• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CUKIEkologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: co myslis přímým kompostovanim?
    Treba ta kadibudka muze celkem solidne znecistovat spodni vody.
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: kyblíkovej systém už jsem 2x dělal, ale bylo to spíše z důvodu toho, že pro mě bylo složité vyřešit budku tak, aby se dala přesouvat s díry na díru. Je to asi nejjednoduší ale musí se vyvážet, jako nádobu jsem použil plastovou popelnici na kolečkách. Láká mě vyzkoušet spíš to přímý kompostování. Vícekomorovej kompost plánuju taky 2 komory jsou minimum. Na jednom mám teď dýně a cukety a nemám to kam házet :-(
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: zažil jsem nějaké kyblikove verze. Separovani moči mi u nich přišlo spíše kontraproduktivní,piliny často ucpavali odtok moči. Zajímavá kniha na toto tema je kniha "lidský hnůj".Tam propaguje kyblikovy system ktery dela asi 30. Odnasi se to na dvou az trojkomorovy kompost. Moč neseparuje,piliny pouziva vlhke.Hnoji tim zahradu,včetně zeleniny a stale se tesi plnemu zdravy.
    CUKI
    CUKI --- ---
    jenom když se tu načali ty odpady. Jaké máte kdo zkušenosti se suchými záchody?
    Separační, kompostovací přímá, nepřímá, či jakákoliv jiná? Ta separační verze je sice pěkná, ale vadí mi že se neobejde bez EE, přímá kompostovací sice potřebuje víc místa, ale pokud je WC externí tak to nehraje většinou roli. Navíc na rozdíl od separační moč zrychluje kompostovací proces. Na druhou stranu je potřeba dodávat zase piliny nebo slámu...
    CUKI
    CUKI --- ---
    MAR_TINA: Netoužím ti oponovat, ale od od 1. 4. 2015 platí poslední novelizace 39/2015 Sb. Od roku 2010 se tak stalo už několikrát a další novela je na cestě...
    Pak jsou změny i v Nařízení vlády. Poslední tuším: č. 57/2016 Sb.
    a dále vodní dílo je stavbou, takže další komplikace a zdražení.

    "Krom toho na nádrži a zálivce nic špatného není" s tím plně souhlasím, nicméně z hlediska zákonů je to složitější a složitější...

    a "Kdyby sis pozval za pár tisíc hydrogeologa a pak navazujícího stavaře s razítkem na vodní stavby, máš to dávno vyřízený." ...nemám! Kdybych platil veškeré nesmysly tímto stylem, tak jsem patrně ze stavbou ještě nezačal a šetřím na každé razítko.

    Na stavbě svého domu jsem za "razítka" dal cca 10% ceny celé stavby včetně vybavení a ani jedno razítko nevedlo ke zlepšení, vyšší bezpečnosti, nebo lepší ekologie. Dost často tomu je naopak! A to jsem platil jen to nejnutnější!


    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    CUKI: Vodní zákon byl naposledy novelizován v roce 2010. Ani nevíš, kterým předpisem se to řídí. Kdyby sis pozval za pár tisíc hydrogeologa a pak navazujícího stavaře s razítkem na vodní stavby, máš to dávno vyřízený.

    Krom toho na nádrži a zálivce nic špatného není.
    CUKI
    CUKI --- ---
    MAR_TINA: to vysvětli na některých úřadech, a podle nového zákona se už věc nedá vyřešit, tak že to skončí v nádrži kterou zaléváš. Už jsem tu před několika měsíci posílal odkaz na podivnou novelu zákona.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    Jinak vsakovat lze nějak normálně až do podloží s koeficientem 5x10-7 tj. do podloží, které vsákne 0,0000005 m3/s = 0,0432 m3/den. Při běžné spotřebě vody 4členné domácnosti (=0,6 m3/den) bude plocha vsaku 13,9 m2 , s rezervou na větší množství vody a proti zarůstání bych doporučila 20-25 m2 velkou vsakovací jámu.

    Kam nejde vsakovat je do jílů, nastupuje řešení nádrž a rozstřik - roční odpad 4členné rodinky rozstříkáš na ploše 1400 m2. Dá se kombinovat s odpařovací nádrží (=zahradní jezírko), odvodem do vodoteče či vyvážením někam na pole.

    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    CUKI: vícekomorový septik a za ním zařazený dočišťovací pískový filtr, voda do nádrže, přebytek do vsaku.
    Hledáš problém, kde není.
    CUKI
    CUKI --- ---
    MAR_TINA: Myslim že v obou případech se to řešilo ještě mnohem důkladnějc a takovejch míst, kde to nejde je fakt dost.

    Jinak pro mě zase nepřipadá v úvahu čovka, protože 1) nechci systém co je závislí na EE a 2) co je zavislí na stálém přísunu "potravy", to je pro mě nepřijatelné. Protože po každé absenci doma znovu oživovat bakterie je fakt naprd :-(
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    CUKI: jediný důvod, pro neposlat přečištěnou vodu do vsaku jsou podmínky vsakování - tj. vysoká hladina spodní vody nebo podloží, které to neumožní (čisté jíly např.). A i tam je řešení udělat otevřenou retenční nádrž , vodu nechat odpařovat a přebytek rozstřikovat na pozemku případně vyvážet.

    Obrátila bych se na nadřízený úřad.
    CUKI
    CUKI --- ---
    MAR_TINA: Nevím jak na Kokořínsku ale už na dvou úřadech jsem ČOVku bez možnosti pustit to přímo do vodoteče shledal jako neproveditelný postup.

    Biologický filtr BF1-EK je u mě klasická ČOVka, respektive netuším čím se liší...

    Jinak souhlas že je to postavený na hlavu a do vodoteče by se primárně nemělo posílat nic, ale praxe je jiná...
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: to jsou čísla? znám lidi co víc provařej než protopěj a taky znám ty pro které je desetikilová bomba "věčná" :-D
    Němáš nějakej zajímavej odkaz konkrétní typ nějaký změřený používání a změřená produkce plynu? Jak je to s těmi tryskami, jakým způsobem se plyn skladuje? Jakou má výhřevnost? Já nikdy neslyšel o nepřímém použití (spalování) :-(
    KOOTCHA
    KOOTCHA --- ---
    LINKOS: To je částečně v přímý úměře :))
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: rodina by mela vyprodukovat tolik aby to stacilo na vareni
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    MATT: na Kokořínsku je problém, že část obcí je na náhorní rovině, ze které neodvádí vodu žádný potok nebo řeka. Voda prosakuje přes spraše a hlíny do pískovcového podloží a objevuje se dole v dolech. COž je při současné legislativě blbý, protože přečištěné vody z obecní čov musí vést do vodoteče (narozdíl od individuálních) a tu prostě nemají. Koukni třeba na poluhu obce Bosyně. Vybudouvat obecní čovku a kanalizace je nereálné, vedli by potrubí s čistou vodou 4 km po skalách.
    A druhá půlka obcí - těch v údolí - má 50 trvale obydlených domů natažených na 5 km. Tam by zas vedli kilometry kanalizace obcí.

    Vodárny, které v údolí čerpají vodu a draze ji prodávají mají obavu ze znečištění v oblasti akumulace vod, což je blbost, protože pokud stavení stojí a mají odpad do septiku (a to má každé), prosakuje to naštěstí přes spoustu písku do těch spodních vod už nyní. Po vybudování čovky nebo septiku se zařazeným biologickým filtrem půjde do země voda 10x čistší než dříve.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    CUKI: prdlačky, priorita je svádět vodu z čov / septiku s filtrací do podloží tam, kde je to možné. ne do vodoteče, která to unáší do moře, ale do vsaku.
    totéž by měla být samozřejmost u vody dešťové, ale ne všude to chápou.

    CUKI: dobrý řešení, běžně povolovaný i v chko kokořínsko je septik a za ním biologický filtr (například Biologický filtr BF1-EK pro 1-6 obyvatele).
    CUKI
    CUKI --- ---
    MATT: to vyznělo jinak, psalo se tam o pasivním domku, u kterého na poslední chvíli oproti projektu zhotovili zelenou střechu a využívali odpadní vodu na pozemku. Díky tomu mohli čerpat evropské dotace. Nic víc o tom nevím, jen mě hodně zajímá co to bylo. Je tam pak ještě nějakej offline odkaz (příloha) co je bohužel německy, ale píše se tam o blbostech (dle obrázků). Na netu jsem ten článek nenašel ani nic o těch dotacích. Ale přišlo mi to zajímavý.


    MATT: ten druhej odkaz to bude zase nějaká levárna. Místo toho aby si zakopal IBC kontejner za řádově litr, koupíš 10m2 nádrž za 80k ale s padesátiprocentní slevou :-D
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: btw kolik toho plynu ta jedna stanice za 10k dokáže vyrobit a kolik je na to potřeba lidí? Nějak si to v malém nedokážu dost dobře představit.
    MATT
    MATT --- ---
    cuki: nemyslel jsi tohle?

    Horizon 2020 calls on Water and Nature Based Solutions (open for applications until March 2016)

    Natural water retention measures - Environment - European Commission
    http://ec.europa.eu/environment/water/adaptation/ecosystemstorage.htm

    Natural Water Retention Measures
    http://www.nwrm.eu/
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam