• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CUKIEkologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
    Toto téma je pro všechny, co hledají alternativu k předraženým katalogovým šikmostřechům, které nedokáží splnit ani běžné požadavky na ekologickou výstavbu.

    Cena bydlení není pouze kupní cenou, je potřeba započítat i provozní náklady!

    Pro všechny, co právě staví, nebo se chystají stavět své nové bydlení, ale i pro ty kteří už bydlí a mají zkušenosti z provozem a chtějí se o ně s ostatními podělit..

    V této diskusi by se měli řešit hlavně praktické konkrétní problémy se stavbou, nebo při projektovaní domu. Jaké materiály a jak  použít, kde je sehnat, jak vyřešit konkrétní problematické detaily k-cí, na co si dát pozor.
    Stejně tak by zde měl být prostor pro věci které se stavbou přímo souvisí, zákony, problémy s úřady, zajištění elektrické energie a pitné či užitkové vody pro domácnost, fotovoltaika a ostrovní systémy, solárrní kolektory, Rekuperace a VZT, způsoby vytápění a ohřevu TUV, Jímky a ČOVky
    rozbalit záhlaví
    MATT
    MATT --- ---
    CUKI: asi to budu psat tak trochu chaoticky...

    aby puda zadrzovala vlhkost, je dobry aby obsahovala hodne humusu, pripadne jilovejch koloidu. nekdo tusim za timhle ucelem pridava do pudy i "charcoal", ale vic nevim ;)

    odpar je danej teplotou vzduchu, osvetlenim, vegetaci, rychlosti vetru, vlhkosti vzduchu. s tim se da dost pracovat. kdyz budes sikovnej a mit vhodnej pozemek, tak se ti muze podart, ze cast odparu se ti vrati ve forme rosy.

    pokud bys mel svazitej pozemek, uvazoval bych o vystavbe piskovyho filtru, kterej by nize zas vyustoval na povrch.

    i kdyz nektery rostliny maj odpar obrovskej, ja sam si myslim, ze kazda rostlina je prizniva, ale vycislit je to dost obtizny. nektery hluboko korenici rostliny dokazou vytahnout vodu i pro ostatni kytky, ktery nemaj tak dlouhy koreny.

    pak lze uvazovat o ruznejch povrchovejch upravach, kypreni, mulcovani..


    CUKI: na tohle upozornujou lidi okolo PV. ze pri zasakovani destovejch vod z medenejch strech, se to dostava do pudy..

    DON_PEDROPOULOS: záleží na jakym jsi podloží a jak tam vypada hladina PV. pokud je tam puklinova propustnost a dobry zazemi, tak s vodou mit problem nemusis, pokud je to vic porezni, tak kdyz soused snizi hladinu, tak mas proste smulu.
    DON_PEDROPOULOS
    DON_PEDROPOULOS --- ---
    CUKI: mohl bys to s těmi nádržemi upřesnit - a vůbec ten tvůj systém - odkud kam co vedeš?

    Co se týče vody máme městskou pouze sezoní, budeme vrtat studnu (kopaná by byla mnohem dražší) protože pramen je ve 40 (tedy jeden 37 a druhý 40 - jsou do kříže). Potom si nemyslím, že když někdo vyvyrtá hlouběji, že těm ostatním ubude vydatnost - to by se snad musel trefit na ten pramen a brát to z něj ne?

    Máme na jedné straně chaty nádrž 3m3 (původně dešťovka) a 1m3 (zvlášť - původně odpad z kuchyně) taktéž. Na na druhé straně je jímka na odpad ze záchodu 1,5 krych. Přičemž koupelna a kuchyň je situována blíže k té menší jímce. Řeším jak teda s jednotlivým odpadními vodami naložit - kam co rozvést (přivést). Ideální by bylo oddělit vodu z kuchyně a pračky od jímky, ale bude to komplikovanější - vzdálenost k jímce je cca. 10m a zatím nevím jaký musí být spád.
    CUKI
    CUKI --- ---
    ZORB: no po pravdě myčka nevím, ale pračka a WC na obojí je deštovka ideální.
    Filtr stačí jen přes záclonu a pod to trochu písku (kterej je potřeba jednou za čas proprat). Záleží hodně na krytině a lokalitě kde jsi. Ideální je plechová střecha. Problém je že těch nádrží by jsi potřeboval opravdu hodně aby to bylo efektivní. Teď mám třeba všechno prázdný a to mám celkem asi 6m3 nádrží (pro 2 a půl člověka)...
    ZORB
    ZORB --- ---
    CUKI: Jak resi destovku, aby tam nebyli necistoty a nekazila se? V lete budu delat rekonstrukci vodovodnich rozvodu a rozhodne k zachodum, pracce a mycce povede jeste jedna trubka navic.
    ZORB
    ZORB --- ---
    R6ANDREW: Mno jo, ale vem si jak rychle se da postavit komin ze stavebnice a jak rychle to pujde z cihel, pokud na to nemas dost volnyho casu a sikovny ruce, tak si osobne myslim, ze cihelnej levnejsi nebude.. Jestli si vzpomenu, preptam tchana kominika, co si o tom mysli.
    POHODAVOLE
    POHODAVOLE --- ---
    R6ANDREW: ja to tak delal a s revizi problem nebyl..
    R6ANDREW
    R6ANDREW --- ---
    POHODAVOLE: uplny jelito nejsem, ale v elektrice, kamnech a kominu se asi hrabat nechci, aby mi pak na to dali razitko..
    POHODAVOLE
    POHODAVOLE --- ---
    R6ANDREW: jestli nejses uplny jelito, tak si ho nech jen zalozit a muzes si ho dostavit sam..
    R6ANDREW
    R6ANDREW --- ---
    ZORB: zatím nemám nikoho po ruce, kdo staví komíny. Ale vím, že spousta lidí je ochotných udělat stejnou práci tak, aby si vydělali a levněji, než firmy, protože nepotřebují marži na provoz firmy, provoz kanceláří a platy sekretářek.

    LINKOS: zatim nevim, koketuju s myšlenkou pecoidních kachlovych kamen, nebo hlinenych. Ale obé bude dost drahé, takže to záleží až na finanční stránce, která se odvijí od pozemku a následně od projektu.

    POHODAVOLE: Je to katalogová cena. Zatim nepotřebuju nic, jen sonduju trh, abych měl nějakou představu a neřešil pak všechno nahonem, až konečně něco koupim. Diky za nabidku, budu si to pamatovat.


    VODA: zadržováním vody v krajině se mimo jiné zabývá permakultura. Nevim přesně jaké typy rostlin, ani způsoby tvorby mokřadů, nicméně můžete zkusit gůglit.
    CUKI
    CUKI --- ---
    BUTHRAKAUR: No problém je že to za tebe budou řešit jiný. Jsem sice na jednu stranu pro ochranu spodních (pitných) vod. Na druhou stranu není možné aby jsme (pokud můžeme) tu vodu transportovali kanalizací rovnou do řek. Čím více osídlená krajina tím je to větší problém...

    V žumpě nemám maso, takže mi tam odpadá problém s problémovým rozpadem masa, které potřebuje vyšší teplotu. Ostatní se rozkládá velice rychle...
    CUKI
    CUKI --- ---
    ZORB: No vrt tvůj problém vyřeší jen do doby než ty okolo udělají hlubší :-(
    Takže to nepovažuji za řešení.
    Mám 3 druhy potrubí do domu teplou studenou a dešťovou. A 2 druhy odpadů záchod a pak zbytek. Vodu ze zbytku používám za zalévání, a jímku ze záchodu postupně kompostuji (používám v jímce bakterie k rychlejšímu rozkladu).

    Za druhé řeším jak udržet dešťovou vodu na pozemku (i okolí) aby se lépe vsakovala do podzemních vod a nezmizela rychle do řeky. To je problém hlavně vytváření tůněk a mokřadů a taky smysluplné vegetace.

    Vidím třeba na Španělsku jak vypadalo před cca 15ti lety a teď. Všude postavili obrovské nádrže co zadržují vodu. Není to ideální ale stačí jim i pro zemědělství. Tam kde před 15ti lety byla poušť jsou často dneska sady. Tedy udržet ta voda v krajině nějak jde. Já bych ji jen rád udržel přirozenějším způsobem...
    BUTHRAKAUR
    BUTHRAKAUR --- ---
    CUKI: je mi jasný, že je to nelegální, ale to bych tu neřešil :) Přesně jak říkáš - vím, co v tom odpadu bude a vím, že to bude na zalejvání zahrady naprosto ok, takže je to pro mne v naší suchý oblasti morálně naprosto ok. Jde mi čistě o praktickou stránku věci - máš s tím teda osobní zkušenost? Jaký používáš čerpadlo a máš nějaký problémy se zanášením a tím hnitím? Nebo to ještě nějak filtruješ?
    ZORB
    ZORB --- ---
    CUKI: Pro mne je to teď velké téma, stojím před rozhodnutím, jestli vrtat novou studnu, nebo prohloubit stávající, nebo za ty peníze raději nevymyslet nějaký rozumný oběh vody + jak píšeš pokusit se o co největší udržení stability vody na pozemku. Při uvažování nad tím, sem došel k tomu, že je nutné, aby to mělo smysl, řešit to ve spolupráci se sousedy. Anglický trávník zalejvaný z vrtu a vykácený sad, záchytu a stabilitě moc neprospěje. Všechny komerční řešení co jsem našel jsou nesmyslně drahý a přijdou mi nedotažený. Přijde mi, že je to díra na trhu - nenašel jsem komplexnější řešení..
    CUKI
    CUKI --- ---
    BUTHRAKAUR: to teď je podle nové legislativy od letošního roku dost problém, teď už obsah žumpy musí jít do ČOVky :-(. Ale o svůj "odpad" se hodlám klidně i soudit. Pro mě to totiž odpad není a nehodlám ho někomu dávat ani za prachy natož abych za to platil já..
    Veškerou vodu potřebuji a zbytek využívám jako hnojivo na jinak neúrodné půdě. Do žumpy mi nejdou žádné chemikálie vše co v domácnosti používáme je biologicky snadno rozložitelné. Dokonce nepoužíváme ani špatně kompostovatelné maso, jelikož jsme vegetariáni.
    Legislativně to bohužel problém je...
    CUKI
    CUKI --- ---
    Je to malinko OT ale nechce se mi zakládat další téma.
    Nezabývá se tu někdo více udržováním vody v ekosystému?

    Tedy jak udržet vodu v krajině přirozeným způsobem. Jaká flóra je odolnější, jaká vodu zadržuje, jaká naopak vysává.

    Narážím na klimatické podmínky poslední doby v naší civilizaci. Ono je pěkné umět najít podzemní vody a umět jí z těchto hloubek čerpat, ale to není řešení! Města vodu nezadržují, dokonce ani pole ne. Takže se voda v naší krajině jen rychle sveze do dolních toků a pryč do moře. Naše klima bude čím dál tím víc na vodu (potažmo teplotu) nárazové a je třeba s tím něco dělat...

    Rád bych se snažil o maximální udržení stability vody na pozemku.. Malé nádrže a mokřady..
    BUTHRAKAUR
    BUTHRAKAUR --- ---
    Ahoj, nemáte někdo zkušenost s využitím šedý vody pro zavlažování zahrady? Plánuju do nový menší dřevostavby separační WC a žumpu (oficiálně vyřízenou pro uspokojení úřadů), ze který bych zalejval zahradu. Je mi jasný, že tam může být dost problémů s usazováním pevných částic, případným ucpáváním zavlažovacího rozvodu vody, možná i hnitím kvůli organickým zbytkům v odpadu z kuchyně apod. Nedaří se mi ale vygooglit moc praktických zkušeností :/
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: za a) nebo za c) ..netopit vůbec :-D To jde ale jen u větších staveb 100-150m2
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: jako nestavět komín a topit elektřinou? :) Nebo nestavět slamák/dřevostavbu?
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: a já bych ho nedělal vůbec :-D To je pak úspora...
    POHODAVOLE
    POHODAVOLE --- ---
    R6ANDREW: kolik potřebuješ metrů? Můžu ti to poptat u kámoše. Jestli je to nějaká katalogova cena, tak za tu nikdo nenakupuje..
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    R6ANDREW: nevím co se chystáš stavět, ale pokud to má být nějaká dřevostavba/slamák, tak bych na komínu nešetřil, tedy já bych na něm nešetřil u žádný stavby. Určitě tydle moderní komíny mají lepší tah, než něco "uplácaného z cihel".
    Docela by mě zajíma jaký chceš mít topidlo. A taky co chceš stavět :)
    ZORB
    ZORB --- ---
    R6ANDREW: Pokud mas nekoho sikovnyho a levnyho po ruce a nekde se ti vali keramicka vlozka nebo nerezova, tak ano, udelas to levneji. Dost zasadni je taky informace co tam chces za kamna...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam