• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CUKIEkologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
    Toto téma je pro všechny, co hledají alternativu k předraženým katalogovým šikmostřechům, které nedokáží splnit ani běžné požadavky na ekologickou výstavbu.

    Cena bydlení není pouze kupní cenou, je potřeba započítat i provozní náklady!

    Pro všechny, co právě staví, nebo se chystají stavět své nové bydlení, ale i pro ty kteří už bydlí a mají zkušenosti z provozem a chtějí se o ně s ostatními podělit..

    V této diskusi by se měli řešit hlavně praktické konkrétní problémy se stavbou, nebo při projektovaní domu. Jaké materiály a jak  použít, kde je sehnat, jak vyřešit konkrétní problematické detaily k-cí, na co si dát pozor.
    Stejně tak by zde měl být prostor pro věci které se stavbou přímo souvisí, zákony, problémy s úřady, zajištění elektrické energie a pitné či užitkové vody pro domácnost, fotovoltaika a ostrovní systémy, solárrní kolektory, Rekuperace a VZT, způsoby vytápění a ohřevu TUV, Jímky a ČOVky
    rozbalit záhlaví
    CUKI
    CUKI --- ---
    MAR_TINA: pěnosklo do paty zdiva smysl má, ale drť pod základovou desku je podle mě až na vyjímky nesmysl. Je to nehorázně drahý a izolace taky nic moc.
    Mikropiloty jakožto strojově dělané se vyplatí spíše u větších staveb, tam už se cena za mechanizaci ztratí. O něco dříve se asi vyplatí většinou zemní vruty a u těch malých staveb obyčejné ručně dělané betonové piloty do výkopu. Ale vždy záleží na konkrétních podmínkách (únosnost, svažitost). Ono není levná nebo drahá metoda zakládání, ale za to je vhodné nebo nevhodné použití :-)
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    CUKI: jestli kombinace dobrého znalého projektanta, odvážného investora a nevelkého domu stlačí cenu na milion, tak je to skvělé.
    Osobně bych se zajímala o mikropiloty místo betonem vylévaných základů.
    Zajímavé mi přišlo pěnosklo, ale nevím, jak vychází finačně.

    Pokud už investor pozemek kupuje, nešetřila bych na něm. Nebo spíš u neobvykle levného bych hledala, co za tím je. Pozemek umí stavbu velmi prodražit.
    MODRAPUSINKA
    MODRAPUSINKA --- ---
    CUKI: Super, diky! A kde nekoho takoveho najit? Jak ho poznam? :)
    CUKI
    CUKI --- ---
    MODRAPUSINKA: přesně tak jak píše mar_tina je potřeba zjistit co všechno v té ceně je započteno. Většinou se o tom u těch pofidérních objektu moc nemluví (nepíše) a nebo je to velmi pěkně schováno. Z pravidla nebývají započteny základy, někdy ani hydroizolace spodní stavby (pokud je potřeba). Nejsou v tom různá povolení a razítka. I když je na obrázcích pasivní domek, tak ve standardu bývá naceněna minimální izolace, aby to vůbec prošlo našima mírnýma normama. Jakákoliv změna z těch nejlacinějších materiálů a nebo drobná změna v projektu zvýší rapidně základní cenu ať ti na začátku budou říkat, že nic není problém... a když je náhodu v ceně projekt, tak jen ta nejnutnější část podle které se dá stavba ohlásit nikoli stavět!

    Každý pozemek a každý investor chce něco jiného a proto je vhodné si najít někoho kdo to všechno dokáže dobře poskládat dohromady= individuální projekt který budeš realizovat subdodavatelsky.

    Není pravda, že se nedá postavit za 400k něco menšího jen proto že ty ostatní domy stojej mnohonásobně víc, ale vesměs se nedá moc ušetřit na materiálu, ale spíše na dobře zpracovaném projektu do detailů, tak aby to bylo při stavbě co nejednodušší. I když je pravda že za nevhodný materiál se na stavbách vyhazují obrovské částky. Například stavby z plynosilikátů a cihlovzduchů, betonové tašky, střešní okna, komíny a předražené a přetechnizované otopné systémy. To jsou výstřelky lidí co netuší a nebo jim je jedno kolik to bude stát. Pro běžné RD jsou taky nesmyslné různé montované (většinou předem připravené) stavby které potřebují složitou a drahou techniku. Za mega se dá postavit rozumě velkej domek dle individuální projektu subdodavatelsky, ale chce to osvíceného architekta, kterej bude přemýšlet co co stojí a taky kolik bude stát provoz takového domu!

    MATT
    MATT --- ---
    CUKI: Pokud na to das metr+ hliny, tak bych tomu veril, ale z fotek mi prijde, ze davaj min. Pak je otazka, jakou ma ten laminat nosnost..
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    MODRAPUSINKA: metr krychlový obestavěného prostoru má nějakou cenu, která se snižuje / zyvšuje leda tím, jestli si to stavíš všechno sama, dodavatelsky nebo na klíč. Volba materiálů a technologií s cenou zahýbe, ale nesníží ji trojnásobně. Kdyby existoval dům za 400 tisíc, nestály by v cleé zemi mraky domů za 2-5 milionů.

    400 tisíc za dodavatelsky montovaný domek naznačuje, že tam něco nezapočítali - projekt (přímo na tvůj pozemek, ne jejich univerzální projekt), stavební povolení, spodní stavba (= základy), dokončovací práce, sítě, vytápění, komín, dph ...

    Ptej se na plnou cenu od rovného pozemku s trávníkem po nastěhování.

    Malý dům nakreslený schopným projektantem a postavený dodavatelsky (objenáváš jednotlivé firmy na části stavby) se vejde do 2 milionů, někdy to jde i za méně. Bez pozemku.
    MODRAPUSINKA
    MODRAPUSINKA --- ---
    CUKI: maji zastoupeni i v cr, tak predpokladam, ze by to nemel byt takovy problem. Cenu jsem vygooglila od 400 tisic. No, to je presne to co jsem chtela slyset - povrch, material...vim o tom prd. A tvar mi prijde taky neprakticky, ikdyz to vypada krasne :)

    Vite o necem jinem, lepsim?
    CUKI
    CUKI --- ---
    MATT: tak tam ta thermal mass funguje, stejně jako někde v hluboce zasněžený krajině (i když tam je potřeba zajistit aby ta sněhová izolace byla za hranicí teplotní nuly.
    Podle mě by ale nebyl problém vyrobit něco podobného i s izolací, případně k-ci uzpůsobit tak aby se dala zasypat 100m3 pěnoskla :-)
    ale jinak cenově musí přijít mnohem levněji tohle: http://pinktentacle.com/2008/08/styrofoam-dome-homes/
    MATT
    MATT --- ---
    CUKI: o tepelny izolaci jsrm nic nenasel. akorat zas zminujou "thermal mass", tak jestli verej na naky akumulace.. ?
    ale asi je hlavne blbost si kupovat barak z mexika.. ;)
    CUKI
    CUKI --- ---
    MODRAPUSINKA: A kolik stojí tohle? Musí to bejt dost drahý vzhledem k transportu a malokusovosti. Jinak konncept jako takový špatný není. Asi se jedná o dosti pevnou a tuhou montovanou k-ci, která se dá skrýt zeminou, což je u mě velké plus. Ale asi to bude mít naprosto nedostatečnou izolační schopnost. A hlavně i přes název to bude mít obrovskou uhlíkovou stopu.

    ..vnitřní povrch by mě taky neoslovil a upravoval by se asi dost složitě...
    MODRAPUSINKA
    MODRAPUSINKA --- ---
    ahoj, co si myslite o tomhle? Mne se to libi, ale domum rozumim asi jako programovani. Koukame po necem nizkonakladovem, fakt nechcem davat za dum tri mega, kdyz to jde i jinak http://www.greenmagichomes.com/main.php
    NYKRUK
    NYKRUK --- ---
    CUKI: Je to hezký, moc hezký, ale OSB desky z toho dělají papundeklovou krabičku.
    CUKI
    CUKI --- ---
    Lesní útulna | Bydlení IQ
    http://www.bydleni-iq.cz/architektura-a-design/rekreace-relaxace/lesni-utulna/

    ..divně využitej vnitční prostor ale líběj se mi ty prosklený dveře (jsou bez rámu?)
    CUKI
    CUKI --- ---
    Posuvné stěny domku umožňují proměnit interiér ve verandu | Dřevostavby, časopis o bydlení - DřevoStavby
    http://www.drevoastavby.cz/...ostaveb/4146-posuvne-steny-domku-umoznuji-promenit-interier-ve-verandu
    CUKI
    CUKI --- ---
    MATT: musim prostudovat je tam uvedeno plynulá regulace plamene, tak nevím co si pod tím představit. Jinak čistě teoreticky by se dal nastavit třeba nějaký mechanický odpojovač napojený na vzdálený termostat. Otázka je jestli to k-ce dovolí.
    MATT
    MATT --- ---
    CUKI: nevim jak ty novodoby vafky, ale stary regulaci nemaj. koleckem nastavujes jen, kdy se zapnou. asi tam fakt bude jen bimetalovej termostat a ten problem s nelinearitou nastaveni bude zpusobenej nerovnomernou distribuci tepla v prostoru, jak jsi popisoval.
    CUKI
    CUKI --- ---
    MATT: Tak to bych tak moc netvrdil co jsem pochopil tak se reguluje i výkon. I když ne tak aby to jelo trvale. Na bežných přímotopech to jede většinou jen na maximum případně v lepších je zapojena každá druhá struna. Přímotopy za plácnu 4 a více k Kč jsem neměl tu čest vidět. Ale v obojím případě jde udělat plynulá regulace která na levných modelech obojího typu nebude.
    Velký problém vidím v tom že na rozdíl od nejlevnějšího el. přímotopu za pár set kč, který mohu snadno regulovat na dálku termostatem, to u plynu není dost dobře možné...
    MATT
    MATT --- ---
    CUKI: dalsi se "statickym" myslenim ;) co pises neni pravda, protoze vykon se meni v case a u tech vafek mas mnohem vetsi vykyvy. bud hori jen plaminek, nebo sepnou a topej na max.
    EGGH
    EGGH --- ---
    CUKI: Mně se líbí design a provedení té stavby. Pokud bych sehnal projektanta u nás, který by to zvládl a ta stavba by nevyšla na X milionů, tak bych do toho šel. Teď jsem ale ve fázi, kdy se dívám po starém domku v okolí mého města. Tohle mě příjemně rozptýlilo ale nedokážu odhadnout cenu .
    CUKI
    CUKI --- ---
    MATT: Teplota radiátoru o stejné vyzařovací ploše a stejného výkonu by měla být stejná. Rozdíl bude akorát u elektrických přímotopů, kde je zpravidla zapojen i ventilátor který líp předává teplo dál do místnosti.

    Nastavení dle stupňů 1-8 by neměl být největší problém. Problém bude spíše v tom že to čidlo je blízko zdroje výkonu. Tedy nepřesnost vzniká špatnou distribucí tepla po místnosti. To bude podle mě taky stejně špatné u elektrického přímotopu, ústředního topení jako u plynového topení. Na tohle by mohla pomoci nějaká malá VZT či jakýkoliv menší ventilátor. Což bude v mém případě ostrovního systému trochu problém :-(

    jinak dík za postřehy
    MATT
    MATT --- ---
    CUKI: jedu sukulenty, ale tohle nemaj radi ani kaktusy. zvlast v zime, kdyz je malo svetla, tak potrebujes spis chlad. z klasickyho radiatoru vetsinou nejde TAK horkej vzduch.

    a nevim jak jsou na tom moderni vafky, ale u tech mojich neni jakakoli moznost "programovani", coz je taky omezujici. a i ta regulace je takova pochybna. nastavujes si 1-8 (?), ale nekoresponduje to moc s teplotou. takze kdyz je venku vetsi zima, musis si to dat na vic, aby ti to vytopilo místnost na stejnou teplotu. takze "naladit" si topeni na cilenou teplotu je diky tepelny setrvacnosti ukol na nekolik dni..
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam