• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CUKIEkologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
    DANNY_OCEAN
    DANNY_OCEAN --- ---
    dokážete si někdo představit koupit tohle: http://www.inzerce-cz.cz/dum-a-zahrada/bunky-obytne-sestava-4-ks-102637.html hodit na pozemek a předělat to na bydlení? Uvažuju o stavbě, ale jelikož se nechci uvázat 10 000vou splatkou na 30 let, tak mě toto zaujmulo. Při té ceně by se do milionu z toho dalo udělat docela slušný bydlení co myslíte?
    CUKI
    CUKI --- ---
    MIKEFINDER: Nemáš nějaké bližší informace o technických vlastnostech toho betonu a poměrech surovin co se do něj přidávaj?

    Kdysi jsem se o to zajímal, ale přišlo mi to jako dost sci-fi. Přesnej poměr jsem se sice nedozvěděl. Ale na jeden m3 bylo potřeba pazdeří asi za 4000Kč! Navíc uváděná lambda kterou někdo prezentoval byla spíše pro řídkou směs ala kamenná vata s trochou cementu. A ten beton byl spíš takovej heraklit s přemrštěnou cenou...
    Ale třeba se už něco změnilo...
    MIKEFINDER
    MIKEFINDER --- ---
    CUKI: Primárně jsem se setkal s pazdeřím (dřevitá část stonku), ze kterého se dělá konobný beton (linkuj hempcrete), z vláken se dělají izolační desky. Známý si postavil z konopného pazdeří chatu (fotky z realizace má na http://www.konopnestavby.cz/ - nosná část je ze dřeva, stěny i střechu udělal z konopného betonu, který si míchal sám). Kdyby tady byly tírny (zpracovatelské zařízení na oddělení pazdeří od vlákna), tak si můžeš suroviny na dům vypěstovat, je to difuzně otevřené, při určité tloušce zdi máš pasivní dům...
    CUKI
    CUKI --- ---
    MIKEFINDER: Mě by zajímalo co se z toho konopí dá reálně využít? Z komerčního využití znám akorát desky stramit, které jsou sice samonosné, ale nikoli nosné a taky dost předražené. Izolace taky mizivá. Krom možnosti přidávat konopí do jílu jako vyztužení (na které je ale třeba mnohem lepší kopřiva) reálné využití moc nevidím. Tohle je pro mě dost extrém...
    MIKEFINDER
    MIKEFINDER --- ---
    LITTLEPUNKK: Možná toto: http://www.hempbuilding.com/book.shtml Nečetl jsem, ale pro konopné stavaře je to něco jako bible.
    CYBERBARA
    CYBERBARA --- ---
    CUKI: to znám, když mě do prahy nežene nějaká super luxusní kulturní akce (tak jednou za půl roku), nebo nějaká důležitá povinnost, sedím na draháni a ani se nehnu... peču, vařim, dělám doma hezko, pomáhám chlapovi se stavbou, chodím ven se psem a na pšeky k sousedům... a je to parádní :)
    CYBERBARA
    CYBERBARA --- ---
    CUKI: vysoko znamená až milion... některý jsou zasíťovaný - maj elektriku, některý maj studny... to je tak všechno... za kolik ho koupil Ti řekne, jestli se potkáte a jak velký je nevím...
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: navíc dneska už je tak obrovský výběr materiálů a technologických postupů, že není možné všechno si v praxi ověřit a vyzkoušet. Podle tech. listů bezproblémová aplikace může často bejt v praxi dost horor.
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: Já myslim, že nejdůležitější a nejzásadnější informace je pro zájemce ta, že si musej uvědomit co vlastně chtěj a co opravdu potřebujou.
    A hlavně je potřeba si uvědomit z čeho a jak stavět na konkrétním pozemku, nebo na kterym pozemku stavět to co chtěj...
    Tím se dá ušetřit nejvíc času a peněz.

    Včera mě třeba dostalo, když jsem šel opravovat nefunkční masážní sprchový kout, který prostě investor musel mít i když to vedlo k hodně kompromisům a prodražení stavby. Nakonec jsem na místě zjistil, že investor ani nevěděl kdy ho naposled použil. Co jsem zjistil bylo to min několik let...

    Jinak možná tu lidi zklamu, ale neexistuje nejideálnější stavební materiál, ze kterého levně nebo dokonce zadarmo postaví. Málo kdo si uvědomuje že stavební materiál je jen mizivou částkou v ceně stavby. Daleko víc ušetří kvalitně promyšlená dokumentace, aby docházelo k co nejmenším zbytkům, k co nejefektivnější dopravě a hlavně co nejednodušší stavbě. Důležité je se umět vyhnout problematickým místům, nebo jich tam mít co nejméně, na to většina architektů bohužel háže bobek, protože oni v tom bydlet nebudou a hlavně to nebudou platit. Navíc málokterý architekt sám staví. Když má štěstí tak může mít praxi se stavebním dozorem, ale to je tak všechno. Bohužel...
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    LITTLEPUNKK: četl jsem jich docela dost a mám obavu, že to co ty hledáš nenajdeš v žádné, neb "jak to postavit" má být v projektové dokumentaci.
    Pokud chceš vědět jaké jsou různé přírodní materiály, popisuje je knížka "Přírodní stavební materiály". Ale je to spíše o tom co je za možnosti než jak z toho stavět.
    R6ANDREW: v naší stavební party na tohle jezdil náš architekt a měl jsem spíše dojem, že to je pořád to samé dokola. Navíc jako co lidé očekávají, že se za hodinu dozví.
    R6ANDREW
    R6ANDREW --- ---
    DENDROBATA: stoji to za ty prachy, ikdyz je tam v nedeli skorepa? :D
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: jj, Péťa a jeho fantastické historky
    CUKI
    CUKI --- ---
    LITTLEPUNKK: To je tak rozsáhlé téma, že se nedá pojmout do sebevětší knihy. A pokud jo tak to bude pasvil jakých je na trhu mnoho.
    Ono totiž většinu těch věcí které potřebuješ znát musíš vidět z mnoha úhlů pohledu.
    A co víc musíš nastudovat dost stavební fyziky, kterou moc v jiných oborech nepotkáš. A taky matematiky (hlavně statika).
    CUKI
    CUKI --- ---
    ZORB: ekologickej je, protože za tu cenu musí být tak "kvalitní" že si ho jen tak někdo nekoupí, tedy se ani nevyrobí :-)
    ZORB
    ZORB --- ---
    Dnes z FB, nevim proc ale nejak mi to nejde do hlavy ten ekologickej laminat...

    LITTLEPUNKK
    LITTLEPUNKK --- ---
    CUKI: tak vish co já jsem si koupil tu knihu předem než vyšla , jako podporu pro její vydání vůbec a tak jsem to chtěl dotáhnout do konce :D fakt jsem na ni určitě dva roky čekal ne-li tři ... šlo mě spíš o zdroj stavebních informací právě bez toho nadšení ze "znovuobjevení ameriky" . Druhy základů , parotěsné zábrany , kondenzační body...vše nějak uceleně . Sám nemám ještě představu co chci stavět . Uvidím dle pozemku ,co seženu ....


    DENDROBATA: když já raději čtu než se dívám do monitoru ;)
    CUKI
    CUKI --- ---
    LITTLEPUNKK: jméno Petr Skořepa je snad dostatečné varování, že se o tu knihu nemá cenu zajímat :-D

    Jinak osobně jsem se nejvíc vždy naučil při konkrétních návštěvách takovýchto staveb jak v průběhu realizace za v době užívání. Tak poznáš jasně co mělo či nemělo smysl. Všechny takové knížky budou vždy muset nabít dojem že čtenář objevil nějaký poklad, nějakou senzační metodu, nebo možnost. Jinak by se to neprodávalo. Takže se nikdy nedozvíš ty negativa a problému se kterými je nutné minimálně počítat...

    U Eartships se taky nikde nedočteš o Problémech s písní dřevěné k-ce v předsazeném skleníku a pod.
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    LITTLEPUNKK: Youtube :)

    Jinak blíží se termín konference, budet tam spousta prostoru pro konzultace a setkání ...
    Konference Stavby z přírodních materiálů 2016
    http://baobaby.actinidia.sk/index.html
    LITTLEPUNKK
    LITTLEPUNKK --- ---
    Zdravím!
    doporučili byste mi nějakou knihu o stavění z přídodních materiálů ,ale spíš diy než "stavebnici" ?

    Snad 2 roky jsem pln očekávání čekal na vydání knihy Manuál Ekologickej výstavby od Eugena Nagyho ve spolupráci s petrem skořepou,ale ta byla dost velkým zklamáním ... pár stránek od P.Skořepy , obsahem jako z časopisu a zbytek knihy spíše přehledy materiálů ...

    pak mám ještě Stavby ze slámy od Gernota Minke , Friedemann Mahlke čistě o slámě ...

    díky
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam