• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CUKIEkologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    MATT: tak to vidis, pojmy dojmy. otazka je jestli by to s tim tlakovanim fungovalo.
    MATT
    MATT --- ---
    CUKI: K přetržení vodního sloupce dochází v tom místě potrubí, kde tlak dosáhne hodnoty tlaku nasycených par vody.
    https://www.vutbr.cz/www_base/zav_prace_soubor_verejne.php?file_id=53976

    zajimala by te spis ta pedologie nebo hydraulika? na oboje bych nejspis nasel naky skripta v pdf..
    CUKI
    CUKI --- ---
    MATT: tak to jsi na tom líp :-) já mám pouze informace že odstředivé čerpadla maj limit těch 7-8m konstrukčně (manuálech většinou udávaj 7,5m, takže to asi odpovídá tomu důvodu co píšeš. Pokud máš k tomu nějaký pramen co by stálo za to si to přečíst, rád se dovzdělám. V tomhle mám velice povrchní informace.
    V nejhoršim tám dám klasickou mechanickou ruční pumpu, ale ta vyjde na majlant a neřeší problém samočinnosti.
    MATT
    MATT --- ---
    LINKOS: tak je to savonius a osa je vertikalni

    Savonius wind turbine - Wikipedia, the free encyclopedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Savonius_wind_turbine
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    MATT: mozna se to pise savionuv. Prvni prototyp byl na stojaka rozpuleny 200l sud,pusunuty abyy to vytvorilo 2 lopatky a pridelany na hrideli,pak upravovali tvar lopatek atd. Dnes z toho vychazi tusim "horizontal axes turbine".
    MATT
    MATT --- ---
    LINKOS: co to je savinionovy rotor? ani google nezna..

    CUKI: tech 10 m mam asi z pedologie, nejspis se trha voda uz i v kapilarach..
    SKIM
    SKIM --- ---
    CUKI: No u meho domu, ktery je na kopci, kde hodne fouka kdysi pry vetrne cerpadlo bylo. Takze nad tim premyslim, jestli to znovu neudelat. Vice jsem o tom zatim nepremyslel.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: kdysi znamy vymyslel savinionovim rotorem tlakovat vzduch do nadrze,jako zasobnik energie a ten pak pouzivat na vtracku,flexu atd. Dnes jsou horizontalni turbiny vykonejsi nez nejako samodomo savinionovy rotor,na druhou stranu nevim jestli by se dalo sehnat cerpadlo na stlaceny vzduch. A treba je to cely nesmysl :-)
    JADR
    JADR --- ---
    A nebo nějaké levné na 12v /24 co zmiňuje CUKI ale to podle mě nic nevyčerpá. Resp jo ale ne třeba 50m. Záleží na co to chce člověk použít, pokud jen vytáhnout vodu z 5m do barelů a nebo mít klasický rozvod vody v tlaku 2 bary a víc
    JADR
    JADR --- ---
    MATT: solární čerpadlo je čerpadlo na DC proud který lze připojit rovnou na panely, buď s nejakou řídící jednotkou není bez, dělá třeba německý Lorentz nebo grundfos
    CUKI
    CUKI --- ---
    MATT: jo toho jsem si bohužel taky vědom. Plánuju vrt cca 8m kde bych bral na hranici sání (7,5m) těch deset je podle mě nesmysl nebo absolutní extrém.
    Pokud bych musel jít hlouběji tak chci jen solární přečerpání, potom už bych to vyřešil 12V čerpadlem které bude fungovat přímo ze solárního systému
    MATT
    MATT --- ---
    CUKI: u elektriky mas vyhodu jednoduchyho skladovani. mechanicky me moc ani nenapada jak to udelat, snad jedine nakou parabolu a parni stroj.. pripadne stirling, ale ten tusim nema moc silu.. navic pokud budes mit vrt hlubsi nez 7-10 metru, tak musis mit cerpadlo dole, to je ta PV opravdu asi nejlepsi.
    CUKI
    CUKI --- ---
    MATT: no mechanickej systém by byl asi efektivnější, ale jinak cokoli offgrid. Pokud by to fungovalo rozumě jako domácí vodárna jedině dobře.
    MATT
    MATT --- ---
    CUKI: solarni cerpadlo je co? cerpadlo s fotovoltaikou?
    CUKI
    CUKI --- ---
    SKIM: Nějakej konkrétní případ? Podle mě je taková věc u nás nerentabilní i když by šlo o jednodušší převod energií.
    SKIM
    SKIM --- ---
    CUKI: Co větrné čerpadlo?
    CUKI
    CUKI --- ---
    DOKKTOR: Tak to video se přiznám že jsem moc nepochopil, nicméně nějakou samodomo metodu na vrt plánuju vyzkoušet.
    Stejně tak bych se rád pustil do nějakého solárního čerpadla
    MATT
    MATT --- ---
    CUKI: jedno zdejsi ID si na tohle jeste udelal prevod a drzak na vrtacku, myslim, ze mu to fungovalo dobre..
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    CUKI: když máš fortel a podloží, tak i 14m není problém
    Ručně vrtaná studna do hloubky 14ti metrů - průměr vrtáku 400 mm.Hand drilled well..14 m
    https://www.youtube.com/watch?v=xcFsyTpfeAs
    CUKI
    CUKI --- ---
    jinak na vrtání patek doporučuju takovou to hloupost. Dělá se s tím kupodivu docela dobře..
    https://www.google.cz/...61&biw=1280&ved=0ahUKEwiE-pbQmNfOAhXGOSwKHUjDADQQMwg9KBYwFg&iact=mrc&uact=8
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam