• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CUKIEkologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
    ZORB
    ZORB --- ---
    CUKI: No a k tomu ten pozemek, bydlet na vesnici a mit 186 metru pozemku.. Dalsi horsi level je bydlet na vesnici v panelaku:-) Ale todle mne pobavilo Podkroví je z velké části pokryto sádrokartonem.(NUTNO DOLADIT)
    CUKI
    CUKI --- ---
    ZORB: tady: http://reality.bazos.cz/inzerat/58131386/Prodam-rodinny-dum-5km-od-KolinaKorenice-za-299000Kc.php pěknej levnej domek v "sousedství" :-)
    akorát jestli je to vsechno postavené tak kvalitně jako ty sádroše v podkroví bez parozábrany tak potěš koště.
    CUKI
    CUKI --- ---
    ZATAMOKO: A zbytek izolace uděláš jak? Podlaha a stěny?
    Budeš muset udělat nad krovem ještě jednu k-ci a nebo použít EPS šablony a to vyjde dost draho a zbytečná práce.
    Nadkrokevní izolace se používá většinou pouze v ojedinělých případech kdy není možné střechu od spodu odkrýt a nebo tam už není prostor.

    Obecně si myslím že u tebe bude levnější a mnohem funkčnější řešení zkusit tu stodolu a udělat tam vnitřní izolaci, což u původní stavby asi moc nepůjde. navíc tam můžeš vegetit v době rekonstrukce..
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    CUKI: původní stavba, stodolu nakonec necháme stodolou.
    Mě láká ta nadkrokevní kvůli prostoru a pohledovým trámům. Ono to není zas tak velké, chalupa je 6x16 + 5x7 m, takže ten krov nemá v sobě tolik prostoru.
    CUKI
    CUKI --- ---
    ZATAMOKO: To je ta původní stavba nebo ta stodola?
    Já bych se osobně nadkrokevní izolaci vyhnul, bude to dost složité a nebo drahé. Přínos žádný, spíše negativa.
    Jinak Satjam jsem pokládal asi měsíc zpátky Je pravda že byl levnější oproti Lindabu, ale kvalita byla hodně rozdílná. Na obytnou část domu bych šel asi spíše do toho Lindabu.

    Jinak obecně všechny tyhle firmy ti to nařežou na míru, jen má každá firma jiné maximální délky šablony (od necelých šesti do asi sedmi metrů).

    U provětrávané střechy pak můžeš místo parozábrany dát rovnou OSB...
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    Vypadá to, že budeme mít trochu peněz na výměnu staré betonky a vyspravení krovu na staré chalupě (l.p. 1836).
    Jde o cca 200 m2 do L (130 + 70), krov klasický hambálkový. Krov ještě nechám posoudit statikem a tesařem, jestli to není prožraný, neopravitelně shnilý apod.

    Budeme mít cca 200k. Tak by mě zajímalo, jestli je vůbec reálný za tyhle peníze udělat nadkrokevní izolaci a krytinu?

    Stopro chceme antracit/černou krytinu ideálně (polo)matnou. Tmavá taška by byla asi fajn, ale statik mi říkal, že krov není dimenzován na těžkou krytinu, teď pod tou betonkou krutě trpí, především ta kratší část "L". Museli bychom měnit/přidávat krokve a do toho se mi moc nechce.

    Koukal jsem např. na Satjam, dle plánu i nařežou potřebné atypy. Bavil jsem se sousedem, kterej si plechovku pokládal a říkal, že to je v pohodě diy. Což mě láká taky, odpočinout si od kompů :)

    Skladba by pak mohla být např. tato (z vnitrku ven)?
    - krokve
    - pohledový záklop (sdk, palubky, osb etc.)
    - parozabrana
    - izolace (300-400mm?)
    - pojistna hydroizolace
    - latovani
    - krytina

    Uvítám tipy na low-cost a funkční řešení.
    CUKI
    CUKI --- ---
    JADR: někde píše to někde ono:
    "Izolační rohože vynikají zejména vysokou úrovní pružné deformovatelnosti a
    tzv. tvarovou pamětí. Byly vyvinuty pro zateplování šikmých střech dřevostaveb. Vzhledem k
    jejich mechanickým a tepelně technickým vlastnostem jsou vhodné pro použití ve všech běžných
    skladbách šikmých střech do sklonu 45° s vyššími požadavky na výsledné tepelně vlastnosti."

    Nicméně je v celku jedno co píše výrobce, pro mě je důležitá praxe. Ona ani ta nejhustší vata není to nej, ale drží tam nepoměrně lépe než ta rolovaná (už ze své podstaty)



    OGMIOS: ona ta vata má pnutí pouze do stran. Pokud tam někdo nahňácá jen tak budou tam vždy hluchá místa...
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    CUKI: prosimte jakej je problem pozdeji s vycpavanim odrezkama?
    JADR
    JADR --- ---
    CUKI:vyrobce to doporucuje i do sten drevostaveb, cti to prosim poradne.
    Zateplení dřevostavby Naturdom | Knauf Insulation
    http://www.knaufinsulation.cz/naturdom

    CUKI
    CUKI --- ---
    JADR: Tak je jasný že balík vaty která má poloviční hustotu (tedy je ji polovička) bude levnější. Nehledě na skladnost. Je pravdou že ty skelný vaty jsou dnes mnohem dál než ty co se používali před 20ti lety, maj lepší lambdu, pružnost,.. Ale to neznamená že jsou na to vhodné. Sám výrobce uvádí že je vhodná pouze do šikmin. Kde alespoň částečně leží, protože ve slovníku izolací je šikmina pouze 0-45°. Nad 45° natož 90° je dlouhodobě problém. Jako vodorovná izolace v několika vrstvách je ale naprosto dostačující.

    Tady jsi zrovna neušetřil, pokud je to ve tvé stavbě... Nicméně o tom už teď víš a můžeš se na to alespoň připravit. Po pár letech se to dá trochu upravit, jen dávej bacha na TM právě v těch krajích. Řeším je při opravách po firmách co to vošolíchaj dost často. Většinou to cca do pěti let končí plísní. Blbý je když se to stave v těžko přístupných místech.

    To že tý skelný vaty v rolích tam dáš víc, ten problém pouze o něco oddálíš. A používat odřesky které se tam nějak zmáčknou je prasárna co bych nikdy na své stavbě nebo mnou dozorované nikdy netoleroval. Ušetřenejch pár kaček, za často dost nákladnou opravu nestojí.

    QNEDLEEQ: v TI je to většinou vždy uvedeno, alespoň ve formě více než...
    COWBOY
    COWBOY --- ---
    Do dvou až tří let chystám stavbu na severu cech. Cca 800 m/m. Uvažuji o drevostavbě. Akorát ještě nemám jasno, jestli masív nebo sendvič. Sendvič bude jednodušší na stavbu, asi bude lépe izolovat, možná i vyjde levněji, ale bydlet se bude asi lipmv tom masivu. Co si o tom myslíte vy?
    COWBOY
    COWBOY --- ---
    JADR: Za mě vyhrává ten kacirek. Nejjednodušší na údržbu.
    JADR
    JADR --- ---
    trosku jiny dotaz - co doporucujete okolo soklu domu - vubec nemam predstavu. premyslel jsem o nejaky velkoformatovy dlazbe nebo jen vysypat kacirkem - ten se ale bude asi zasirat. pripadne to vybetonovat... co je takovy nejvhodnejsi reseni cena/vykon ... na vzhledu mi tolik nezalezi.
    JADR
    JADR --- ---
    CUKI: to asi bude vhodnejsi, nad tim jsem taky uvazoval, akorat je predtim nedelali z toho recyklovaneho skla tusim a i ty cedicovy vysly o neco malo draz za m2 a pak na doprave bych zaplatil vic jak to neni v rolich. no uvidime zda to bylo dobre reseni. chtel jsem na izolaci usetrit co nejvic :(
    neprislo mi ze by to melo tendenci sesedat, drzelo to v tom ramu jak pribity. musi se tam ale pridat tak 2cm a kdyz vzniknou mezery tak necim doplnit.


    CUKI
    CUKI --- ---
    JADR: přiznám se že přesně tuhle bych na to nepoužil. To je zrovna z těch "lehčích" Na stěny je nutné použít hutnější materiál, který se prodává pouze jako deskový a ne rolovaný.
    I když uznávám že s těch "nevhodných" je toto lepší řešení.

    Ad ekologie) Mě to jako neekologické nepřipadá, je to vlna z přírodního materiálu - z nerostů, snadno recyklovatelná...
    JADR
    JADR --- ---
    jak pise CUKI jde o to pouzivat tu ktera ma vyssi hustotu ale i pruznost. konkretne jsem pouzival NATUROLL 033 - http://www.knaufinsulation.cz/naturdom/naturoll-lrr-033
    Výhody pružné izolace | Knauf Insulation
    http://www.knaufinsulation.cz/skelna-vata/vyhody-pruzne-izolace
    Zateplení dřevostavby Naturdom | Knauf Insulation
    http://www.knaufinsulation.cz/naturdom

    samozrejme jde pouzit i od jinych vyrobcu ktery maji podobne vlastnosti. tato je nicmene z cr a castecne z recyklovaneho skla.

    Puvodne jsem samozrejme chtel pouzit nejkou prirodni izolaci - vlna, drevovlakno, konopi, ale pak jsem vyzstrizlivel, hlavne kvuli financim... trosku me mrzi ze ty prirodni jsou o tolik drazsi.

    CUKI
    CUKI --- ---
    QNEDLEEQ: Jakoukoli kamennou vatu. Výrobce je šumák. Důležitá je hustota (tak 50-60Kg/m3) a taky rozměr, aby jsi to nemusel moc řezat.
    Doporučuju dát to ve dvou vrstvách aby se překrývali spoje. A rozměr cca o 2-3cm širší než máš tu k-ci
    CYBERBARA
    CYBERBARA --- ---
    QNEDLEEQ: máme to taky v dřevostavbě a taky v tloušťce 20cm...
    CYBERBARA
    CYBERBARA --- ---
    QNEDLEEQ: my máme něco z toho: http://www.nej-izolace.cz/knauf-classic-037/
    a hledala a vybírala jsem fakt dlouho, tak věřím, že jsem vybrala dobře :) Je to sice skelná vata, ale dělá se s tím dobře, není to jako kdysi...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam