, ptz tyhle věci prostě neumím.
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    CUKI: no šlo mně spíš o to, jestli tam budou růst houby, nebo tam polezou myši (ty by asi nemely, pokud to bude slysované a slámu prý ani nedokážou strávit)
    CUKI
    CUKI --- ---
    DANNY_OCEAN: Já neřikám že to nejde ale za tu cenu udělám něco v naprosto odlišný kvalitě dokonce i několikrát. V unimobuňce jsem bydlel, stejně tak jako v karavanu a nic moc...
    Když se do toho pře slunce stojí to za to a v zimě bych to taky vytápět nechtěl. Navíc za převoz a smontování dáš ranec. Postavit alternativu ze dřeva nebo zděné je třeba do 100k Kč. Tohle je ideální na stavby, kde je potřeba to převážet, ale jako provizorní zázemí to postačí. Na bydlení je to zbytečnej luxus mít to možnost převážet...

    DOKKTOR:
    žádný opláštit to půjde pokud to bude mít rám, což většina slaměnejch domků stejně mívá...
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    jaké úskalí má opláštit slaměnou zeď zvenku dřevem? narazil sem na knížku o slaměném stavitelství, řekl si, že by nebylo uplně marné postavit si cvičně nejakou budku v sadu, ale vyloženě mě odrazuje sraní s hliněnýma omítkama. bude vadit provětrávaná fasáda, když to třeba stříknu nejakou impregnací? zevnitř asi kontaktně obložit osb nebo nečím podobným levným.
    DANNY_OCEAN
    DANNY_OCEAN --- ---
    CUKI: spíš hledám komplet bydlení, ale jak jsem psal nechci se zadlužit na 30 let, a když jsem uvažoval nad zděným domkem tak zdít sám neumím a nechci platit někoho kdo by to dělal, ptz bych nad ním musel stát a kontrolovat vše. Tohle mi přišlo jako idealní řešení pro mě, ptz bych v podstatě měl hrubou stavbu a ty zbytky už bych nějak do kupy dal s pomocí. Napadlo mě to pro to, že když z toho mohla bejt např školka nebo škola proč by v tom nešlo bydlet
    CUKI
    CUKI --- ---
    DANNY_OCEAN: Ne, protože za tu cenu je to úlet. Nezaizolovaný, nízký, všechno je třeba předelat, nemáš tam žádné budoucí povrchy. De facto kupuješ jen rám z hodně drahou dopravou a spoustou odpadu co nejdřív musíš odstranit. Když už tak daleko lepší jsou na to lodní kontejnery, který maj i verzi co je dostatečně vysoká.

    Pokud hledáš bydlení jen na léto, tak si ty kontejnery pořiď samostatně jako kostry a pak oplášti. Ale IMHO mnohem vhodnější je to celý udělat ze dřeva. Ty rozměry unimobuněk jsou dost limitující..
    DANNY_OCEAN
    DANNY_OCEAN --- ---
    dokážete si někdo představit koupit tohle: http://www.inzerce-cz.cz/dum-a-zahrada/bunky-obytne-sestava-4-ks-102637.html hodit na pozemek a předělat to na bydlení? Uvažuju o stavbě, ale jelikož se nechci uvázat 10 000vou splatkou na 30 let, tak mě toto zaujmulo. Při té ceně by se do milionu z toho dalo udělat docela slušný bydlení co myslíte?
    CUKI
    CUKI --- ---
    MIKEFINDER: Nemáš nějaké bližší informace o technických vlastnostech toho betonu a poměrech surovin co se do něj přidávaj?

    Kdysi jsem se o to zajímal, ale přišlo mi to jako dost sci-fi. Přesnej poměr jsem se sice nedozvěděl. Ale na jeden m3 bylo potřeba pazdeří asi za 4000Kč! Navíc uváděná lambda kterou někdo prezentoval byla spíše pro řídkou směs ala kamenná vata s trochou cementu. A ten beton byl spíš takovej heraklit s přemrštěnou cenou...
    Ale třeba se už něco změnilo...
    MIKEFINDER
    MIKEFINDER --- ---
    CUKI: Primárně jsem se setkal s pazdeřím (dřevitá část stonku), ze kterého se dělá konobný beton (linkuj hempcrete), z vláken se dělají izolační desky. Známý si postavil z konopného pazdeří chatu (fotky z realizace má na http://www.konopnestavby.cz/ - nosná část je ze dřeva, stěny i střechu udělal z konopného betonu, který si míchal sám). Kdyby tady byly tírny (zpracovatelské zařízení na oddělení pazdeří od vlákna), tak si můžeš suroviny na dům vypěstovat, je to difuzně otevřené, při určité tloušce zdi máš pasivní dům...
    CUKI
    CUKI --- ---
    MIKEFINDER: Mě by zajímalo co se z toho konopí dá reálně využít? Z komerčního využití znám akorát desky stramit, které jsou sice samonosné, ale nikoli nosné a taky dost předražené. Izolace taky mizivá. Krom možnosti přidávat konopí do jílu jako vyztužení (na které je ale třeba mnohem lepší kopřiva) reálné využití moc nevidím. Tohle je pro mě dost extrém...
    MIKEFINDER
    MIKEFINDER --- ---
    LITTLEPUNKK: Možná toto: http://www.hempbuilding.com/book.shtml Nečetl jsem, ale pro konopné stavaře je to něco jako bible.
    CYBERBARA
    CYBERBARA --- ---
    CUKI: to znám, když mě do prahy nežene nějaká super luxusní kulturní akce (tak jednou za půl roku), nebo nějaká důležitá povinnost, sedím na draháni a ani se nehnu... peču, vařim, dělám doma hezko, pomáhám chlapovi se stavbou, chodím ven se psem a na pšeky k sousedům... a je to parádní :)
    CYBERBARA
    CYBERBARA --- ---
    CUKI: vysoko znamená až milion... některý jsou zasíťovaný - maj elektriku, některý maj studny... to je tak všechno... za kolik ho koupil Ti řekne, jestli se potkáte a jak velký je nevím...
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: navíc dneska už je tak obrovský výběr materiálů a technologických postupů, že není možné všechno si v praxi ověřit a vyzkoušet. Podle tech. listů bezproblémová aplikace může často bejt v praxi dost horor.
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: Já myslim, že nejdůležitější a nejzásadnější informace je pro zájemce ta, že si musej uvědomit co vlastně chtěj a co opravdu potřebujou.
    A hlavně je potřeba si uvědomit z čeho a jak stavět na konkrétním pozemku, nebo na kterym pozemku stavět to co chtěj...
    Tím se dá ušetřit nejvíc času a peněz.

    Včera mě třeba dostalo, když jsem šel opravovat nefunkční masážní sprchový kout, který prostě investor musel mít i když to vedlo k hodně kompromisům a prodražení stavby. Nakonec jsem na místě zjistil, že investor ani nevěděl kdy ho naposled použil. Co jsem zjistil bylo to min několik let...

    Jinak možná tu lidi zklamu, ale neexistuje nejideálnější stavební materiál, ze kterého levně nebo dokonce zadarmo postaví. Málo kdo si uvědomuje že stavební materiál je jen mizivou částkou v ceně stavby. Daleko víc ušetří kvalitně promyšlená dokumentace, aby docházelo k co nejmenším zbytkům, k co nejefektivnější dopravě a hlavně co nejednodušší stavbě. Důležité je se umět vyhnout problematickým místům, nebo jich tam mít co nejméně, na to většina architektů bohužel háže bobek, protože oni v tom bydlet nebudou a hlavně to nebudou platit. Navíc málokterý architekt sám staví. Když má štěstí tak může mít praxi se stavebním dozorem, ale to je tak všechno. Bohužel...
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    LITTLEPUNKK: četl jsem jich docela dost a mám obavu, že to co ty hledáš nenajdeš v žádné, neb "jak to postavit" má být v projektové dokumentaci.
    Pokud chceš vědět jaké jsou různé přírodní materiály, popisuje je knížka "Přírodní stavební materiály". Ale je to spíše o tom co je za možnosti než jak z toho stavět.
    R6ANDREW: v naší stavební party na tohle jezdil náš architekt a měl jsem spíše dojem, že to je pořád to samé dokola. Navíc jako co lidé očekávají, že se za hodinu dozví.
    R6ANDREW
    R6ANDREW --- ---
    DENDROBATA: stoji to za ty prachy, ikdyz je tam v nedeli skorepa? :D
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam